چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷

مجله اینترنتی ملکانه : سایت سرگرمی - سایت تفریحی

»   دانش و فناوری  »   شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۴۷

شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

اما شهاب سنگ ها واقعا چه هستند؟ شاید بد نباشد کمی بیشتر درباره ی این مهمان سرزده ی کره ی زمین بدانیم. با بیست حقیقت جالب درباره ی شهاب سنگ ها همراه باشید.

شهاب سنگ ها قطعاتی از سیارک ها یا ستاره های دنباله دار هستند که به دور خورشید در گردش اند. وقتی شهاب سنگ ها در برخورد با لایه ی جو زمین مشتعل شده و شبیه به یک ستاره ی دنباله دار به نظر می رسند، اصطلاحا به آن ها شهاب می گویند. اما اگر این اجرام از لایه ی جو زمین عبور و با سطح زمین برخورد کنند به آن ها شهاب سنگ می گویند.

 

1 14 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

1- روزانه میلیون ها شهاب با لایه ی جو زمین برخورد می کند.

2 15 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

2- شهاب سنگ ها در مدارها و با سرعت های مختلفی به دور خورشید گردش می کنند. بالاترین سرعت گردش مشاهده شده در میان شهاب سنگ ها، چهل و سه کیلومتر در هر ثانیه است.

3 15 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

3- هر ساله نزدیک به پانصد شهاب سنگ با سطح زمین برخورد می کند اما تنها پنج عدد از آن ها برای انجام تحقیقات به دست دانشمندان می رسد.

4 15 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

4- شهاب ها با توجه به عناصر تشکیل دهنده ای که دارند، در رنگ های مختلفی ظاهر می شوند و دنباله ی آن ها گاهی قرمز، زرد و سبز است. علت این مسأله به فرآیند یونیزاسیون مولکول ها (تجزیه ی مولکول های خنثی به یون های مثبت و منفی) برمی گردد.

5 15 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

5- بعضی از شهاب ها از میان مسیر منتهی به لایه ی جو زمین عبور می کنند و دوباره از آن خارج می شوند. به آن ها سنگ های آسمانی زمین می گویند.

6 14 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

6- شهاب سنگ ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته شهاب سنگ های یافت شده ای هستند که پیش از آن، سقوط آن ها رصد نشده و دیگری شهاب سنگ هایی هستند که سقوط آن ها از آسمان رصد و محل برخورد آن ها با موفقیت رهگیری شده است.
تا به امروز چهار هزار شهاب سنگ از دسته ی اول و هزار مورد از دسته ی دوم جمع آوری شده است.

7 14 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

7- طبق مشاهدات رادارها، شبانه دوازده هزار شهاب به اندازه ی یک ذره ی غبار به لایه ی جو زمین می رسند. با این حال، آن ها معمولا به اندازه ی یک سنگ ریزه و کوچک تر از توپ بیس بال هستند.

8 14 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

8- بارش های شهابی زمانی رخ می دهند که تعداد زیادی شهاب در مدت زمانی کوتاه ظاهر می شوند.

9 13 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

9- سالانه در حدود سی بارش شهابی قابل مشاهده برای ساکنان زمین رخ می دهد.

10 9 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

10- شهاب سنگ ها از دوران باستان وجود داشته اند اما از سال ۱۸۳۳ آن ها را از اجزای منظومه ی شمسی به حساب آوردند.

11 10 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

11- اگر شهابی یک انفجار صوتی ایجاد کند، صدای آن چند ثانیه بعد از مشاهده شدن شهاب شنیده می شود.

12 7 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

12- به دلیل آنکه بخش زیادی از سطح زمین از آب پوشیده شده، اغلب شهاب ها در اقیانوس ها سقوط می کنند.

13 5 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

13- یکی از دلایل مطرح شده در خصوص انقراض دایناسورها، برخورد یک شهاب با کره ی زمین است. اعتقاد بر آن است که برخورد شهابی به طول ۱۳ کیلومتر با کره ی زمین و ابرهای غبارآلود ناشی از آن، اثرات زیان باری بر آب و هوای کره ی زمین گذاشت.

14 4 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

14- در افریقای جنوبی خرید و فروش شهاب سنگ ها غیر قانونی است.

15 4 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

15- پژوهشی در سال ۱۹۸۵ بیان می کند هر صد و هشتاد سال یک بار، یک شهاب سنگ با انسانی برخورد می کند.

16 1 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

16- طبق گزارش ها، در جریان بارش شهابی «لئونید» که در سال رخ ۱۸۳۳ داد، ده هزار شهاب در هر ساعت و ده تا پانزده شهاب در هر ثانیه مشاهده شد.

17 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

17- بر اساس برآوردهای علمی، سالانه صد و ده هزار تن ماده ی جامد در اثر شهاب سنگ ها روی زمین سقوط می کند.

18 1 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

18- بزرگ ترین شهاب سنگ شناخته شده شهاب «هوبا» در کشور افریقایی نامیبیا است. اندازه ی فعلی این شهاب، حدود ۳*۳*۱ متر و وزن آن حدود شصت و شش هزار کیلوگرم است. این شهاب اولین بار در سال ۱۹۲۰ توسط یک کشاورز مشاهده شد. سالم ماندن آن احتمالا به دلیل فلزی بودن آن بوده؛ به طوری که بخش عمده ی آن از آهن و شانزده درصد آن از فلز نیکل تشکیل شده است.

19 1 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

19- نخستین باری که یک شهاب پیش از برخورد با زمین رهگیری شد در ششم اکتبر سال ۲۰۰۸ بود. یک سیارک چهار متری در فضا و در مسیر برخورد با زمین مشاهده و روز بعد وارد لایه ی جو زمین شد. این شهاب سنگ در منطقه ای دورافتاده در سودان شمالی با زمین اصابت کرد. مشاهده ی یک شهاب در فضا و رهگیری آن پیش از برخورد با زمین، دستاورد بزرگی برای دانشمندان بود.

20 - شهاب سنگ: حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها

20- در میان شهاب سنگ های یافت شده در منطقه ی آنتارکتیکا (قاره ی قطب جنوب)، شانزده شهاب سنگ را از سیاره ی مریخ می دانند. گاز ناشی از این شهاب سنگ ها با اتمسفر سیاره ی مریخ مطابقت دارد.

rooziato.com

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

برخی قوانین مدارس ژاپن توجه کاربران را جلب کرده است. یکی از پربازدیدترین پستهای این روزها، پستی است که در آن برخی قوانین مدارس ژاپن بیان شده است.ده قانون مطرح شده در این کلیپ به شرح زیرند:تمرکز دانش آموزان...
سیستم آموزشی مدارس ژاپن چگونه است؟ راز موفقیت سیستم آموزشی مدارس ژاپن چیست و ایده های شکل گرفته برای خلاقیت در مدارس ژاپن از کجا می آید. در ادامه با ملکانه همراه باشید تا با سیستم آموزشی مدارس ژاپن آشنا...
دانلود تلگرام جدید بدون فیلتربا مسدود شدن تلگرام در کشور شاید تو سایت ها یا کانال های تلگرامی و هر جای دیگری با عبارت دانلود تلگرام بدون فیلتر روبه رو شده اید باید ذکر کنم که این حرف ها فقط...
شبکه اجتماعی اینستاگرام که این روزها به سختی در حال رقابت با اپلیکیشن اسنپ چت است، به نظر می‌رسد به زودی قابلیت و ویژگی جدیدی را به پلت‌فرم خود اضافه می‌کند که قبلا در ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی به...
ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر