۱۳ هزارتن کود جهت کشت پاییزه گندم بین گندمکارن آذربایجان غربی توزیع شد


به گزارش خبرنگار مهر، علی مختاری پیش از ظهر یکشنبه در چهارمین جلسه ستاد کشت محصولات پاییزه اظهارداشت: ۵۷ درصد از مزارع گندم آبی با استفاده ازبذر کارهای خطی کار و کشت مستقیم و ۸۶ درصد سطوح کشت شده مزارع گندم دیم نیز از بذرکارهای عمیق کار و کشت مستقیم استفاده شده است.


وی ادامه داد: همچنین میزان ۹ هزار و ۲۸۰ تن بذور اصلاح شده گندم از طبقات مختلف آبی و دیم جهت کشت پاییزه از ابتدای سال زراعی جاری بین زارعین گندمکار استان توزیع شده است.


مختاری اضافه کرد: تاکنون بر روی بیش از ۴۶ هزار تن بذر گندم خود مصرفی زراعین نیز عملیات بوجاری و ضد عفونی توسط ناظرین صورت گرفته است.


وی یاد آور شد: براساس پیش بینی های انجام شده برای سال زراعی ۹۳-۹۲، میزان ۳۷۶ هزار هکتار گندم در استان کشت خواهد شد که انتظار تولید ۶۸۳ هزارتن گندم از این میزان سطح زیر کشت خواهیم داشت.


مختاری سطح زیر کشت گندم آبی در استان را ازآغاز سال زراعی جاری تاکنون رابیش از ۸۸ هزار هکتار و گندم دیم را بیش از ۲۶۰ هزارهکتار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد از سطح پیش بینی شده زیر کشت برای گندم آبی و ۱۱۰ درصد از سطح زیر کشت گندم دیم استان محقق شده است.


وی عمده ارقام کشت شده جهت کشت پائیزه راازارقام اصلاح شده گندم آبی از جمله زرین ، شهریار ، سایسونز و پیشگام ذکر کرد و افزود : برای کشت مزارع گندم دیم نیز از ارقام اصلاح شده از نوع سرداری ، آذر۲ و هما استفاده شده است.


رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده درسطح ۱۳۵ هزار هکتار ازاراضی گندم آبی و ۱۴ هزار هکتار ازاراضی گندم دیم عملیات مبارزه با علفهای هرز و همچنین در سطح ۱۵۰ هزار هکتار عملیات مبارزه با آفت سن گندم انجام خواهد شد.


مختاری افزود: تاکنون مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش از کل مبلغ ۹۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اعتباری ابلاغی ، جهت تامین نهاده های مورد نیاز کشت گندم از طریق بانک کشاورزی شهرستانها و با معرفی مدیریتهای جهاد کشاورزی به متقاضیان و پیمانکاران کشت گندم پائیزه در سطح استان پرداخت شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید