۱۲ مقاله در نخستین همایش اسناد ایرانی ارائه خواهد شد


عنایت سالاریان سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: همایش بین‌المللی اسناد ایرانی با هدف دانش‌افزایی در زمینه اسناد ایرانی و شناسایی مجموعه‌های سندی داخل و خارج کشور، عمق بخشیدن به پژوهش‌های مبتنی بر اسناد، عرضه‌ آخرین اطلاعات، روش‌ها و دستاوردهای مطالعات مربوط به آن در ایران و نیز کشورهای مرتبط با ایران و با حضور ۴۳ کشور جهان و ارائه مقالات از سوی شرکت کنندگان خارجی برگزار می شود. ۱۲ مقاله از ۵۰ مقاله پذیرفته شده هیئت علمی این همایش در روز برگزاری آن در ۲۵ آذرماه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شود، ارائه خواهد شد.


به گفته وی، عناوین این ۱۲ مقاله از این قرار است: بررسی ساختار ظاهری اجاره‌نامه‌های دوره قاجاریه، ویژگی‌های سند شناختی قباله ازدواج (دائم و موقت)، خلعت نامه‌ها (فرمان‌های اعطا و انعام)، بررسی سیر تحول شکل در مهرهای متاخر اسلامی، توبه‌نامه‌ها و مشروعیت بخشی به خاندان صفوی، اسناد و تاریخ اجتماعی؛ مطالعۀ موردی: اسناد تصویری (امین‌الدّوله به روایت اسناد تصویری: عکس، نقّاشی، تصاویر نشریات)، تحلیل فرمانی منحصر به فرد از دوره حکومت افغان‌ها در ایران، تحلیل محتوایی دو طغرا ازدواج نامه نفیس از خراسان شمالی در دوره قاجار، بررسی تعلیقچه‌ها در اسناد تشکیلات اداری آستان قدس در دوره صفویه، بررسی محتوایی کتابچه جمع و خرج تحویلداران سرکار فیض آثار، ساختارشناسی اسناد خطی ایران و بررسی اسناد دیوانی دوره غزنوی در تاریخ بیهقی.


سالاریان ادامه داد: از ۱۳۲ چکیده مقاله‌ای که به دبیرخانه همایش رسید، ۱۲۷ چکیده مقاله پذیرفته شدند و ۱۰۰ پژوهشگر نیز، مقاله خود را به صورت تمام متن ارسال کردند که پس از داوری مقالات از سوی هیئت علمی، در نهایت ۵۰ مقاله پذیرفته شدند.


بنا بر اعلام سخنگوی کتابخانه ملی، در نخستین همایش بین‌المللی اسناد ایرانی که با حضور ۲۶ سفیر و رایزن فرهنگی از کشورهای مختلف جهان در این سازمان برگزار می‌شود، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفیر مکزیک و رئیس آرشیو ملی هند، سخنرانی خواهند کرد. یک روز بعد از برگزاری همایش، روسای آرشیو ملی کشورهای مکزیک، اکوادور، ونزوئلا، بولیوی و کوبا، در حوزه سند، با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تفاهم‌نامه همکاری امضا خواهند کرد. برپایی نمایشگاه عکس ایران و ۵ کشور آمریکای لاتینی مذکور، از دیگر برنامه‌های این همایش است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید