۷۷ مقام ارشد آمریکایی اوباما را به تعامل با ایران فراخواندند

۷۷ مقام سابق نظامی، سیاسی، اطلاعاتی و کارشناسان امنیتی آمریکا در نامه ای به باراک اوباما از تلاش های رییس جمهوری آمریکا برای رسیدن به راه حل دیپلماتیک در پرونده هسته ای ایران قدردانی کردند.

به گزارش اردبیل نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مشرق نیوز: بنظر می رسد بدنه کارشناسی آمریکایی که به منافع ملی کشور خود توجه عمیق دارد و به مسائل منطقه با «عینک اسراییلی» نمی نگرد، رویکردی واقع گرایانه را اتخاذ کرده و اوباما را به مسیر صحیحی فرا می خواند.

در نامه این مقامات سابق و فعلی دولت آمریکا، همزمان با حمایت از رویکرد اوباما در برخورد دیپلماتیک با ایران، سیاست های پیشین اوباما در قبال ایران از تحریم و فشار تا تهدید نظامی و همه گزینه های روی میز را عامل تغییر روش ایران در مذاکرات و تلاش برای توافق هسته ای دانسته اند.

*متن نامه ۷۷ مقام آمریکایی

آقای رئیس جمهور،

ما تصمیم شما برای استفاده مقتدرانه از دیپلماسی برای رسیدن به توافق با ایران را تحسین می کنیم، بویژه این که به نظر می رسد اراده رییس جمهوری حسن روحانی نیز برای شفافیت بیشتر و وضع محدودیت های قابل راستی آزمایی و مورد قبول جامعه بین الملل در برنامه هسته ای ایران است.

کار دشوار دیپلماسی هم اکنون آغاز شده است. دهه ها بی اعتمادی و نبود ارتباط میان دو کشور، کار رسیدن به توافق و ضمانت مورد نظر را برای اطمینان از اینکه برنامه هسته ای ایران فقط برای مقاصد صلح آمیز است، بسیار پیچیده خواهد کرد.

شما در تصمیم تان برای تعامل با ایران، بدون شک با مخالفت هایی روبرو خواهید شد. ما از سیاست جدید شما حمایت می کنیم و متعهد می شویم تحسین و حمایت سایر هموطنان آمریکاییمان از آرزوی شما برای ساخت خاورمیانه ای آرام و با همکاری متقابل در این دوره گذار را جلب کنیم.

با توجه به ابتکار عمل اتخاذ شده از سوی دولت ایران که بخشی از آن ناشی از سیاست های پیشین شماست، گزینه دیپلماتیک در این برهه صحیح ترین گزینه است.

امیدواریم در این مسیر جدید مهم و سازنده ای که در پیش گرفته اید موفق باشید.

مورتون آبراموویچ ، مایکل آرماکاست برایان آتوود روبرت ماسون بیکرافت جان بیرل ، باربارا کی. بودین ، آویس بولن ، ریچارد بوچر ، کنث ال. براون ،پیتر بورلیگ ، وندی چمبرلین از جمله امضا کنندگان این نامه می باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید