چگونه مهارت گوش دادن(listening)را در زبان انگلیسی تقویت کنیم؟

36
3,263

شما به عنوان یک زبان آموز می دانید که مهارت گوش دادن در یادگیری زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.راهکار های زیادی برای تقویت این مهارت وجود دارد؛مانند گوش دادن به موسیقی،تماشای فیلم به زبان انگلیسی و یا شرکت در دوره های آموزش زبان انگلیسی.فرقی نمی کند که زبان انگلیسی را به طور مبتدی می آموزید یا حرفه ای ؛رمز موفقیّت در پشتکار و تمرین زیاد است… شما تنها نیستید! اوّل از همه به این نکته توجه کنید که افزایش سطح در مهارت گوش دادن تنها برای شما سخت نیست.این مهارت معمولا سخت ترین مهارت برای کسانی است که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می گیرند. در آغاز راه ممکن است به علّت درک کم مکالمات احساس ناتوانی کنید!

 

راه حل چیست؟

این حقیقت را بپذیرید که شما قرار نیست در هنگام گوش دادن همه چیز را بفهمید.
خونسرد باشید و به پشتکار خود ادامه دهید ؛ممکن است تا مدّت زمان زیادی درک کمی از مکالمات داشته باشید و شنیدن ودرک واژه ها برایتان دشوار باشد.
وقتی به یک مکالمه زبان انگلیسی گوش می دهید تمایل زیادی دارید که کلمات و عباراتی را که از مکالمه می شنوید به زبان مادری ترجمه کنید،این تمایل در هنگام شنیدن کلمات نا آشنا بیشتر می شود.این عملکرد طبیعی است. ما هر چه را می شنویم می خواهیم معنی آن را هم بفهمیم.ولی تجربه ثابت کرده است که این کار به دلیل اینکه توجه ذهن را از تمرکز بر صحبت های گوینده باز می دارد ؛از این لحاظ مانعی بین شما و شخصی که صحبت می کند محسوب می شود.
سعی کنید مطلب اصلی مکالمه را بفهمید و از تمرکز بر جزئیات خودداری کنید؛اگر کلیات یک مکالمه را بفهمید حدس زدن جزئیات کار دشواری نخواهد بود.

 

چگونه مهارت گوش دادن(listening)را در زبان انگلیسی تقویت کنیم؟

 

راهکارها :

فیلم و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی تماشا کنید.فایده این تمرین این است که با فرهنگ ،آدلب و رسوم،اصطلاحات،تعابیر عامیانه ،ضرب المثل و لهجه مردم کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شوید.اگر مبتدی هستید فیلم های انگلیسی را با زیر نویس تماشا کنید ،و اگر سطحتان بالاتر است فیلم را بدون زیر نویس تماشا کنید.بهتر است از فیلم هایی استفاده کنید که در آنها مکالمات رایج و روزمره بیشتر است ؛مانند سریال های خانوادگی ویا فیلم های کمدی و از تماشای فیلم هایی که در آن گفت و گو ها در مورد موضوعی خاص و پیچیده است اجتناب کنید.
موزیک به زبان انگلیسی گوش کنید،این یک راه لذّت بخش برای تقویت مهارت گوش دادن خواهد بود.متن آهنگ ها را پیدا کنید و همراه با گوش دادن موزیک متن را بخوانید.
به مکالمه ای (اخبار انگلیسی،فیلم،تلویزیون …) گوش دهید و آن مکالمه را (یا حداقل آنچه را که می شنوید)روی کاغذ بنویسید .

 

نکات مهم :

اگر احساس می کنید که مکالمه هایی که می شنوید برای شما آسان است،به طرف مکالمه های سخت تر بروید.
به مکالمه های که بالاتر از سطح شماست و خیلی سخت است گوش ندهید.
دامنه لغات خود را افزایش دهید؛یادگیری لغات و اصطلاحات جدید برای تقویت تمام مهارت های زبانی(گوش کردن،صحبت کردن،خواندن،نوشتن) لازم است.
از مواد آموزشی مخصوص تقویت گوش دادن استفاده کنید.نرم افزارها،فیلم ها،کارتون ها و فایل های صوتی زیادی هستند که می توانید استفاده کنید.همچنین سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که مواد آموزشی مناسب برای تقویت مهارت های شنیداری ارائه می دهند.
در کلاس های آموزش زبان ثبت نام کنید ؛ در هر سطح و سنی هستید می توانید در کلاس مناسب سن و سطح خود شرکت کنید.حتی اگر دانشجو هستید می توانید در کلاس های مبتدی موسسه های آموزش زبان که برای بزرگسالان دوره دارند ثبت نام کنید.
مهم ترین کار اینست که فقط گوش کنید حالا هر زمانی که فرصت دارید؛دومین مرحله پیدا کردن منابع مناسب برای گوش دادن به آنهاست.اینجاست که اینترنت واقعا کمک خوبی به حساب میاد؛ میتونید از اینترنت مثل رادیو استفاده کنید و یا از سایت هایی که منابع خوبی دارند بهره بگیرید.

زمانیکه در حال گوش دادن به یک موضوعی هستید ممکن است که متوجه صحبت های آن ها نشوید. حالا چیکار باید کرد؟ دقت به چند نکته به شما کمک خواهد کرد:

– این حقیقت رو قبول کنید که قرار نیست شما همه چی رو متوجه شوید
-خونسرد باشید؛حتی اگر چند بار هم سعی کردید و متوجه نشدید؛فقط آرامش خودتونو حفظ کنید
– به هیچ وجه اون چیزایی رو که میشنوید به زبان اصلی خودتون بر نگردونید(ترجمه نکنید)
– به مکالمه بطور کلی گوش کنید تا موضوع کلی مکالمه رو متوجه شوید و روی جزئیات خیلی تمرکز نکنید
-وقتی یک لغت رو متوجه نشدید سعی نکنید اونو تو ذهن خودتون ترجمه کنید؛چون این کار باعث سردرگمی بیشتر شما خواهد شد

 

* نکات مهم

– به موضوعاتی که به آنها علاقه دارید گوش کنید
– به لغات کلیدی و مهم مکالمه گوش کنید؛(به لغات و جملات مهم و کلیدی گوش کنید چون به شما کمک می کنند تا متن را بهتر و راحت تر متوجه شوید)
– به متن گوش کنید؛( وقتی گوینده عبارتی را بیان می کند که شما لغات آنرا نمی دانید سعی نکنید که حتما اون عبارت را بفهمید؛بجای اون به بقیه متن گوش کنید تا از روی آنها متوجه کل متن شوید)
مهارت Listening به عنوان یکی از چهار مهارتهای یادگیری زبان امری بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است. متاسفانه خیلی ها از جمله خود من زمانی این مهارت را نادیده گرفته و بعدها آسیب های جدی دیدیم. امتحاناتی مثل TOEFL و امتحانات پایان دوره محلی هستند که آنهایی که Listening را ساده تصور می کردند در دام افتاده و شکست می خورند. البته تنها آسیب محدود به این موارد نمی باشد. وقتی که شما تن، لهجه و شیوایی کلام خود را با فردی که از Listening کمال استفاده را کرده، مقایسه کنید، متوجه کلاهی که سرتان رفته می شوید. پس با در نظر گرفتن اینکه شما حساسیت و اهمیت یادگیری این مهارت را قبول دارید می رویم سراغ روشهایی برای بهبود و ارتقاء سطح کیفی آن.

در وهله اول باید توجه داشته باشید که محدودیت اولین فاز عدم پیشرفت هست. پس خودتان را محدود به انواع Listening نکنید. اگر به کلاس زبان می روید و نوع خاصی از کاست یا CD را همراه کتاب خود دارید، و دائما از طریق آن Listening را پیگیری می کنید، دست به تنوع بزنید و به یک کتاب فروشی رفته و انواع دیگر کاست یا CD را تهیه کنید و حتی اگر بی هدف ولی باز گوش کنید. نقطه جالب توجه اینجاست که اگر با علاقه به یک فایل صوتی گوش کنید پس از مدتی تمام کلماتی را که معنایشان را می دانید متوجه خواهید شد. و خیلی جالب تر این که اکثر کلماتی را که می شنوید درک می کنید و تصویری از آن کلمه در ذهن شما نقش می بندد و در تماس های بعدی تان با زبان آن تصاویر ذهنی مثل کمک های غیبی به داد شما می رسند. پس تا جایی که می توانید گوش کنید!
بهترین نوع Listening می توانید کاست های یا CD های خوانده شده از روی کتب داستان، مجلات یا انواع کتاب ها باشد.

یکی از اساسی ترین شرایط درک Listening داشتن علاقه است. این علاقه می تواند در ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. ولی موضوع کلی در دو نوع علاقه خلاصه می شود. علاقه کلی به Listening و علاقه به موضوع Listening. اگر کلا به Listening علاقه ندارید که هیچ! هرچه بیشتر گوش دهید بیشتر دانسته هایتان را فراموش می کنید. پس توصیه ام این هست که با در نظر گرفتن اهمیت Listening با شور و اشتیاق و علاقه پای Listening بنشینید و به خود بقبولانید که این Listening تاثیرات بسزایی را در آینده برروی شما خواهد گذاشت. نوع دوم علاقه که همان به موضوع Listening می باشد، خیلی آسان حل می شود، اگر احساس می کنید که Listening مربوط به مکالمه دو نفر راجع به مهمانی دیشب برایتان اصلا جذاب نیست، فوری آن را عوض کنید و به چیزهای دیگری گوش دهید. و نهایتا اینکه بعضی وقتها به خود استراحت بدهید تا قضیه برایتان لوس نشود.

 

 

Listening کنیم!

موضوع بعدی بحث منابعی هستند که می توان از آنها برای Listening استفاده کرد. همانطور که در بالا اشاره کردم Listening های مربوط به کتب زبان بهترین گزینه می باشند. علت این امر هم بیشتر بخاطر تناسب آنها با سطح درک شما از زبان می باشند. پس با بالا رفتن درک شما می توانید از منابعی مثل رادیو، کارتون ها و فیلم ها، پادکست ها و … نیز استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که نوع منبع انتخابی شما علاوه بر اینکه باید محتوای قدرتمند و با ارزشی داشته باشد باید با علاقه شما هم سازگار باشد. اگر مثلا از اینترنت ۲۶ کیلوبایت! استفاده می کنید، پادکست و رادیوهای آنلاین اصلا توصیه نمی شود.

 

با متن- بی متن؟

یکی از سوالهایی که خیلی در این زمینه پرسیده می شود، این است که آیا ما هنگام گوش دادن به Listening ها، به متن های نوشته شده از روی همین Listening نگاه کنیم یا نه. در پاسخ باید بگوییم که تا جایی که امکان دارد سعی کنید نگاه کردن به نوشته را به آخرین مرحله موکول کنید. شما فقط گوش بدهید و زیاد هم سعی نکنید که تمام جزئیات را درک کنید. در سه چهار مرتبه اول احتمال ایده کلی از Listening را دریافت کنید، اگر در آخرین مرحله درک کلی Listening برای شما ضرورت دارد، به متن نگاه کنید، مادامی که به متن نگاه نکرده اید، Listening برای شما تازگی خواهد داشت، پس می توانید چند روز بعد مجددا به همان Listening گوش کنید و چیزهای تازه ای را یاد بگیرید!

کیفیت صدا و آرامش محیط هم دو فاکتور مهم و ضروری می باشند. البته خوشبختانه امروزه CD ها و DVD های با کیفیت بالایی عرضه می شوند. پس نگرانی فقط باید بخاطر محیط آرام باشد. هرچه محیطی که در آن قرار دارید آرامش داشته باشد، شما بهتر خواهید توانست که از Listening لذت ببرید. زمانی که من تازه یادگیری زبان رو شروع کرده بودم و در آموزشگاه از اون کاست پلیرهای قدیمی برای پخش Listening ها استفاده می شد ما واقعا عذاب می دیدیم. کیفیت بد، Noise ناجور پلیر و صدها عامل دیگر دست در دست هم Listening را برای ما تبدیل به یک معضل کرده بود.

Listening در هنگام رانندگی هم ایده بسیار جالبی هست. دقت کنید مثلا سی دی های صوتی آنتونی رابینز را می توانید تهیه کنید و در هنگام رانندگی گوش کنید. از نکات بارز این نوع Listening این است که شما اصلا لازم ندارید تا تمرکز روی Listening کنید، بلکه تمرکز شما باید و الزما باید روی رانندگی باشد، و این Listening ناخودآگاه تاثیر خود را خواهد گذاشت. همچنین می توانید از گوشی موبایل خود یا MP3 Player ها هم استفاده کنید و در هرجا و هر زمان توسط هدفون ها به Listening گوش کنید، این ایده که خیلی راحت تحقق می یابد، روی چند تن از دوستان آزمایش کردیم و باور نمی کنید در عرض دو ماه چطور لهجه آنها را از انگلیسی ناجور! به انگلیسی آمریکایی تغییر داده.

تکرار کردن Listening هم ایده جالبی است مادامی که تحت نظر باشد. سعی کنید اگر کلمه ای را درک نکردید هرگز تکرار نکنید تا در ذهن شما نقش ببندد. پس تکرار Listening بهتر است در کلاس و تحت نظر استاد انجام گیرد. حال آنکه برای جملات و کلماتی که خودتان به درستی درک کرده اید، تکرار آنها یکی از بهترین و بی نقص ترین استراتژی ها در راستای یادگیری می باشد.

 

انگلیسی در خواب!

به نظر من و خیلی از اساتیدی که در این زمینه با اونها مشورت کردم، این روش ها که اخیرا خیلی در جامعه ایرانی رسوخ کرده زیاد کارایی ندارند. به خاطر دلایل بسیار، از جمله مثل قدیمی که ” ره هزار شب رو یک شبه پیمودن” (یا چیزی شبیه این) . همانطور که در یکی از پست های قدیمی گفتم، یاد گیری زبان یک امر زمان بر و نیاز به زمان می باشد و به نظر خیلی ها حداقل ۶ ماه تماس مستقیم با زبان نیاز هست تا فرد بتواند نیازهای اولیه خود را با زبان جدید برطرف کند، حال آنکه مدت حداقل دو سال دیگر نیز برای تسلط به زبان مورد نیاز هست. (البته برای باهوش ترین نمونه ها!) پس هیچ وقت تصور نکنید که در ۳۰ شب یا ۹۹ روز بتوانید مسلط! به زبان شوید. ضمن اینکه شب ها فرصت استراحت و خلاصی از دغدغه های روز مره هست. وجه خیلی جالبی ندارد اینکه موقع خواب هم مغزتان را به کار بکشید تا چند کلمه زبان یاد بگیرد. مغزتان بیشتر از جسمتان شبها نیاز به استراحت دارد، پس برای شروع یک روز با انرژی از Listening در شب ها بپرهیزید.
برای یادگیری یک زبان خارجی، مهارت‌های مختلفی را باید تقویت نمود؛ از افزایش دایره لغات و اصطلاحات گرفته تا رعایت دستور زبان، تمرین سبک نگارش، مهارت در سخن گفتن و مهارت در درک شنیداری زبان و غیره. برای تقویت مهارت درک شنیداری، گوش دادن مداوم و مستمر به برنامه‌های صوتی مانند مکالمات رادیو و تلویزیون یا دیدن فیلم به زبان انگلیسی (یا کانال‌های ویدئویی یوتیوب برای آموزش زبان) می‌تواند کمک زیادی به شما در تقویت مهارت شنیدن بکند.

برنامه‌های صوتی (مخصوصاً اگر مناسب با سطح مهارت شنیداری شما تنظیم شده باشند) اثرگذاری بیشتری خواهند داشت زیرا به دلخواه و در زمان فراغت خود (حتی در خیابان) می‌توانید به آنها گوش دهید. یکی از ابزارهای دنیای امروز که در این زمینه می‌تواند بسیار کارگشا باشد پادکست است.

 

پادکست چیست؟

پادکست روشی برای انتشار محتوای الکترونیکی به وسیله صدا می‌باشد که افراد از طریق آن می‌توانند ساخته‌های صوتی و کلامی خود را به شنوندگان آثارشان ارائه ‌دهند. در واقع می‌توان پادکست را نوعی وبلاگ صوتی دانست. پادکست‌ها را هم می‌توان به صورت آنلاین گوش داد و هم می‌توان در قالب فایل‌های کم‌حجم mp3 و غیره دانلود کرده و روی دستگاه‌هایی مثل mp3 player، انواع گوشی‌های تلفن همراه، ipad و غیره به صورت مداوم در اوقات فراغت گوش داد.

بنابراین اگر می‌خواهید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید می‌توانید پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی را که به رایگان و به وفور در اینترنت یافت می‌شوند پیدا کرده و هر روز قدری از وقت فراغت خود را به شنیدن آنها اختصاص دهید.

 

یک پادکست عالی برای یادگیری زبان انگلیسی

یکی از پادکست‌های معروف برای یادگیری زبان انگلیسی که خودم با آن شروع کردم و قدمت نسبتاً زیادی هم دارد، سایت EslPod است که تقریباً به صورت مستمر و هر هفته برنامه‌های خودش را ارائه می‌دهد. گوش دادن مستمر به پادکست‌های EslPod مهارت شنیدن شما را کاملاً متحول می‌کند.

ترکیب برنامه‌های صوتی این سایت به این شکل است که ابتدا یک متن انگلیسی که مربوط به مباحث روزمره‌ی زندگی در آمریکاست خوانده می‌شود (با سرعت کم) و بعد از آن این متن مجدداً بررسی می‌شود و مفاهیم و لغات و اصطلاحات آن بررسی و تبیین می‌گردد و در نهایت مجدداً با سرعت بیشتری (سرعت نرمال انگلیسی‌زبان‌ها) متن اصلی تکرار می‌گردد.

 

بهترین پادکست‌های زبان انگلیسی

در آینده، بهترین پادکست‌های آموزشی زبان انگلیسی را گردآوری کرده و همینجا در تفریح‌وار ارائه خواهم کرد. اگر شما هم پادکست خوبی در حوزه یادگیری زبان انگلیسی می‌شناسید در قسمت دیدگاه‌ها عنوان کنید تا بقیه علاقه‌مندان هم بتوانند از آن استفاده کنند.

این اصل مبین این است که یک شنونده خوب خواهد توانست به خوبی صحبت کند. به عبارت دیگر خوب گوش دادن منجر به خوب صحبت کردن می شود. یعنی گوش دادن مقدمه صحبت کردن است. منظوراز (a good listener) این است که زبان آموز بداند به چه مطلبی و چگونهگوش کند. راههای متفاوتی برای این منظور وجود دارد.مثلا می توانید از کتابهای Tactics for Listeningاستفاده کنید. همچنین می توانید از سایتهای اینترنتی مانند: englishtown یا studioclassroom و یا دهها سایت دیگر استفاده کنید.این روشها بسیار خوب است اما مستلزم وقت و هزینه است و معمولا موفقیت زیادی در پی ندارد.روش دیگر(که بسیار مناسب به نظر می رسد) این است که هر شب مدت ۵ دقیقه برنامه انگلیسی BBC یا VOA را ضبط کنید.سپس چندین بار به مطلب ضبط شده گوش کنید.هر بار که به مطلب گوش می کنید باید فقط به یک مورد خاص توجه کنید. مثلا بار اول سعی کنید فقط افعال را بشنوید(دقت کنید که در این مرحله دانستن معنی عبارات شنیده شده هدف نیست) باردوم سعی کنید فقط حروف اضافه را بشنوید.دفعه بعد به اسامی خاص توجه کنید.بعد به صفتهاو…به همین ترتیب این فعالیت را دنبال کنید و در آخرین مرحله یک بار دیگر گوش کنید و به معنی و مفهوم هم توجه کنید. و سپس کلماتی را که مبهم هستند چندین مرتبه دیگر گوش کنید.این کاررا باید هرروز یا هرشب به طور مداوم و در زمان معین انجام دهید.این فعالیت را می توانید فقط در ۲۰ دقیقه به انجام برسانید.البته همان طور که گفته شد باید با صبروحوصله این کاررا ادامه دهید.پس از مدت کوتاهی نتایج شگرف آن را خواهید دید و توفیقتان در امر یادگیری باعث شگفتی دیگران و حتی خود شما خواهد شد!

زبان انگلیسی با لحن (accent) های مختلفی صحبت می شود ولی کسی که می خواهد انگلیسی بیاموزد باید یک لحن استاندارد را دنبال کند. رادیو بی بی سی British English و صدای آمریکا American English می باشد. البته امروزه لحن غالب American Accent یعنی همان VOA است ولی این که شما با چه لهجه ای صحبت کنید انتخاب با خود شمااست. نکته مهم این است که شما نباید از دو لهجه متفاوت استفاده کنید.یعنی نباید بعضی از کلمات را با لحن British و بعضی دیگر را با لحن American ادا نمایید. به برخی از تفاوتهای انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی توجه کنید:

تفاوت در تلفظ : در انگلیسی آمریکایی برخی کلمات با صدای ( اَ )تلفظ می شوند در حالیکه همان کلمات در انگلیسی بریتانیایی با صدای (آ) ادا می شوند. مثال : pass

البته از این نظر اکثر کلمات در هر دو لهجه تلفظ یکسان دارند.

مثال: cat – mat – sad

father – harm –car

البته تفاوتهای تلفظی دیگری هم وجود دارند که به تجربه درخواهیدیافت.

تفاوت در نگارش: برخی کلمات در انگلیسی بریتانیایی با ou و در انگلیسی آمریکایی با o نوشته می شود مثل colour / color

زبان انگلیسی در برخی کشورها second language است یعنی مردم آن کشور به دو زبان صحبت می کنند و دروس در مراکز علمی معمولا به زبان انگلیسی ارایه می شود بنابراین حتی کودکان در چنین کشورهایی می توانند به راحتی به زبان انگلیسی تکلم کنند. در کشور ما زبان انگلیسی foreign language است.بنابراین ما کسی را نمی یابیم تا با کمک وی speaking practice داشته باشیم بنابر این باید به دنبال راه دیگری باشیم.به این اصل توجه فرماییدA good reader is a good writer. منظور این است که یک خواننده خوب در نوشتن به همان زبان هم مشکلی نخواهد داشت.در واقع اگر بخواهید قادر به نوشتن باشید ابتدا باید یک خواننده خوب باشید. خواننده خوب کسی است که می داند چه مطلبی را بخواند و چگونهبخواند. بهترین کاراین است که کتابهای داستان انگلیسی را مطالعه کنید.این کتابها در سطوح مختلف و تحت عناوینی از قبیل Easy English و stage و یا simplified موجود می باشند.لازم است شما هر ماه دو یا سه عدد از این کتابها را به این ترتیب مطالعه نمایید:ابتدا کتاب را با سرعت تمام و بدون توجه به معنی از اول تا آخر مطالعه کنید. دور دوم با تامل بیشتر مطالعه کنید.در این مرحله به دو گروه از لغات مشکل برخورد خواهیدکرد.دسته اول لغاتی هستند که می شود معنی آنها را حدس زد.زیرچنین لغاتی خط بکشید. دسته دوم لغات کلیدی (key words) هستند. دور چنین لغاتی خط بکشید. سپس با استفاده از یک فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی فقط معنی لغات کلیدی را بیابید و ترجمه آنها را در حاشیه ( و نه بین خطوط) یادداشت کنید. سپس شروع کنید به مطالعه کتاب به قصد لذت بردن.در این مرحله دیگر نباید به فرهنگ لغت مراجعه کنید. حتی نباید به فارسی فکر کنید یعنی به جای ترجمه عبارات سعی کنید جریان داستان را در ذهن خود بازآفرینی و تخیل کنید. چنین مطالعه ای لذت وافری به شما خواهد بخشید.ضمن این که دامنه لغت شما افزایش یافته و دستور زبان هم در شما تقویت خواهد شد و دو ابزار مهم برای نوشتن (یعنی واژگان و دستور زبان را به درستی و در مدت بسیار کوتاهی کسب خواهید کرد.)

برای مهارت نوشتن علاوه بر آنچه گفته شد باید دفترچه خاطرات همراه داشته باشید تا وقایع روزمره و نکات جالبی را که می بینید, می خوانید و یا به ذهنتان می رسد به زبان انگلیسی یادداشت نمایید. البته نباید نگران نحوه نگارش باشید و اصلا نباید قدرت قلمتان را در انگلیسی با زبان فارسی مقایسه کنید.مهم این است که به این فعالیت مشغول باشید تا در مدت کوتاهی در نوشتن مهارت پیدا کنید.

به طور خلاصه: ابزار لازم برای کسب مهارت listening گوش دادن فعال است. صحبت کردن با خارجی زبانها هم مفیداست که البته معمولا این امکان برای همه فراهم نیست.

ابزار لازم برای کسب مهارت speaking توسعه دایره لغات است. برای این کار راههای زیادی پیشنهاد می شود.مثلا می توانید هر روز یک لیست لغت روی برگه های کاغذ بنویسید و معنی آنها را پشت برگه بنویسید و در فرصتهایی که پیش می آید آنها را مرور کنید.از چمله سریع ترین روشهای یادگیری واژگان تصویر سازی ذهنی است.

36 دیدگاه‌ها

 1. سلام.خیلی ممنونم از اینکه اینجوری برای هم وطنانتون دل میسوزونید و این مطالب خیلی قشنگ بیان کردید
  امیدوارم همیشه موفق باشیدhave nice time/thanks

 2. خیلی ممنون من خیلی دیدکاهم در مورد کوش دادن عوض شد و راه حل مناسب را پیدا کردم بازم مرسی . کاش همه مثل شما به فکر یاری دوستان مشتقاق بودند.

 3. سلام وخسته نباشید خیلی خیلی از شما متشکرم که زیبا راهنمایی کردید من خودم دبیر زبان هستم همیشه به دانش آموزانم تاکید میکنم که فیلمهای زبان اصلی یا کارتونهای زبان اصلی رو زیاد ببیننداگر میخواهیم زبان انگلیسی رو مثل زبان مادری یاد بگیریم .باید همانگور که در بچگی باما صحبت کردن قبل از اینکه به مدرسه برویم وخواندن ونوشتن رو بیاموزیم میتوانستیم قشنگ صحبت کنیم چرا که ما خوب شنیده بودیم پس یادگرفتیم اکنون هم هرچه بیشتر بشنویم بهتر می آموزیم

 4. با تشکر از نکات خوبی که بیان کردید.
  من فعلا فرصت ندارم کلاس زبان برم و مجبورم به صورت خورآموزی شروع کنم. گویا یادگیری انگلیسی با لهجه آمریکایی بهتر از بریتیشه، از چه کتباییی باید شرع کنم؟ درسته که سری کتابای آکسفورد برای انگلیسی بریتیشه نه آمریکایی؟! با تشکر

  • ممنون از شما
   کتابهای American English File منبع بسیار خوبی هستند. که با توجه به اینکه از انتشارات دانشگاه آکسفورد هستند انگلیسی را با لهجه آمریکایی تدریس می کنند.
   پیروز باشید

 5. سلام از این که این همه نکته مفید گفتید ممنونم
  حتما تک تک کار هایی که گفتید انجام می دهم

 6. سلام.
  واقعااااا ممنون از بایت این همه راهنمایی های عالی .
  خیلی میتونه کمک کنه به افراد.
  تک تک مواردی که گفتید رو انجام میدم

 7. سلام مرسسی از مطلب خوبتون خیییییییییییلی تاثیر گذار بود. شما ادم خیلی خوبی هستید متنتان میتواند زندگی یک نفر را تغییر دهد! جدی میگم.
  راستش یه سوال ازتون داشتم تو رو خدا جواب بدید. اگه من به مدت دو سال هر روز یک فیلم انگلیسی ببینم ابا بعد دو سال زبان انگلیسی رو فول میشم؟ (یادگیریم خوبه)

 8. سلام ممنون از شما که مطالب را دنبال میکنید.
  در مورد دیدن فیلم میشه گفت بله خیلی میتونه در تقویت زبانتون کمک کنه ولی برای مکالمه بهتره که کلاس برید. یا با یک نفر تمرین داشته باشید

 9. سلام، ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم: اکه تنونم یه پارتنر پیدا کنم از نظر شما اگه یه شخصیت سینمایی رو انتخاب کنم و تو فیلما دیالوگاش و حفظ کنم و جای اون صحبت کنم میتونه موثر باشه؟

 10. خیلی ممنون من یک زبان اموز کانون هستم وترم ۲۰ کانونم و هر ترم در این مرحله از سوالات مشکل داشتم ممنونم از کمکتون

 11. سلام .واقعا مرا امیدوار کرد!ممنون فقط ممکن به یک سوال من پاسخ بدهید.ایا می شود در سن بالای ۴۰  سال

   زبان انگلیسی آموخت؟ 
  چند ترم ۶ کانون میروم اما از لحاظ شنیداری صفر ام. ..بازم ممنون

 12. سلام ممنون از توجه شما. بله یادگیری زبان نیاز به تمرین و علاقه دارد. و سن مطرح نیست. سعی کنید برای تقویت شنیداری از فایهای ساده تر شروع کنید تا علاقه مند بشوید

 13. سلام
  مرسی از نثر دوستانه و قابل فهمتون
  آرامش بهم دادین تو مسیری که انتخاب کردم برای تقویت زبانم

 14. عالی بود اما شما که میگین هنگام listening به زبان اصلی ترجمه نکنیم،پس چجوری بفهمیم چی گفته؟

 15. چند ماه به هر فیلم و شبکه انگلیسی رجوع کردم ولی پیشرفت ناچیزی داشتم.لعنت به انگلستانی ها با این زبون سختشون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید