درمان زود انزالی/خودارضائی و ارتباط آن با زود انزالی

0
565

بسیاری از مردان دارای نارسایی جنسی هستند که شایع ترین آن زود انزالی است که این باعث میشود که طرف مقابل رضایت جنسی نداشته باشد و در مردهای جوان این اتفاق بوجود می آید چون بتدریج که سن بالاتر میرود مردها یاد میگیرند که چگونه انزال را به تاخیر بیاندازند و علت آن منشا روانی دارد و یا بعلت مصرف برخی داروها است اگر شماهم دچار زود انزالی هستید…

بخش اول

نکاتی در مورد خودارضائی و ارتباط آن با زود انزالی

خودارضائی با نام علمی (masturbation) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (urgasm) بدون عمل نزدیکی (intercours). البته این تعریف کامل نمیباشد چون ممکن است این عمل توسط همسر و زوج جنسی بدون عمل نزدیکی صورت گیرد. لذا اصطلاح (masturbation) طیف گسترده­ای را شامل می­گردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرایط روحی و جسمی فرد متفاوت است و ممکن است در فردی بعنوان اقدام درمانی یا بعنوان قسمتی از نزدیکی قلمداد گردد.

خودارضائی مردان یا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام میگیرد و در تمامی آمارهای ارائه شده درصد بالائی از پسران حداقل یکبار تجربه استمناء را در طول زندگی خود دارند (متاسفانه هیچ آمار رسمی در ایران وجود ندارد) و در اروپا شیوع آن در قشر در حال تحصیل و دانشجویان بیشتربوده است.

تا سالهای حدود ۱۹۶۵ توسط اکثر پزشکان عمل خودارضاعی شدیداً نکوهیده می­شد، ولی پس از آن بتدریج توسط گروه متعددی از پزشکان نظر مثبت­تری به آن داده شده است و گاهی نیز بعنوان درمان توصیه شده است. دلایل پزشکانی که نظر مثبت بر عمل (masturbation) دارند, خودارضائی را بعنوان راه جلوگیری از شیوع بیماریهای مقاربتی و افزایش تعداد حاملگی غیرقانونی ناشی از ارتباط جنسی جوانان میدانند و یا بعنوان قسمتی از رفتار جنسی طبیعی قلمداد کرده­اند و شاید صرفاً مضرات آن را در حد دفع مقداری از مایع منی (semen) یعنی دفع مقادیر ناچیزی پروتئین و ویتامین و مواد قندی می­دانند (نظر مولف) و همچنین با عمل خودارضائی از فشارهای عصبی ناشی از تحریکات جنسی جلوگیری خواهد شد.

برای درک مضرات استمناء ابتدا مسیر عصبی یک تحریک جنسی تا انزال را طی عمل نزدیکی بطور ساده مرور میکنیم. ابتدا نعوظ با تحریکات دو مسیر, یکی مسیر رفلکسی (reflexogenic) که ناشی ازتحریک حس پنجگانه بخصوص لامسه و بینائی و دیگری مسیر ذهنی (psychogenic) که ناشی از تحریکات ذهنی است. از طریق این دو مسیر مراکز نخاعی و فوق نخاعی (supraspinal) و سیستم عصبی مرکزی و هیپوتالاموس، ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحریکات مراکز جنسی مغز, شدت تحریکات به حدی بالا می­رود که به حد آستانه ارضای جنسی فرد برسد و عمل انزال صورت گیرد. این مسیر طبیعی تا انزال، با عمل نزدیکی می­تواند رخ دهد و یا طی مرحله REM خواب (rapid eye movment) انجام شود. (خواب شامل چندین مرحله سطحی تا عمقی می­باشد. در یکی از این مراحل حرکت سریع کره چشم وجود دارد که به این مرحله REM گقته میشود). در این مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلی ایجاد شده و خواب دیدن و رویا نیز رخ می­دهد. طی نعوظ ممکن است همراه با تحریکات جنسی ناشی از رویای شبانه میزان تحریکات به حد آستانه انزال رسیده و منجر به ارضای جنسی و انزال طبیعی گردد (محتلم شدن یا جنابت).

آنچه توضیح داده شد مسیر طبیعی ارضای جنسی و انزال بود ولی طی عمل استمناء مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس­های پنجگانه بجای حس لمس تمامی بدن, محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی از آلت تناسلی میباشد. همچنین تحریک سایر احساس مانند بینائی, شنوائی و حتی بویائی که طی عمل نزدیکی اهمیت دارد در حد صفر خواهد بود. لذا جهت رسیدن به آستانه ارضای جنسی، لازم است مسیر ذهنی (psychogenic) جبران کمبود تحریکات مسیر رفلکسی و حسی را بنماید، لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف، مغز مسیر را به سمت رسیدن به حد آستانه انزال طی می­کند که این فشار مضاعف می­تواند با تکرار، عوارض عصبی ببار آورد. و همچنین بتدریج مرکز عصبی تحریکات جنسی با کاهش آستانه ارضای جنسی و انزال، سعی در جبران این کمبود تحریکات حسی را خواهد کرد تا مغز فشار کمتری را متحمل گردد. در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد مبتلا به زودانزالی (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شایع ناشی از استمناء میباشد. بدین معنی که زمانی که فرد تحت تاثیر تحریکات اندک جنسی قرار میگیرد حتی زمانی که تصمیم به عمل نزدیکی میگیرد، مسیرهای عصبی مرکزی جنسی فعال شده و با سرعت بیشتر، مدت زمان کمتر و با تحریکات جنسی کمتر و با توجه به کاهش آستانه انزال، در مدت زمانی کمتری فرد را به مرحله انزال و ارضای جنسی می­رساند.

گاهی حتی قبل از نعوظ کامل آلت تناسلی و اقدام به عمل نزدیکی و دخول آلت تناسلی, فرد ارضای جنسی می­گردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنیت آن، اقدام به استمناء میکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و یا لذت بردن از آن نخواهد بود. (اینجانب طی مشاوره با بیماران مبتلا به زودانزالی شدید، در درصد بالائی سابقه استمناء زیاد را دوران جوانی آنها دیده­ام).

همانگونه که گفته شد یکی از عوارض مهم استمناء زودانزالی است. درباره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.

حتی درصدی از بیماران که بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه می­کنند پس از گرفتن شرح حال دقیق مشخص می­گردد علت اصلی عدم باروری در واقع عدم توانائی در نزدیکی ناشی از زودانزالی شدید است. بدین معنی که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلی فرد به حالت ارضای جنسی و انزال می­رسد لذا مایع منی و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمی­گردد تا بتواند منجر به حاملگی گردد. و حتی شخصاً چندین مورد بیمارانی داشته ام که حتی چندین سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدین معنی که حتی یک نزدیکی موفق نیز نداشته­اند و یا یکی از علل مهم عدم ثبات زندگی زناشوئی و حتی انحراف اخلاقی در زن ممکن است زودانزالی همسر وی باشد.

در اثر استمناء زیاد و کاهش شدید آستانه تحریک منجر به انزال با کوچکترین محرک جنسی و یا عصبی و روحی می­گردد و دفع مکرر و دائم ترشحات غدد پارایورترال و غدد فرعی جنسی و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهی مداوم از مجرا می­گردد که اصطلاحاً به آن سیلان منی گویند.

افرادی که استمناء به تعداد بسیار زیاد انجام می­دهند منجر به عوارض شدید عصبی بدنی مثل لاغری لرزش و افسردگی و اضطراب می­گردد. البته جای بحث دارد که آیا مشکلات عصبی و اضطراب و زمینه مشکل روحی، منجر به استمناء به مقدار زیاد می­گردد و یا استمناء زیاد، منجر به افسردگی و اضطراب میگردد؟ ولی به هرحال شیوع استمناء، در بیماران روحی و بستری بخش روانی بسیار بالاست.

عارضه دیگر استمناء ممکن است ناشی از روش انجام آن باشد. بدین معنی که روشی که فرد جهت ارضای جنسی انتخاب و یا ابداع میکند ممکن است مضر و حتی خطرناک باشد و یا منجر به آسیب به خود گردد.

با توجه به زیاده طلبی و تنوع طلبی ذاتی انسان، فرد جهت ارضای بیشتر به روشهای دیگر ممکن است روی آورد که فوق­العاده خطرناک و زیانبار و غیرقابل جبران می­باشند.

با مطالعه مطالب ارائه شده فوق، ممکن است این این تصور بوجود آید که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نیست که شاید با کاهش فشار جنسی سودمند هم باشد. (حتی گروه متعددی از پزشکان، بخصوص در مقالات غربی چنین عقیده­ای را ارائه کرده­اند).

من هنگام جمع­آوری این مطالب بیاد آوردم که شرب الکل در دین اسلام حرام میباشد، حتی به مقدار کم. در حالی که پزشکان مقدار کم الکل را مضر نمی­دانند. ولی انسان پس از درک لذت آن، بدلیل زیاده طلبی، به مقادیر کم راضی نیست. به همین صورت عمل استمناء و خودارضائی جنسی نیز بتدریج با زیاده­طلبی در لذت جنسی و ارضاء، و بتدریج با افزایش و استمرار آن تبدیل به اعتیاد روحی می­گردد. بطوری که بسیاری از جوانان با علم به مضرات آن و تمایل شدید به ترک، و حتی پشیمانی شدید و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نیستند.

لذا من نیز استمناء را به هر میزان مضر می­دانم. (البته استمناء را نشانه انحراف جنسی، بلوغ زودرس یا مشکلات روحی و اخلاقی نمی­دانم که توسط گروهی ابراز شده است، مگر به میزان بسیار زیاد باشد).

چرا در بسیاری مطالعات و مقالات غربی، عارضه ثابت شده را برای استمناء نمی پذیرند؟ بایستی در نظر داشت مطالعات غربی در شرایط و جوامعی انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسی با جنس مخالف محدودیتی ندارند، امکانات تفریحی و ورزشی بسیار بیشتر از جامعه ما در دسترس و عمومی می­باشد، در چنین شرایطی  فرد کمتر به استمناء روی می­آورد. و شیوع و شدت استمناء،  بسیار کمتراز جامعه ماست که بسیاری از جوانان شرایط مشاهده رفتارهای جنسی را از طریق فیلم و عکس و ماهواره دارند ولی امکان داشتن روابط جنسی را ندارند. و تمامی رفتار جنسی و تخلیه ارضای جنسی آنها از طریق استمناء می­باشد.

 

how-to-delay-ejaculation  

بخش دوم

روش­های درمان زود انزالی:

۱–درمان­های موضعی: یکی از روش­های درمان انزال زودرس استفاده از کرم­های بیحس کننده مانند ژل لیدوکابین ۲% و اسپری­های بیحس­کننده است. (ژل ۲% لیدوکابین + کرم پریلو کابین ۲.۵% + استفاده از کاندوم باعث افزایش زمان انزال می­شود و استفاده از اسپری­های بیحس کننده به دلیل ایجاد حالت تکرر بعد از مصرف زیاد توصیه نمیشود.)

۲- درمان­های دارویی: داروهای مهارکننده بازجذب سرتونین و ضد افسردگی در درمان انزال زودرس موثراند، بر فرض مثال می­توان به داروهای خانواده اس اس آر آی، اشاره کرد که شامل داپوکستین، فلوکستین، پاروکستین و سرتالین می­باشند و همچنین گه گاه داروی ویاگرا را توصیه می­کنند. (درمان­های دارویی را در مراحل حاد بیماری که بیماری از فاز پزشکی وارد فاز روانی شدید شده و موجبات مشکلات عدیده در روابط فرد شده است، تجویز میشوند و استفاده بدون نظر پزشک از این داروها به دلایل ماهیت­های اعتیادآور و شرطی کننده و گهگاه تکرر جنسی و همچنین آمار بالای خودکشی در اثر استفاده از داروهای ضد افسردگی، توصیه نمی­شود، لذا در صورت تمایل به استفاده از این روش حتما قبلا با یک متخصص سایکوتراپ یا روانکاو مشورت کنید).

۳–درمان­های رفتاری: این نوع درمان انزال زودرس از موثرترین و سالم و بدون عارضه­ترین نوع درمان­ها می­باشند و بر طبق آنها فرد به جای استفاده از دارو یا مواد مصنوعی با استفاده از روش­های آموزشی رفتاری، سعی می­کند که رفتار و احساسات خود را کنترل کند (در بیشتر مواقع این روش­ها اولین پیشنهاد برای درمان می­باشند)، این روشهای درمان انزال زودرس به هفت بخش تقسیم می­شوند که شامل:

تکنیک ماستر و جانسون: این روش شامل یادگیری، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی است که منجر میشود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال صورت گیرد، این روش نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد، اما از جمله موثرترین روشهای درمانی است که تاکنون برای درمان انزال زودرس شناخته شده است، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود یا شریکش، تحریک می­شود و هر بار که به نزدیکی نقطه اوج لذت می­رسند، عمل تحریک را متوقف و بعد از چند لحظه که احساسات فروکش کرد، دوباره اقدام می­نمایند، بعد از چند روز تمرین اولیه، عمل زناشویی به روشی که مرد در زیر و زن در بالا قرار می­گیرد عمل تکرار می­شود به این صورت که مرد در زمان نزدیک شدن به اوج نقطه لذت با آگاه کردن زن که در اینجا کنترل عمل زناشویی را در دست گرفته، او را باخبر می­سازد تا رابطه را کنترل کند، بر طبق این روش که از جمله بهترین روشهای درمانی است، فرد بعد از چندین هفته تمرین و ممارست، به مرحله­ای می­رسد که کنترل رابطه جنسی برایش شرطی می­شود و میتواند با کنترل احساسات خود، هم زمان رابطه­اش را زیاد کند و هم شریکش را ارضاء کند. (کلیه اصول این روش بر پایه تحریک و توقف قبل از نقطه اوج لذت می­باشد، لذا از جمله بهترین روشها برای افزایش مهارت جنسی محسوب میشود).

تکنیک فشار: بر طبق این روش درمان انزال زودرس با فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال، از انزال جلوگیری میشود که دلیل جلوگیری کردن آن این است که با فشار آوردن به این نقاط فشار خون در این نقاط کم میشود و درنتیجه نعوظ یا ارکیسون کم میشود و انزال دیر انجام می­پذیرد.

خودارضائی قبل از انجام سکس (این روش به دلیل منحرف کردن سکس توسط استمناءهای غیرطبیعی خیلی توصیه نمی­شود.)

پوزسیون خوب هنگام مقاربت: روشهای معمول (مرد در بالا) کمک خیلی زیادی به درمان انزال زودرس نمی­کند، برای درمان می­بایست از روشهایی که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در رو عملیات جنسی را با فعالیت زیاد کنترل می­کند از جمله بهترین روشها برای درمان میباشند.

تعدد مقاربت: زیاد کردن تعداد سکس در طول هفته و روز می­تواند به درمان انزال زودرس کمک کند به طوری که اگر هفته­ای دو بار سکس دارید و آن را تبدیل به هفته­ای ۴ الی ۶ بار برسانید، بعد از چند هفته مشکل زود انزالیتان تا حدودی رفع می­شود.

اورال سکس: سکس زبانی یا به اصطلاح عامه ساک زدن قبل از مقاربت می­تواند کمک زیادی به آرام شدن آلت مردانه در هنگام سکس شود و به درمان زودانزالی کمک کند. (توصیه نمی­شود یا حداقل انزال صورت نگیرد).

استفاده از کاندوم :استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع بیحس کننده آن که در بازار به فروانی موجود است، میتواند به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت جنسی مردانه، باعث رفع زودانزالی شود.

 

ejaculation-1

۴ – درمانهای روانی – عاطفی: یکی از بهترین­ها و موثرترین روشها برای رفع انزال زودرس و افزایش لذت در روابط زناشویی، جایگزینی عشق بازی در رابطه جنسی است، بدیهی است که در زمانیکه عشق بازی در رابطه جنسی برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازی با یکدیگراند، دیگر زودانزالی معنی خود را از دست میدهد! کارهایی مثل نوازش، تحریک کلامی و بدنی زن قبل از دخول و کارهایی مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه، می­توانند به این مهم کمک کنند. (به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام سکس مشغول عشق بازی باشند به دلیل اینکه رضایت جنسی هر دو طرف ایجاد می­شود، زودانزالی به طور کلی برطرف می­شود).

۵–درمان­های سنتی و گیاهی: دمکرده گل شقایق و دارچین و همچنین سیاه دانه و بخته سنجد در روغن زیتون باعث دیرانزالی یا به اصطلاح سفتی کمر می­شود، همچنین مالیدن حنا هم در بعضی از متون قدیمی آورده شده (صحت علمی روشهای فوق تایید نشده و بیشتر تجربی­اند! تا علمی !)

جمع­بندی و نتیجه­گیری:

زودانزالی در اصل مشکل یا بیماری محسوب نمی­شود و میتوان گفت که این وسواس فکری افراد و اضطراب آنها از داشتن یک رابطه با کیفیت است که منجر بروز این امر می­شود، لذا کاهش اضطراب و حفظ آرامش در کنار کنترل بدن و احساسات با تمرین بیشتر بهترین راهکار برای پیشگیری و درمان این مشکل­اند و از همه بهتر و مهمتر اضافه کردن عشق بازی به رابطه جنسی است که اگر با حرکاتی چون نوازش + تحریک سینه، لاله گوش و کلیتوریس (چوچوله)+ استفاده از کلمات عاشقانه در هنگام سکس، همراه شوند دیگر معنایی به عنوان زودانزالی و عدم رضایت جنسی بین زوجین معنی پیدا نمی­کند.

در پایان جا دارد به چند حدیث که در مورد زود انزالی روایت شده­اند اشاره و در نهایت اطاله کلام کنم:

حضرت محمد (ص) می­فرمایند: «چون کسی خواهد که با زن خود جماع کند به روش مرغان به نزد او نرود، بلکه اول با او دستبازی و خوش طبعی کند و بعد از آن جماع کند».

تفسیر حدیث: حضرت (ص) فرموده­اند که همان اول کار فوری نروید سراغ دخول، بلکه با نوازش کردن و تحریک لمسی و زبانی همسرتان را برای دخول آماده کنید و بعد به انجام مقاربت بپردازید. (اگر فقط همین حدیث را اجرا کنید و سر لوحه زندگی سکسی­تان بکنید به عالم و آدم قسم که دیگر مشکلی به نام عدم رضایت جنسی، تکراری تکراری شدن برای همدیگر و زودانزالی دچار نمی­شوید ! حال بروید و بگویید که اسلام دینی است خرافی و با مقتضیات زمان هماهنگ نیست !)

حضرت علی (ع) می­فرمایند: « هرکسی که میخواهد با زن خود نزدیکی کند، تعجیل نکند که زنان را کارها می­باشد».

تفسیر حدیث: حضرت به مانند پیامبر بزرگوار اسلام تاکید دارند که عجله در سکس نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازی همسر را برای انجام این کار آماده کرد، این را علم روز دنیا هم ثابت کرده که اگر عمل زناشویی این چنین شروع و خاتمه یابد به دلیل ارضاء شدن زن و ایجاد مهر و عطوفت بین زوجین، موجبات پایداری زندگی زناشویی فراهم می­شود.

 

محقق: محمدجواد مقصودی

موضوع تحقیق: علل انزال زودرس و درمان آن

دانشگاه علامه طباطبایی

زمستان ۸۸

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید