۹۲ درصد آب شرب اردبیل از نظر کلر سنجی مشکل ندارد/ تشکیل ۳۰۸ پرونده بهداشتی

مدیر کل مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اشاره به نتایج بازرسی بهداشتی از آب شرب استان گفت: بررسی ها نشان می دهد که ۹۲ درصد آب شرب استان از نظر کلر سنجی مشکلی ندارد.

خبرگزاری مهر: محمد دانه زن در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این بررسی ها در قالب طرح بسیج نوروزی صورت گرفته است، اضافه کرد: از مجموع چهار هزار و ۱۰۹ مورد نمونه کلرسنجی انجام شده سه هزار و ۷۳۵ مورد مطلوب و ۳۷۴ مورد نامطلوب بوده است.

وی با اشاره به جمع آوری ۳۹۹ مورد نمونه میکروبی از آب شرب شهری و روستایی در سطح استان در این طرح یادآور شد: از این میزان نیز ۳۹۴ مورد از نظر میکروبی مطلوب بوده و تنها پنج مورد نمونه نامطلوب در روستاها تشخیص داده شده است.

مدیر کل مهندسی بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: نمونه های نامطلوب پس از کشت میکروب مجددا مورد آزمایش قرار گرفت که مشخص شد مشکلی وجود نداشته و ۱۰۰ درصد نمونه های میکروبی مطلوبیت دارد.

انجام ۱۵ هزار بازرسی بهداشتی در اردبیل

وی همچنین افزود: از ابتدای اسفند ۹۱ تا ۱۵ فرودین ماه سال جاری از مجموع ۱۴ هزار و ۹۰۱ مرکز تولید، توزیع و عرضه مواد غذایی، مراکز عمومی و اماکن بین راهی بالغ بر ۱۵ هزار و ۴۸۳ بازرسی بهداشتی به عمل آمده است.

دانه زن با بیان اینکه میانگین اکیپ بازرسی در هر روز در سطح استان ۱۴ اکیپ فعال دو نفره بود، تصریح کرد: در این مدت مجموع ساعات بازرسی  و پشتیبانی بهداشت محیط ۲۰ هزار نفر ساعت بوده است.

تشکیل ۳۰۸ پرونده قضایی برای متخلفان بهداشتی

وی ادامه داد: در پی بازرسی های انجام شده ۳۰۸ پرونده قضایی به دلیل عدم رعایت بهداشت تشکیل و ۱۵ مورد از این اماکن نیز پس از صدور حکم تعطیل شد.

دانه زن از کشف و معدوم سازی ۳۰ تن ماده غذایی فاسد خبر داد و بیان داشت: این مواد شامل مواد غذایی غیر بهداشتی و تاریخ گذشته بود که پس از کشف و جمع آوری معدوم شد.

به گفته مدیر کل مهندسی بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی استان ۲۶۶ مورد برخورد با دستفروشان مواد غذایی نیز در طول اجرای طرح بسیج نوروزی ثبت شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این هزار و ۹۰۹ فقره کارت معاینه بهداشتی در این مدت صادر شده و در اختیار اماکن ذکر شده قرار گرفته است.

بازرسی ۱۰۵ درصدی از مراکز تهیه مواد غذایی

دانه زن با اشاره به اینکه ۱۲ هزار و ۲۴ مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی در سطح استان وجود دارد، از بازرسی ۱۰۵ درصدی از این اماکن در طول تعطیلات نوروزی امسال خبر داد.

وی تصریح کرد: کل بازرسی های انجام شده از این مراکز ۱۲ هزار و ۴۷۱ مورد بوده که ۲۹۱ مرکز تولید، توزیع و عرضه موادغذایی به دلیل تخلفات بهداشتی به دادگاه معرفی شده است.

به گفته این مسئول از این تعداد ۱۵ مورد با صدور رای دادگاه پلمب شده که تنها ۱۳ مورد آن در خود شهرستان اردبیل فعالیت می کردند.

وی افزود: هزار و ۷۴۵ کارت معاینه بهداشتی نیز برای این گروه از مراکز صادر شده است.

مدیر کل مهندسی بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی استان ادامه داد: علاوه بر این از دو هزار و ۸۳۲ مکان عمومی شامل مساجد، پمپ بنزین و سرویسهای بهداشتی نیز بیشاز دو هزار و ۸۶۴ مورد بازدید انجام شده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد شش مورد به دلیل تخلفات بهداشتی به دادگاه معرفی شده است، تاکید کرد: برای ۱۶۰ مورد از متصدیان اماکن عمومی نیز کارت بهداشت صادر شده است.

به گفته دانه زن از مجموع ۱۴۸ بازدید از ۴۵ مورد اماکن بین راهی نیز ۱۱ مورد به دادگاه معرفی شده و برای چهار مورد کارت بهداشتی صادر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید