۱۰شهری که پایان جهان را دیدند +تصاویر

معابد، تئاترها، کاخ هایی که در طی قرون متمادی ساخته شدند براساس روایت های تاریخی بر اثر زلزله‌ای مهیب ویران شده و به اعماق دریا فرو رفتند.

با اینکه فرضیه پایان جهان براساس تقویم مایاها تحقق نیافت اما شهرهایی در جهان وجود داشتند که به زیر آب رفته ، زیر خاکسترها و مواد مذاب آتشفشانی مدفون شدند یا اینکه توسط انسان ها به حیاتشان خاتمه داده شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از آتلانتیکو، از اسکندریه تا پاولوپتری و از پورت روایال تا پمپئی شهرها و تمدن هایی وجود داشتند که بر اثر بلایای طبیعی نابود شدند.

۱ – بندر اسکندریه

اسکندریه و بندر آن امروز در عمق پنج متری آب های این بندر مشهور مصر باستان مدفون است. بندر اسکدریه امروزی هیچ شباهتی با بندری که زیر آب است ندارد.

معابد، تئاترها، کاخ‌هایی که در طی قرون متمادی ساخته شدند براساس روایت های تاریخی بر اثر زلزله‌ای مهیب ویران شده و به اعماق دریا فرو رفتند. باستان شناسان تاکنون بیش از ۱۰۰۰ ستون، ده‌ها ستون مخروطی و بیش از ۲۰ مجسمه اسفنکس (ابولهول) را یافته اند. هنوز کاوش‌ها برای یافتن هزاران قطعه باستانی دیگر از بقایای اسکندریه ادامه دارد.

۲ -ماهابالیپورام

شهر آتلانتید اغلب نامش هنگام صحبت از شهر های غرق شده مطرح می شود. به رغم واقعیت این شهر کمتر شناخته شده و در طول هزاران سال اساس افسانه ها بوده است و وجود آن در ساحل ماهابالیپورام باورنکردنی به نظر می رسد.

با این حال،‌ویرانه هایی در اعماق دریا در خلیج کامبرای در جنوب شرقی هند کشف شده اند. ویرانه ها شامل شش معبد به قدمت بیش از ۱۰ هزار سال هستند. باستان شناسان شاید با ادامه تحقیقاتشان بتوانند ثابت کنند که معابد ماهابالیپورام افسانه نبوده و واقعیت داشته اند.

۳ – پاولوپتری

شهر بندری پاولوپتری در یونان در آب های ایونین در جنوب پلونزی متعلق به دوره برنز بود. در این بندر قدیمی ترین بقایای یک شهر غرق شده مشهور وجود دارد. برخی از سفالینه‌های کشف شده به گفته باستان شناسان متعلق به هزاره‌های ششم و پنجم قبل از میلاد هستند. دکتر نیکلاس فلمینگ در سال ۱۹۶۷ بقایای این شهر غرق شده را کشف کرد. با این حال، اکتشاف آن در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

۴- پورت روایال

پورت روایال مقر قدیمی حکومت انگلستان در جزیره جاماییکا و در عین حال عمده ترین بندر ماهیگیری و تجاری جزیره در طول قرن هفدهم بود. در روز هفتم ژوئن سال ۱۹۶۲ این شهر پایانی دردناک را تجربه کرد و توسط زلزله ای سهمناک ویران شد.

آب اقیانوس بیش از دو سوم شهر را غرق کرد و پورت روایال دیگر رونق نیافت. فعالیت های تجاری به بندر کینگستون منتقل شدند. امروز توریست های غواص می توانند برخی از استحکامات این شهر را که یادآور گذشته پر رونق آن است زیر دریا مشاهده کنند.

۵ – شهرک های گمشده کانادا

با اینکه ماجرای ۱۰ شهرک گمشده کانادا متعلق به گذشته ای دور نیست اما کمتر کسی از آن خبر دارد. در اوایل ژوئیه سال ۱۹۵۸ میلادی ۱۰ شهرک ایالت اونتاریو در زیر آب ها غرق شدند. این سرنوشت شوم نه ارتباطی به زلزله داشت نه سونامی و نه هیچ بلای طبیعی دیگر. حتی ساکنان این ۱۰ شهرک از قبل از سرنوشت زادگاهشان اطلاع داشتند. احداث سد موزس – ساندرز از سال ۱۹۵۴ آغاز شد و سرانجام دریاچه آن این ۱۰ شهرک را غرق کرد و هزاران نفر از ساکنان آن خانه و زادگاهشان را از دست دادند.

۶- یوناگونی

در مجمع الجزایر ژاپنی ریوکیو در منتهی الیه جنوب جزیره یوناگونی ماهیگیران محلی اغلب از یک کاخ مدفون شده در زیر آب ها صحبت می کردند. سرانجام کیهاشیرو آراکاته یک برگزارکننده تورهای زیر آبی تصمیم گرفت واقعیت را کشف کند. در سال ۱۹۵۸ او پلتفورم هایی از ماسه سنگ را یافت که شکل آنها بسیار شبیه هرم های بومیان آمریکای جنوبی و زیگورات های بابل بود. سال ها بعد در ۱۹۹۶ ماساآکی کیمورا استاد زمین شناسی تحقیقات گسترده تری را انجام داد و در سال ۱۹۹۹ ثابت کرد که این بنا ها ساخته دست بشر بوده و به احتمال زیاد بقایای یک کاخ یا یک معبد است.

۷ – وایز

وایز شهر افسانه ای منطقه برتانی فرانسه را در واقع می توان آتلانتید این کشور نامید که براساس افسانه ها برای تنبیه «داهود» به دلیل گناهانش به زیر آب فرو رفت. «داهود» به اسطوره های برتانی تعلق دارد.
وی دختر شاه کورنوال و ملکه نورد بود. داهود شهر وایز را ساخت که براساس اعتقادات کاتولیسیسم تفریحات رایج در آن غیر قابل تحمل بودند.

۸ – رونگولت

رونگولت شهری در شمال آلمان در جزیره استراند در روز ۱۶ ژانویه ۱۳۶۲ میلادی بر اثر امواج غول پیکر ناشی از یک توفان عظیم دریایی به زیر آب ها فرو رفت. در قرن بیستم میلادی بقایای این شهر در دریای وادن کشف شد.

۹- پمپئی

شهر پمپئی در کامپانیا ایتالیا یکی از مشهورترین شهر های نابود شده تاریخ محسوب می شود. این شهر که در قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شده بود در پی فوران آتشفشان وزوو در ۲۴ اوت سال ۷۹ میلادی زیر خاکسترهای داغ آتشفشانی به کلی مدفون شد. اما همین قشر خاکستر بهترین پوشش محافظ این شهر بود تا بتوان امروز آن را مشاهده کرد.

۱۰ – هیروشیما

شهر هیروشیما در ژاپن در جزیره هونشو از جمله شهرهایی است که به دست بشر نابود شد. درواقع، هیروشیما در روز ششم اوت ۱۹۴۵ پایان جهان را به چشم دید. این شهر نخستین شهری بود که هدف بمباران اتمی قرار گرفت. مترجم: بهرام افتخاری.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید