»   موفقیت و شادکامی  »   ۷ راز فن بیان که مثل یک سخنران حرفه ای شوید
۵ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۴۰

۷ راز فن بیان که مثل یک سخنران حرفه ای شوید

کلماتی که برای استفاده انتخاب می‌کنید و نحوه به کار گیری آنها می‌تواند شما را فردی سنجیده، بی‌فکر، گرم، سرد، جسور یا خجالتی جلوه دهد.

همیشه در نظر داشته باشید که قدرت زیادی در مکالمات ما نهفته است.  کلمات مان نیات ما را به وضوح بیان می‌کنند، میان ما و دیگران پلی ارتباطی برقرار می‌کنند و هنگام ملاقات با افراد جدید، تا حد زیادی وظیفه انتقال تأثیر اولین برخورد را بر عهده دارند.

 

کلماتی که برای استفاده انتخاب می‌کنید و نحوه به کار گیری آنها می‌تواند شما را فردی سنجیده، بی‌فکر، گرم، سرد، جسور یا خجالتی جلوه دهد.

اگر به دنبال این هستید که تأثیر خوبی از خود به جای بگذارید و در یک محیط حرفه‌ای، احترام و ستایش بیشتری برای خود کسب کنید، شیوه‌ای که برای ارائه کردن خود در مکالماتتان با دیگران مورد استفاده قرار می‌دهید اهمیتی حیاتی خواهد داشت.

افراد قدرتمند، دانسته یا نادانسته عاداتی دارند که همگی به حضوری قدرتمندتر و به یادماندنی‌تر در مکالمات می‌انجامند.

در ادامه به ۷ راز از فن بیان سخنرانان حرفه‌ای اشاره شده است:

۷ راز فن بیان که مثل یک سخنران حرفه ای شوید


۱- هر حرفی را به زبان نمی‌آورند

اولین نکته این است که حرف‌های اینگونه افراد تقریباً همیشه ارزش شنیده شدن را دارند. علت این امر این نیست که نسبت به دیگران حرف‌های جالب‌تری برای گفتن دارند، بلکه دلیل آن این است که وقتی می‌خواهند حرفی را به زبان بیاورند کمی مکث می‌کنند و به این می‌اندیشند که آیا حرفشان ارزش گفتن را دارد یا نه؛ اگر نداشت آن را فراموش می‌کنند.

همیشه به یاد داشته باشید هر فکری که به ذهنتان خطور می‌کند ارزش بازگو کردن در یک مکالمه را ندارد. اگر حرف معناداری برای بیان کردن ندارید، تا چیز با ارزشی به ذهنتان نرسیده صبور باشید و سکوت کنید.

۲- از سکوت کردن نمی‌هراسند

سخنرانان حرفه‌ای خوب می‌دانند که در سکوت، نسبت به کلمات توخالی قدرت بیشتری نهفته است. آنها به جای اینکه سعی کنند فضای خالی مکالمات خود را با جملات بیشتر و اصوات بی‌معنا پر کنند، خیلی ساده صحبت کردن خود را متوقف می‌کنند.

این مکث‌های اضافی به هر دو طرف مکالمه اجازه می‌دهد راجع به آنچه گفته شد بیشتر فکر کنند. این کار باعث می‌شود جملات شما سنجیده‌تر و انتخاب شده‌تر به نظر برسند؛ حتی اگر واقعاً اینطور نباشد.

اگر در مکالمه‌ای به جایی رسیدید که هیچ یک از طرفین حرفی برای اضافه کردن به مکالمه نداشتند، سعی نکنید این سکوت را هر طور شده پر کنید. صبر داشته باشید، از این سکوت به نفع خود بهره بگیرید و تنها زمانی به مکالمه بازگردید که احساس می‌کنید آمادگی لازم برای این کار را دارید.

۳- کل مکالمه را به خود اختصاص نمی‌دهند

سخنرانان حرفه‌ای به جای اینکه مدام در مورد خودشان صحبت کنند، اجازه می‌دهند دیگران نیز حرف‌هایشان را بزنند. آنها در مورد زندگی، ایده‌ها و پیشرفت‌های طرف مقابل خود سؤال‌های معناداری می‌پرسند. این کار چیزی فراتر از رعایت ادب است.

صحبت کردن درباره خود، در واقع نوعی حس لذت در مغز به وجود می‌آورد و وقتی نفر دوم به صحبت درباره خودش ترغیب می‌شود، تمایل بیشتری برای مشارکت در مکالمه پیدا می‌کند و پس از پایان مکالمه نیز نسبت به این تجربه احساس به مراتب بهتری خواهد داشت.

به اندازه خودتان در مکالمه شرکت داشته باشید و به طرف مقابلتان نیز اجازه دهید فرصت کافی برای بیان حرف‌هایش داشته باشد.

۴- بحث نمی‌کنند

آنها هیچگاه مستقیماً با کسی بحث نمی‌کنند. اَشکال مستقیم مخالفت و بحث مثل «در اشتباه هستید» یا «من با شما مخالفم» بلافاصله شما را در موضع مقابله قرار می‌دهد و می‌تواند نقش مثبت شما در مکالمه را کم و بیش دستخوش نقصان کند. به جای مخالفت یا بحث کردن با طرف مقابل، تنها نظر متفاوت خود را ابراز کنید.

جملاتی مثل «متوجه منظور شما هستم اما دیدگاه دیگری نیز در این میان وجود دارد» یا «جایی چیزی خوانده ام که نظر متفاوتی را بیان می کرد» به شما اجازه می‌دهند نظرات خود را با مخالفت غیر مستقیم ابراز کنید.

این کار باعث می‌شود به خاطر ابراز دیدگاه‌های متفاوت آگاه تر جلوه کنید و هیچگاه از بلوغ و اقتدارتان کاسته نشود.

 

سخنور

 

۵- از عبارات باب روز و کلیشه‌ای استفاده نمی‌کنند

عبارات باب روز و سخنان کلیشه‌ای، همگی انواع مختلفی از لغات و اصطلاحات هستند، اما یک ویژگی مشترک دارند و آن هم این است که معنای دقیقی را منتقل نمی‌کنند.

عبارات کلیشه‌ای و اصطلاحاتی که برای مدتی در دهان مردم می‌افتند بر اثر استفاده بیش از حد، به مرور زمان معنای خود را از دست می‌دهند.

استفاده از آنها در یک مکالمه این پیام ضمنی را با خود به همراه دارد که شما حضور ذهن کافی برای انتخاب واژه بهتری ندارید و نمی‌توانید کلمه‌ای انتخاب کنید که معنای مورد نظرتان را دقیق‌تر منتقل کند. سعی کنید افکار خود را به شفاف‌ترین و سرراست‌ترین شکل ممکن به زبان بیاورید.

۶- از کلمات ساده استفاده می‌کنند

دفعه بعد که به حرف های یک سخن‌پرداز حرفه‌ای گوش می‌دهید، به تعداد کلمه‌های دشواری که مورد استفاده قرار می‌دهد توجه کامل داشته باشید.

احتمالاً تعداد آنها زیاد نیست. لغات و اصطلاحات طولانی، پیچیده و به شدت خاص، در زبان نوشتار و برای مصارف خاص ممکن است مزایایی داشته باشند، اما در بافتار مکالمه می‌توانند مخاطب شما را دچار سردرگمی کنند.

حتی اگر اینطور نباشد، ممکن است شما را متظاهر یا پر مدعا جلوه دهد. در عوض می توانید برای ابراز افکار و عقاید خود از کلمات ساده‌ای که فهم‌شان برای همه آسان است بهره بگیرید.

۷- لحن متغیر و پویایی دارند

هر گونه الگوی تکراری در لحن و آهنگ بیان می‌تواند بلافاصله از قدرت یک مکالمه بکاهد. برای مثال، اگر با آهنگی خطی و یکنواخت با کسی صحبت کنید و تغییری در شیوه سخن گفتن خود به وجود نیاورید، صحبت‌هایتان برای وی خسته کننده خواهد شد.

عادت به استفاده از لحنی خاص و تکرار بیش از اندازه آن نیز می‌تواند بلوغ و درک شما را دچار کاستی نشان دهد.

سخنرانان حرفه‌ای از طیف گسترده ای از آهنگ‌های مختلف برای سخن گفتن استفاده می‌کنند تا لایه‌ای احساسی نیز به کلماتی که ادا می‌کنند اضافه کرده باشند. این کار حواس مخاطب را کاملاً متوجه شما می‌کند و تسلط شما را بیشتر نشان می‌دهد.

مخاطب مکالمه  شما هر کسی که باشد، می‌توانید از این عادات در مکالمه ی خود بهره بگیرید و تأثیر به یاد ماندنی تر و جالب توجه‌تری روی او به جای بگذارید.

هرچه بیشتر اینها را تمرین کنید، در اجرای آنها تبحر بیشتری خواهید یافت و در نهایت نیازی به فکر کردن به آنها نخواهید داشت. سعی کنید برای تقویت مهارت مکالمه خود، تا می‌توانید تمرین کنید و در مکالمات بیشتری شرکت کنید.

آخرین مطالب این بخش موفقیت و شادکامی

شخصیت هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند را بشناسید «دیوید دمینگ»، اقتصاددان هاروارد از سال ۱۹۸۰ تاکنون در زمینه فعالیت های مشاغل گوناگون به تحقیق و مطالعه پرداخته است. او معتقد است کسانی که بر مهارت های اجتماعی اصرار...
10 راهکار بهبود اعتماد به نفس اعتماد به نفس پایین می...
در بازار کار امروز که شرکت ها برای یک موقعیت شغلی با ده ها یا حتی صدها نفر مصاحبه می کنند، تاثیر اولیه ای که روی مصاحبه کننده می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. برای یک مصاحبه کاری باید به همه چیز...
ثروتمندترین مرد جهان در سال 2017 کیست؟ به گزارش بلومبرگ، روز ۲۶ اکتبر و پس از آنکه ارزش سهام شرکت تجارت الکترونیکی آمازون افزایشی ۱۳ درصدی یافت، جف بزوس مدیر عامل این شرکت عظیم نیز در رده‌بندی ثروتمندترین‌ میلیاردرهای دنیا به...
ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر