مذاکره ایران و آمریکا | آیا ایران پای میز مذاکره بازمی گردد؟

0
342

مذاکره ایران و آمریکا | آیا ایران پای میز مذاکره بازمی گردد؟

آیا ایالات متحده به تنهایی و بدون کمک دولتهای بزرگی که مخالف خروج آن از توافق هسته ای هستند، می تواند تحریمهای اثرگذاری را علیه ایران اجرایی کند؟

الشروق در ادامه می افزاید: پاسخ به این سوال، حتی قبل از اعمال تحریم های جدید، مشخص بود. دور دوم تحریمهایی که موجب خروج شرکتهای بزرگ بین المللی از ایران شد، اثرگذاری تحریم های یک جانبه آمریکا را بخوبی نشان داد و دولتهای اروپایی با وجود اصرار سیاسی خود برای التزام به توافق هسته ای، تا کنون موفق به ارائه راه حلی برای تشویق شرکتهای اروپایی در راستای ادامه همکاری تجاری با ایران نشدند.

تحریمهایی که امروز در بخشهای خودرو، تجارت معادن(بویژه طلا) و مبادلات تجاری با دلار آمریکا اعمال شده، از نظر حجم و عمق، تحریم هایی جدی محسوب می شود؛ بویژه آنکه در بحبوحه بحران اقتصادی ایران اجرایی شدند.

با این اوصاف، آیا شاهد مذاکره ایران و آمریکا و بازگشت ایران به میز مذاکره خواهیم بود؟

در صورتی که تاثیر اقتصادی تحریم ها به همین شکل ادامه داشته باشد، آیا می تواند باعث ایجاد تغییری در رفتار نظام و بر هم زدن استقرار آن باشد؟ آیا نظام ایران با مذاکرات دوباره موافقت می کند و اجازه می دهد توافقی جدید، با معیارهای امریکا و اسرائیل امضا شود؟

به نظر می رسد دستگاههای جاسوسی بلند پایه اسرائیل، در باره مذاکره ایران و آمریکا خوش بین هستند؛ اما این خوش بینی آنها، بیشتر به توهم و خیال شباهت دارد. نظرات آنها در مورد اینکه ایران در برابر فشارها به زانو درآمده یا در یک حالت ترس هیستریک، آماده مذاکره دوباره در مورد توقف فعالیتهای خود در خاورمیانه و کنترل عملیات توسعه موشکهای بالستیک{در راستای برنامه دفاعی اش} است، در واقعیت، بیشتر شبیه به یک اقدام رسانه ای و تبلیغاتی است تا نتایج حاصل از بررسی های دستگاههای جاسوسی!

ایرانی ها نفَس اقتصادی طولانی و عمیقی دارند، چرا که از کمیت زیادی از ذخایر ارزهای خارجی برخوردار هستند که برای عملیات واردات کفایت می کند. در سطح داخلی، به نظر نمی رسد که تظاهرات محدود در خیابان های تعدادی از شهرهای ایران، چالشی برای نظام ایجاد کند. نظام ایران متکی بر قدرت داخلی بزرگی است.

از سوی دیگر شاید ایران بعدها و در پایان حمله تحریم های آمریکا، به نقطه ای برسد که تصمیم به از سر گیری مذاکرات بگیرد؛ اما توانایی های مثبت آن در زمینه اداره گفتگوها، در کنار حمایت روسیه، چین و دولتهای اروپایی از آن، قطعا باعث می شود در زمینه هسته ای، امتیازی به آمریکایی ها ندهد و از منافع و استراتژی های منطقه ای خود چشم پوشی نکند.

همچنانکه حسن روحانی در یکی از سخنرانی های اخیر خود اعلام کرده است که ایران هرگز با طرفی که توافق پیشین را نقض نموده و تحریمهایی غیر قانونی را علیه ایران وضع کرده است، وارد مذاکره نمی شود. علاوه بر اینکه تکیه بر سیاست اقتصاد مقاومتی که از راهبردهای رهبر جمهوری اسلامی است، می تواند با موفقیت در مقابل تحریمها ایستادگی کند.

 

مذاکره ایران و آمریکا

 

ایران قادر است غرب را به چالش بکشد…

ایالات متحده و اسرائیل باید برای بحرانی شدن اوضاع و سناریوهایی که ممکن است طی آن ایران غرب را به چالش بکشد، آماده باشند. اقدامات و سناریوهای متعددی روی میز ایران است و برخی از آنها می تواند به یک برخورد نظامی منجر شود. ایرانی ها می توانند حرکت نفت کش ها در دو تنگه هرمز و باب المندب را با مشکل مواجه کنند. علاوه بر این، حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، خروج از توافق هسته ای و از سر گرفتن عملیات غنی سازی اورانیوم، از دیگر گزینه های ایران برای مقابله با غرب است. از این رو، امریکایی ها و اسرائیلی ها به جای رویا پردازی در مورد تسلیم ایران، باید خود را برای احتمالات واقعی تری نزدیک کنند.

 

نویسنده: عاموس یادلین/ مترجم: مریم نصرالهی / سایت: الف / عنوان: مذاکره ایران و آمریکا / Negotiation Iran and America

انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید