اعزام موفقیت آمیز دومین میمون فضانورد/ “فرگام” سالم به زمین بازگشت


به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان و متخصصان فضایی جمهوری اسلامی ایران “کاوشگر پژوهش” را که حامل دومین میمون فضایی بود به منظور توسعه تحقیقات فضایی با موفقیت به فضا پرتاب و بازیابی کردند.


کاوشگر پژوهش، آخرین محموله زیستی حامل دومین میمون فضایی با نام “فرگام” است که بامداد امروز توانست ماموریت زیر مداری خود را با موفقیت کامل پشت سر بگذارد تا جمهوری اسلامی ایران یک گام دیگر به اعزام انسان به فضا نزدیک تر شود.


این کاوشگر پس از طی یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع ۱۲۰ کیلومتر، در مدت زمان حدود ۱۵ دقیقه توانست به زمین بازگردد و موجود زنده را سالم بازیابی کند.


در طول این ماموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخصهای تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری را ثبت و کنترل کرده و در ایستگاه های زمینی آنها را لحظه به لحظه رویت کنند.


این اطلاعات ارزشمند دریافتی به متخصصان کشورمان این فرصت را می دهد تا در زمینه های گوناگون از جمله زیست فضایی، فیزیولوژی، هوافضا و مهندسی پزشکی تحقیقات در حوزه فناوری فضایی تامین کنند.


پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی آن، گام بلند دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به اعزام انسان به فضا به شمار می رود.


از ویژگی های جدیداین کاوشگر می توان به استفاده از پرتابگر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب و ارتعاش پایین تر بر محموله زیستی نسبت به پرتابگرهای قبلی جهت ماموریت های حامل موجود زنده از قابلیت های بالاتری برخوردار است اشاره کرد. بکار گیری فناوری ضربه گیر فرود برای کاهش ضربه وارده به موجود زنده در زمان نشست، حداقل سازی زمان جستجو و نجات محموله و پاسخگویی مطلوب چتر نجات در مرحله پایانی پرواز از دیگر ویژگی های کاوشگر پژوهش به شمار می رود.


به گزارش مهر، در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ دانشمندان ایرانی موفق شدند توسط “کاوشگر پیشگام ” اولین میمون را با نام “آ،تاب” به فضا ارسال و به سلامت بازیابی کنند؛ با تکرار این موفقیت و دستاوردهای جدید آن جایگاه جمهوری اسلامی ایران در فناوری زیست- فضایی بیش از پیش تثبیت شد.


جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۷ با پرتاب کاملا مستقل اولین ماهواره تماما ایرانی با نام امید توانست وارد باشگاه فضایی جهان شود.


کشورمان با امضای معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو اراده خود را برای حضور در فضا و استفاده بشردوستانه از آن ابراز داشته است.


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید