۱۰ آهنگ برتر سال ۲۰۱۶

0
902

در این نوشتار با ملکانه همراه باشید تا فهرست ۱۰ بهترین آهنگ ۲۰۱۶ را برای شما بگوببم. این فهرست که توسط تایم منتشر شده است شامل بهترین آهنگ هایی بوده است که در سال ۲۰۱۶ ساخته شده و انتشار یافته است.

۱۰. ” معروف” ، کانیه وست

کانیه وست موسیقیدانی نابغه و الهام‌دهنده‌ای در سطح جهانی است، و ” معروف”  گواه دیگری بر آن است که این دو ویژگی به شکل جدایی ناپذیری در هم تنیده‌اند. اوسخت‌ترین ضرب‌های ” زندگی پابلو” ، آکوردهای وام گرفته از نینا سیمون و ” بم بم”  کلاسیک رگی خواهر نانسی را در یک پرده‌ی نگارین کنار هم قرار داده است، و از تمام آن زیبایی برای ابراز کشمکش نهفته‌اش با بزرگ‌ترین ستاره‌ی پاپ روی زمین استفاده می‌کند.دادگاه افکار عمومی هرگز نمی‌تواند درباره‌ی تقابل تیلور و کانیه حکم دهد ـ آیا تیلور از ذکر شدن در این آهنگ راضی بود؟ آیا کانیه را فریب داد؟ آیا هنوز هم کسی به آن اهمیت می‌دهد؟ حداقل همه‌ی ما می‌توانیم موافق باشیم که معروف، کانیه را با شکوه هرچه تمام‌تر نشان می‌دهد.

۹. ” دنگ! ”  مک میلر (همراه اندرسون پاک)

شکاف بین ” دنگ”  ـ تحلیل زمینی و دقیق رابطه‌ای در شرف نابودی ـ  و ” دونالد ترامپ”  – قطعه‌ی رپ کودکانه‌ی در ستایش فراست کاری رئیس‌جمهور منتخب – را چطور توضیح می‌دهید؟ خیلی ساده است: مک میلر بزرگ شده است. با قرار گرفتن در سراشیبی یک قرار ناخوشایند مک میلر مسئولیت خرابکاری‌هایش را بعهده می‌گیرد و برای عشقی مبارزه می‌کند که ارزش نجات دادن دارد. هم‌چنین از اندرسون عضو گروه موسیقی ام‌وی‌پی هم کمک می‌گیرد. پاک به خاطر صدای ابریشمی و انعکاس کشنده‌اش: ” انگار نمی‌تونم به آدم‌هایی بچسبم که من را بهتر از هر کسی می‌شناسند”. تماشای میلر که جای پایش را طی چند سال گذشته محکم کرده است همیشه باارزش بوده است، و ” دنگ! ” بهترین کار او تا به‌حال است.

۸. ” هویت جعلی” ، جویس مانور

داستان‌های کوتاه پاپ-‌پانک جویس مانور، مختصر، خنده‌دار، و به طرز عجیبی گزنده هستند. ” هویت جعلی”  کم‌تر از دو دقیقه و نیم طول می‌کشد، اما این زمان کافی است تا گروه از یک رابطه‌ی اشتباه به ادای احترام به یک دوست مرحوم برسند. بهترین قسمت‌ها در وسط آن چپانده شده‌اند، که یک شریک عاطفی خوبی‌های کانیه وست را ستایش می‌کند و جمله‌ای تاثیرگذار درباره‌ی بلندپروازی می‌گوید: ” نمی‌تونی ببینی توام درست مثل منی؟/ عزیزم، آدم می‌توانه کارایی بکنه که بقیه‌مون فقط خوابشو می‌بینیم”. برای آن‌هایی که احساس وجود نمی‌کنند، آن‌قدر گیتارهای تندوتیز و ملودی قوی وجود دارد که بتوان در کارائوکه از آن استفاده کرد.

۷. ” بدون زن” ، ویتنی

چه بار اول‌تان باشد آهنگ “بدون زن” را می‌شنوید یا سومین هفته‌ی متوالی که آن را پخش می‌کنید، این آهنگ مثل رازی است که با یک دوست صمیمی در میان می‌گذارید. موسیقی با ریتم آرامی به پیش می‌رود، از یک مقدمه‌ی کوتاه به سمت کانتری-سول می‌رود. راوی هم به آرامی پیش می‌رود:‌ با چیزی اندکی بیش‌تر از یک نوشیدنی سوار قطاری می‌شود، به مقصدی نامعلوم. او به دنبال گرما و صمیمیت است، چیزهایی که ما دست کم می‌گیریم. برای معرفی تک‌آهنگ‌ها، این یک روش مطمئن و نادر است.

۶. ”  بروکلی”   (همراه با لیل یاچی)، دی‌آر‌ای‌ام

وقتی دریک آهنگ نه چندان مهم ”  چاچا” را منتشر کرد و آن را به ” هات‌لاین‌بلینگ”، تک‌آهنگ پرفروش سال قبل و دست‌مایه‌ای برای ساخت عکس‌نوشته‌های طنز تبدیل کرد، دی‌آر‌ای‌ام می‌توانست به حاشیه رانده شود. اما غریزه‌های آهنگی او رام‌نشدنی است، و “بروکلی”ـ یک ترانه‌ی دوست‌داشتنی کثیف برای شاد شدن و قرار گذاشتن ـ به پدیده‌ی پرفروش تابستان تبدیل شد. حتی بدون خشم یا تلخی، یواشکی اشاره‌ی کوچکی هم به “چاچا” دارد: ”   ۲۶”  سالم بود این آهنگ فوق‌العاده رو پخش کردیم و دنیارو به رقص آوردیم/ این چیزیه که بهش می‌گم حماسه”. صدای جیرینگ جیرینگ آهنگ شما را جذب خودش می‌کند اما تقدیرهای جاافتاده‌‌اش چیزی است که با شما می‌ماند.

۵. ” کار در خانه”  ( همراه با تای دولا ساین)، فیفث‌هارمونی

فیفث‌هارمونی، استعداد خود را به عنوان گروه دخترانه‌ی بعدی آمریکا فهمید، آن هم  با این جشن گرفتن ناچیز …….. کار در خانه؟ اشکالی ندارد بگوییم برنامه‌های زمانی و ترفیع‌ها هیچ‌وقت تا این حد جذاب به نظر نمی‌رسیدند. تصورش خنده‌دار است، اما این صدا است که نظر همه را عوض می‌کند: انعکاس ضربه‌ها و کف زدن‌ها، لحن فضا، خطوط وکالی که تهدید می‌کنند مثل ترقه‌های آتش‌بازی منفجر شوند. اقتصاد را فراموش کنید: امسال هیچ چیزی بیش‌تر از این کهنه‌کارهای ایکس‌فاکتور برای مشاغل اداری یا میزان بهره‌وری تهدیدکننده نیست.

۴. ” مشکلی نیست”  (همراه با لیل وین و توچینز)، چنس د رپر

در سالی که پیدا کردن شادی کار سختی بود، همه باید از چنس د رپر ممنون باشیم. این ستاره‌ی ارزشمند اهل شیکاگو ممکن است با اجرای بخش خیره‌کننده‌ای در ” پرتو فوق‌سبک”  کانیه وست به عنوان مهمان، از نظر خلاقیت گوی سبقت را از او ربوده باشد، اما ‌آهنگ ” مشکلی نیست”  از آلبوم ” کتاب رنگ‌آمیزی” مثال بهتری برای نشان دادن طیف وسیع استعدادهای او است. چنس به پشتوانه‌ی یک ضرب پاپ-گاسپل پرهیجان، تعهدش را به استقلال موسیقیایی و مالی تایید می‌کند: ” بدون هیچ برچسبی، بدون هیچ مشکلی”. هم‌چنین به تو چینز فرصت ابراز وجود می‌دهد. این موسیقی ضدافسردگی از این بهتر نمی‌شد و جای خوبی در فهرست بهترین آهنگ ۲۰۱۶ دارد.

۳. “بیش‌تر از آن نه”، داون ریچارد

“بیش‌تر از آن نه” در ژانویه منتشر شد، اما مثل پیغامی از آینده است – مروری بر جدول‌های موسیقی پاپ در ۲۰۲۶، که توسط هواداران مشتاق پاپ به گذشته فرستاده شده است، که نمی‌توانند آن‌چه می‌شوند را باور کنند. این همکاری با تهیه‌کننده مشین‌درام، موسیقی‌های آر‌اند‌بی، دنس، و پاپ را درون سانترفیوژی قرار می‌دهد و می‌چرخاند تا به یک کف حجیم و حباب‌دار تبدیل شوند. داون روی آن سر می‌خورد تا وقتی‌که او هم به درون مخلوط میا‌فتد و صدایش بخشی از ضرب لکنت‌دار می‌شود. خطوط بین طبیعی و مصنوعی محو می‌شوند؟ برای یکی از جسورترین متفکران موسیقی، چیزی عادی است.این بهترین آهنگ ۲۰۱۶ است.

۲. ” صدا”، ۱۹۷۵

صدا بهترین آهنگ ۲۰۱۶ است. رویکرد گروه ۱۹۷۵ به موسیقی راک‌اند‌رول با تمام شور و شوق و تظاهری که از گروهی با ورودی‌های فلسفه انتظار می‌رود: آن‌ها فضاهای بین آهنگ‌های پاپ درخشان را با پیش‌درآمدهای امبینت خسته‌کننده پر می‌کنند، و بدون آن‌که خم به ابرو بیاورند اشعاری می‌نویسند مثل”من اقتصاد یونانی نقد کردن چک‌های فکری‌ام”. آلبوم “صدا” با نوید ترکیب جدیدی از ویو-دیسکو اوج این گروه را نشان می‌دهد، و یکی دو شکایت هم در خود جا داده است:‌ “مسئله‌ی مقابله به مثل نیست، مسئله‌ی منه/ یه آشغال متظاهر چاپلوس، نبوی، سقراطی. ” مطمئنا بی‌شرمانه است اما نصف لذتش در آن است.

۱. “تشکیل”، بیانسه

از کجای “تشکیل” بهترین آهنگ ۲۰۱۶ شروع کنیم؟ این آهنگ یک سند خاص و غیرتدافعی از زن سیاه‌پوست بودن در کشوری است که با سرکوب نظام‌مند و رفتارهای نژادپرستانه دست‌وپنجه نرم می‌کند. پایان بی‌نقصی برای “لیموناد”، آلبوم تصویری که به ازدواج پرهیجان بیانسه پرداخت، و تسلط کاملش را بر استعداد هنری‌اش نشان داد. این آهنگ پایه‌ی یک تور جهانی عظیم و مساوی با تولید ناخالص ملی یک کشور از طریق فروش کالا بود. اوضاع برای رستوران “خرچنگ قرمز” همیشه این‌طور نبوده است. شاید بهتر باشد از این‌جا شروع کنید: این آهنگ جسورانه‌ترین، عجیب‌ترین آهنگی است که بیانسه ساخته است، غولی در میان گروه‌های رژه که برای تحمل تمام آن وزن فرهنگی به اندازه‌ی کافی ثبات دارد.

ترجمه: اسما حسنی

منبع: تایم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید