دوره فرار از پاسخگویی گذشته است/ شعار “می کشم می کشم” مناسب فضای دانشگاه نیست


به گزارش خبرنگار مهر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در همایش بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه مکانیک خواجه نصیر که عصر امروز دوشنبه برگزار شد با بیان اینکه جنبش دانشجویی فراز و نشیب های زیادی را دیده است گفت: دوره سختی را در سالهای گذشته جنبش دانشجویی شاهد بوده است و درد دلهای زیادی دانشجویان دارند دانشجویان هزینه های زیادی را داده اند و من که در شورای شهر رد صلاحیت شدم با شما همدرد هستم.


وی افزود: انتخابات ۲۴ خرداد و رای مردم به تغییر شرایط زمینه ساز احیای مجدد انجمن های اسلامی و تشکل های دانشجویی شد که در کنار هم رنگین کمانی را تشکیل می دهند. تشکل هایی که به جمهوری اسلامی پایبند هستند و می خواهند فعالیت دانشجویی داشته باشند.


ابتکار با اشاره به سخنان رئیس جمهور در دانشگاه شهید بهشتی که دانشگاه نباید خانه احزاب اما باید کارگاه سیاسی باشد گفت: اگر دانشجویان بسیجی و انجمن اسلامی فعالیت سالم نداشته باشند نمی توانند موذنی باشند که شهید بهشتی به آن اشاره کرده است. در سالهای گذشته تلاش شد جریان دانشجویی را وادار به سکوت کنند.ممکن است در سالهای گذشته فعالیت سیاسی کم شده باشد ولی هیچگاه این صدا خاموش نشده است.


وی ادامه داد: تحولات ۲۴ خرداد و روی کار آمدن دولت اعتدال با نگاه یک حقوقدان که به مسائل امنیتی نگاه نمی کند فضای بازی را به وجود آورده است.وزیر علوم محبوب آقای فرجی دانا تلاش می کند دانشگاهها بستری سالم و فضایی با نشاط برای فعالیت های اجتماعی و سیاسی باشد و دانشجویی هرگز ستاره دار نشود.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: اگر صحبت از استقلال و عزت در برابر بیگانگان می کنیم اما می دانیم تهدیدات ادامه دارد و با وجود تهدیدها تلاش می کنیم.


به گزارش مهر پس از این سخنان ابتکار عده ای از دانشجویان شعار “انرژی هسته ای حق مسلم ماست” را سر دادند که در مقابل تعداد دیگری از دانشجویان شعار “دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد” را سر دادند.


ابتکار در واکنش به این شعارها گفت: من خوشحالم که این شعارها سر داده می شود ما حتما انرژی هسته ای را می خواهیم و ذره ای از این حقمان کوتاه نخواهیم آمد.


معاون رئیس جمهور ادامه داد: من خیلی خوشحالم با همه تفاوت دیدگاهها  و وجود رنگین کمانی از دیدگاههای مختلف اما در مبانی همه مشترک هستند قطعا در شعار جمهوری ، استقلال و آزادی مشترک هستیم. یقینا ما خواهان حقوقمان در خصوص آزادی هستیم.


وی با بیان اینکه همانقدر به انرژی هسته ای نیاز داریم همانقدر به آزادی بیان و معیشت سالم نیاز داریم. به همان اندازه نیز به هوای سالم نیاز داریم.


ابتکار با بیان تاسف از اینکه ما برای توسعه کشور محیط زیست را قربانی می کنیم ادامه داد: جهت گیری توسعه باید همه جانبه باشد باید در کنار مسائل سیاسی و اقتصادی به موضوعات مهم حقوق شهروندی نیز توجه کنیم تلاش دولت روحانی این است که  همه چیز را در کنار هم ببیند و برای فضای اعتدالی در همه عرصه ها و بازگشت نشاط تلاش کند.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به اینکه کشور مسیر دشواری را طی کرده  اما باید چشم انداز روشنی داشته باشیم گفت:  امیدواریم با جهت گیری صحیح دولت مشکلات گذشته حل و فصل شود و افرادی را در محدودیت و بند نداشته باشیم.


پس از این سخنان عده زیادی از دانشجویان شعار “اصلاحات زنده باد روحانی پاینده باد” را سر دادند و تعدادی از دانشجویان شعار “مرگ بر منافق”،”میرحسین موسوی اعدام باید گردد” و همچنین در مقابل برخی شعار “می کشم می کشم آنکه برادرم کشت” را سر دادند.


ابتکار در واکنش به این شعارها افزود: امیدواریم جامعه دانشگاهی به این بلوغ فکری برسد که جلسات گفت و شنود بگذاریم و در مورد مسائل و اختلافات بحث کنیم فکر نمی کنم “می کشم می کشم” مناسب فضای دانشگاه باشد دانشگاه محل تضارب آرا و دیدگاههاست. قرار است با همدیگر صحبت کنیم و از اتهام بپرهیزیم و تنوع و تکثر دیدگاهها را یاد بگیریم.


وی افزود: دانشجویان به دلیل فضای بسته دانشگاهی در سالهای گذشته اجازه نداشتند سئوالات خود را مطرح کنند اما باید فضای پرسشگری در دانشگاهها بوجود آید  و مسئولان دولتی پاسخگو باشند تا زمانی که دانشگاه محل تضارب آرا نباشد این فضای مقاومتی که شما عزیزان بسیجی دوست دارید بوجود نمی آید. مقاومت با آزادی و آگاهی پیش می آید.


معاون رئیس جمهور با انتقاد از اتهام زنی به افراد گفت: دوره ای که از پاسخگویی فرار می کردند گذشت رئیس جمهور خود را پاسخگو به ملت می داند و در گزارش صد روزه اش نه تنها گزارش خود را ارائه کرد بلکه گزارش ۸ سال گذشته را نیز بازگو کرد.


به گزارش مهر در این هنگام عده ای از دانشجویان شعار “مناظره مناظره” را سر دادند که ابتکار در پاسخ به این شعار گفت: مناظره اصولی دارد بنده در دوره مسئولیت اجرایی ام در خصوص محیط زیست به صورت مرتب گزارشهایی را ارائه می کردم اما از سال ۸۴ به بعد روند این گزارشات متوقف شد اکنون من در مسئولیتم علاوه بر گزارش عملکرد حوزه ام وضعیت ۸ سال گذشته را نیز تقدیم ملت می کنم. هیچ فرقی نمی کند چه در مناظره چه در مجلس و چه در هر جای دیگری کسی که مسئول می شود باید پاسخگو باشد .


معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اساس  کار  بر این است که خدا را ناظر و گواه بگیریم ادامه داد: همه در پیشگاه خدا ، قانون اساسی و این ملت باید پاسخگو باشند این یک اصل مناظره است و اصل دیگر مناظره صداقت و راستگویی است.


وی افزود: ما به عنوان کسی که ویژگی مسلمانی را داریم نمی توانیم برای هر کاری که دلمان، نفسمان، قدرت و باند بازی خواست دین خدا را سپر کنیم. اساس نظام جمهوری اسلامی تقوا و پروای الهی است. باید فضائل اخلاقی و راستگویی را در حکومت نهادینه کنیم.


ابتکار گفت: اینکه طرف مناظره پایبند به اصول راستگویی نباشد مناظره چه ارزشی دارد شما به من انتقاد کنید و من برای اینکه از انتقاد فرار کنم دروغ و آمار دروغ بگویم چه فایده ای دارد.


در ادامه جلسه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در واکنش به شعار عده ای از دانشجویان که مرگ بر مناطق را سر دادند حدیثی از پیامبر نقل کرد و گفت: پیامبر فرموده اند اگر این سه ویژگی در کسی باشد منافق است یعنی وقتی به کسی اعتماد شود خیانت در امانت کند و به کسی اعتماد شود اعتماد را نادیده بگیرد و مطلبی را بگوید که دروغ باشد منافق است.


پس از این سخنان ابتکار دانشجویان شعار سلام بر هاشمی درود بر خاتمی را سر دادند که تعداد دیگری از دانشجویان در پاسخ مرگ بر ضد ولایت فقیه را سر دادند.


به گزارش مهر در ادامه این برنامه ابتکار پاسخگوی سئوالات تعدادی از دانشجویان شد.


وی در پاسخ به این سئوال که شما گفته بودید اگر به ۱۳ آبان آن سال برگردید سفارت آمریکا را تسخیر نمی کنید گفت: من هرگز چنین چیزی را نگفته ام. دانشجویان خط امام و رهبری که تشکل اصلاح طلبی را داشتند امثال آقای میردامادی هیچ گاه اظهار پشیمانی نکردند. شرایط آن زمان با اکنون متفاوت است در آن زمان جنبش دانشجویی تحلیلش این  بود که در فضایی که مجلس نبود دولت موقت بود و ارتش به آن شکلی که باید در نیامده بود جنبش دانشجویی احساس مسئولیت و تکلیف کرد.


وی افزود: دانشجوی خط امامی که تفکر اصلاح طلبی و اعتدالی دارد معتقد است روابط باید اصلاح شود و عملکرد دکتر ظریف را تحسین می کنند.


در این هنگام تعدادی از دانشجویان بسیجی شعار “مرگ بر آمریکا” و “آمریکا ، اصلاحات پیوندتان مبارک” را سر دادند و دانشجویان دیگر شعار “بسیجی واقعی همت بود و باکری” را سر دادند.


ابتکار در واکنش به شعار آمریکا، اصلاحات پیوندتان مبارگ گفت: پیوند اصلاحات و آمریکا از این جهت بود که دولت اصلاحات تنها دولتی بود که دانشجویان خط امام را از قبیل آقای دادمان و بیطرف را به عنوان وزیر انتخاب کرد. من از دانشجویان تقاضا دارم مسائل را منطقی بررسی کنند. عده ای از بسیجیان فریاد زدند”وزیر ارشادتون” که ابتکار در واکنش به آنها گفت: آقای مهاجرانی که مشاور وزیر دفاع آمریکا نیست کسانی که شعارهای لمپنی داشتند این عملکرد را باقی گذاشتند. قرار شد اتهام و افتراء نزنید.


وی گفت: در خصوص شعار مرگ بر آمریکا ترجیح می دهم بگویم که مذاکرات ۱+۵ را رهبری تایید کردند و از شرایط جدید تعبیر نرمش قهرمانانه را داشته اند.


دانشجویان بسیجی شعار “انرژی هسته ای حق مسلم ماست” را پس از سخنان ابتکار سر دادند و دانشجویان دیگر شعار “معیشت واقعی حق مسلم ماست” سردادند.


به گزارش مهر در مراسم همایش بزرگداشت روز دانشجو که در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر برگزار شد معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و فرشاد مومنی اقتصاددان حضور داشتند در این مراسم تعدادی از دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردهایی چون دانشجوی سیاسی آزاد باید گردد و انجمن اسلامی احیاء باید گردد شعارهایی چون سلام بر اصلاحات ، درود بر روحانی را سر می دادند و تعدادی از دانشجویان بسیجی در این مراسم با در دست داشتن پرچم یا ابوالفضل و پرچم ایران را در دست داشتند که در  مراسم سخنرانی ابتکار شعارهایی چون: مرگ بر آمریکا  و شعارهایی علیه رهبران اصلاح طلبان سال ۸۸ را سر دادند.


در این مراسم درگیری های لفظی میان عده ای از این دو طیف سیاسی دانشجویی شکل گرفت و در هنگام پخش کلیپی از جنبش های دانشجویی واکنش هایی از هر دو طرف دانشجویان بیان می شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید