چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

مجله اینترنتی ملکانه : سایت سرگرمی - سایت تفریحی

»   فرهنگی و هنری  »   “سوره؛ گزارش اشک” از هنر و ادبیات عاشورایی می‌‌گوید
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۴۸

“سوره؛ گزارش اشک” از هنر و ادبیات عاشورایی می‌‌گوید


به گزارش خبرگزاری مهر، بررسی نقاط قوت و دلایل ماندگاری مجموعه شعر “گنجشك و جبرئیل” سروده مرحوم سید حسن‌حسینی و بررسی تاثیر شعر “راز رشید” در ادبیات عاشورایی ایران زمین، سوژه اولین قسمت این مستند گزارشی است.


در این برنامه یوسفعلی میرشكاك، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، حمیدرضا شكارسری و محمدرضا تقی‌دخت برای اولین‌بار در سیما از جایگاه مرحوم سید‌حسن حسینی و تاثیر مجموعه شعر او بر ادبیات عاشورایی می‌گویند.


یوسفعلی میرشكاك، در این برنامه از موفقیت سید حسن حسینی در خلق اثری ماندگار در قالب های نوین و با مضامین آیینی می گوید: یادم می آید مرحوم شاملو می گفت اینها در قالب لائیك نیمایی می خواهند محتشم كاشی شوند. دعوای ما با شاملو از همینجا شروع شد، قالب كه لائیك و غیرلائیك ندارد!


علیرضا قزوه نیز با نقل خاطره ای از طاهره صفارزاده، حسینی را شاعری می داند كه به او و شعرش باید بیش از قیصر توجه شود.


“گنجشك و جبرائیل” سرنوشت شعر عاشورایی را تغییر داد


حمیدرضا شكارسری نیز در این برنامه “گنجشك و جبرئیل” را لولایی می داند كه سرنوشت شعر عاشورایی را پس از خود تغییر داده و موفق شده جریانی از شعر نو مذهبی راه بیندازد.


سازمان تلویزیونی سوره مجموعه مستندهای كوتاه گزارشی “سوره؛ گزارش اشک” را با همكاری شبكه یك سیما و با موضوع هنر و ادبیات عاشورایی تهیه كرده است. این مجموعه با ریتمی سریع و مخاطب‌انگار و با حضور هنرمندان، شاعران، نویسندگان صاحب‌نام و كارشناسان زبده هنری و ادبی تلاش می كند نقش یك ژورنالیسم تلویزیونی در زمینه هنر و ادبیات را

ایفا کند.


مستندهای گزارشی سوره كه آثار، چهره‌ها و رویدادهای شاخص هنری و ادبی را معرفی و بررسی می‌كند از امشب،‌ حدود ساعت 20 هر شب از شبكه یك سیما پخش خواهد شد.


نخستین سری از این مستندهای 10 دقیقه ای كه به هنر و ادبیات عاشورایی اختصاص دارد نام گزارش “سوره؛ گزارش اشک” را بر خود دارد. این مجموعه پس از پایان ایام عزاداری نیز ادامه خواهد یافت و به موضوعات عمومی هنری و ادبی می پردازد.

 

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...


  • فیلم سینمایی خانه دختر