بررسی برنامه‌های ماهواره‌ای در مستند “اثیر”


سیدمهدی سعیدی درباره وضعیت پخش مجموعه مستند “اثیر” به خبرنگار مهر گفت: هر قسمت از این مجموعه مستند ۳۰ قسمتی در حدود ۲۷ دقیقه ساخته شده و هم اکنون بخشی از آن در مرحله تدوین و صداگذاری قرار گرفته است. این مستند ترکیبی از آیتم های اصلی “پرونده”، “کارشناسان” و “دوربین مخفی” است و قرار است به آسیب شناسی برنامه های ماهواره با رویکرد اجتماعی و معارفی بپردازد. در این برنامه رسانه هایی که در حوزه روابط خانوادگی تاثیرگذارند بررسی شده و نشان داده می شود که الگوهای رفتاری، شکلی و ظاهری آدم ها چگونه با مصرف بیش از حد تغییر می کنند.


کارگردان و تدوینگر این مستند درباره آیتم “پرونده” توضیح داد: در این آیتم پدر و مادرها و خانواده هایی که تحت تأثیر رسانه ها روابط شان دچار مشکل شده اند، در برابر کارشناسان و مشاوران برنامه قرار می گیرند و درحالیکه چهره آنها برای مخاطبان دیده نمی شود داستان زندگی خود را برای این کارشناسان و روانشناسان توضیح می دهند.


سعیدی ادامه داد: این برنامه نمی خواهد بگوید که ماهواره نبینید، بلکه هدفش این است که خانواده ها و مردم با استفاده از سواد رسانه ای برنامه های ماهواره را پیگیری کنند. در این برنامه به آنها راهکار نشان داده می شود تا نحوه مدیریت کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان در برابر شبکه های رسانه ای بررسی شود.


این مستندساز با بیان اینکه تلاش ما این بوده است که این مستند رویکردی کاملا علمی داشته و بدون جهت گیری باشد، افزود: سیما فردوسی، مهرنوش دارینی، امیر سپنجی، پرفسور حسین باهر و علی لبیبی از جمله کارشناسان و متخصصانی هستند که در این برنامه حضور دارند. 


وی در ادامه درباره دیگر آیتم های این مستند عنوان کرد: در آیتم “دوربین مخفی” نیز ما به سراغ مردم می رویم و به طور عینی نظر موافقان و مخالفان را در این باره جویا می شویم زیرا مردم به صورت عادی ممکن است در برابر دوربین نظر واقعی خود را بیان نکنند و این یکی از جذاب ترین قسمت های این مستند است.


سعیدی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه در پایان برنامه آیتمی کوتاه به یادآوری یکی از سریال های خاطره انگیز و نوستالژیک تلویزیون در ۳۰ سال گذشته خواهد پرداخت، یادآور شد: این آیتم برای این است تا ما یادمان باشد که قهرمانان، شخصیت ها و داستان هایی جذاب و دیدنی داشته ایم ولی هم اکنون به تماشای سریال هایی سطحی در شبکه‌های ماهواره‌ای می نشینیم. یکی از اهداف اصلی ما در این کار تمرکز بر روی سریال های ترکیه ای و کلمبیایی ماهواره است که بسیار در این سال ها زیاد شده است.


مستند “اثیر” با همکاری موسسه راهبردی دیدبان و به تهیه‌کنندگی امان‌الله پیشنماز زاده روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه ساعت ۱۹:۱۵ از شبکه سوم سیما پخش می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید