»   وبگردی آزاد  »   ۹ عبارتی که هنگام صحبت کردن باید از آن‌ها اجتناب کرد
۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۷:۳۲

۹ عبارتی که هنگام صحبت کردن باید از آن‌ها اجتناب کرد

۹ عبارتی که هنگام صحبت کردن باید از آن‌ها اجتناب کرد

به گزارش گروه  وبگردی ملکانه،در این مطلب شما را با جملاتی آشنا می کنیم که افراد باهوش و موفق هیچ گاه در مکالمات خود به کار نمی‌برند.

سازمان تلنت اسمارت (TelentSmart) با بررسی هوش عاطفی (EQ) بیش از یک میلیون نفر، به این نتیجه رسیده که آگاهی اجتماعی مهارتی است که خیلی‌ها از آن بی‌بهره‌اند. وقتی آگاهی اجتماعی نداشته باشیم روی حرف‌هایی که می‌خواهیم در جواب طرف مقابل بدهیم و تأثیر حرف‌های دیگران روی خودمان تمرکز می‌کنیم و توجهی به دیدگاه آن‌ها نداریم. این مسئله ممکن است سبب بروز مشکل شود، زیرا هر فردی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و نمی‌توانید بدون توجه کامل، آن‌ها را درک کنید. وقتی از آگاهی اجتماعی بهره‌مند باشید با تغییراتی جزئی در حرف زدن خود، روابط عمیقی با اطرافیانتان خواهید داشت.

لازم به ذکر است، کسانی که هوش هیجانی بالاتری دارند، همیشه مراقب‌اند در مکالمات روزمره خود از برخی کلمات و اصطلاحات رایج استفاده نکنند. در ادامه 9 مورد از بدترین جملاتی که لازم است از آن‌ها اجتناب کنید را معرفی می‌کنیم.

به نظر خسته می‌آیی

خستگی چهره، خیلی خوشایند اطرافیان نیست. افراد خسته چشمانی گود افتاده و موهایی پریشان دارند، بدخلق هستند و روی خیلی از موارد تمرکز ندارند. وقتی این جمله را به کار می‌برید بدین معناست که فرد مقابل شما دارای ویژگی‌های ذکر شده است.

بهتر است به جای آن بگویید: “همه چیز خوب پیش می‌رود؟” یا “همه چیز رو به راه است؟”

وای، خیلی لاغر شدی

این عبارت شاید سبب خوشحالی طرف مقابلتان شود اما تنها تعارف است. این عبارت، این فکر را در او به وجود می‌آورد که مورد ارزیابی قرار گرفته است. پس به کار بردن عبارت “خیلی لاغر شدی” سبب می‌شود او فکر کند که قبلاً چاق و نامتناسب بوده است.

پس به جای این عبارت بگویید: “عالی به نظر می‌آیی.” پس همیشه تلاش کنید هیچ کس را با گذشته‌اش مقایسه نکنید، بلکه تنها از ظاهر فعلی او تعریف و تمجید کنید و حرفی از ظاهر قبلی‌اش نزنید.


بیشتر بخوانید:هرگز این ۷ جمله دردسرساز را به همسرتان نگویید!


بیشتر از این لیاقت داری

شاید وقتی فردی در رابطه‌ی شخصی یا شغلی خود شکست خورده، این جمله را به کار ببرید؛ اما باید بدانید این عبارت بدین معناست که قبلاً انتخاب و سلیقه‌ی خوبی نداشته‌ای.

پس به جای آن بگویید:”خودش ضرر کرده است”. این جمله انتقاد به حساب نمی‌آید و خوش بینی شما را نشان می‌دهد.

تو همیشه … تو هیچ وقت …

هیچ کسی خود را تنها در یک موقعیت نمی‌بیند، پس نباید آن‌ها را این گونه توصیف کنید. به کار بردن این عبارات سبب می‌شود تا طرف مقابل موضع گیری کند و تمایلی به شنیدن حرف‌هایتان نداشته باشد. معمولاً وقتی از این عبارت‌ها استفاده می‌کنید که به دنبال بحث هستید و می‌خواهید چیز مهمی بگویید.

پس هیچ وقت از این عبارت‌ها استفاده نکنید و به جای آن خیلی ساده بگویید طرف مقابل چه کار اشتباهی انجام داده است. در این شرایط می‌توانید بگویید “به نظرم تو بیشتر مواقع این کار را انجام می‌دهی” یا “من متوجه شده‌ام که تو اغلب این کار را می‌کنی”.

نسبت به سن ات خیلی جوان‌تر هستی

عبارت “تو نسبت به” می‌تواند بی ادبی تلقی شود. هیچ فردی نمی‌خواهد تا پایان عمر همانند یک ورزشکار باشد، تنها می‌خواهد همیشه سالم و متناسب بماند. پس به جای این عبارت بگویید: “خیلی فوق‌العاده به نظر می‌رسی.”

این جمله تأثیر بسیار زیادی روی طرف مقابل دارد.

به تو گفته بودم که …

گاهی ممکن است خیلی چیزها را از یاد ببریم. استفاده از این عبارت نوعی توهین به حساب می‌آید، خصوصاً افرادی که مشتاق‌اند تا نظر شما را بدانند. به کار بردن این عبارت نشان می‌دهد شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می‌دانید. کسانی که این عبارت را به کار می‌برند چنین احساسی دارند.

پس به جای این که از این عبارت استفاده کنید، عبارتی به کار ببرید که منظورتان را به طور بهتری برساند. پس با این روش هیچ کس حرف‌هایتان را فراموش نخواهد کرد.

موفق باشی

خیلی خوب است که برای کسی آرزوی موفقیت کنید، اما بهتر است آرزوی بهتری برای او داشته باشید. شاید عبارت “موفق باشی” بدین معنا باشد که او برای موفق شدن نیازمند شانس است. پس به جای آن بگویید: “من مطمئنم از پس این کار بر می‌آیی.”

این جمله تأثیر بیشتری نسبت به آرزوی موفقیت دارد، زیرا نشان می‌دهد آن فرد اعتماد به نفس و لیاقت کافی برای دست یابی به موفقیت را دارد و با گفتن آن از دیگران متمایز خواهید بود.

خودت می‌دانی یا هر طور خودت صلاح می‌دانی

شاید اهمیتی به سؤال و نظری که از شما پرسیده شده، ندهید اما باید بدانید نظرتان برای کسی که سؤال را پرسیده مهم است و گرنه نظرتان را نمی‌خواست.

بهتر است به جای این عبارت بگویید: “من نمی‌توانم نظر قاطعی در این باره داشته باشم، اما به نظرم برخی موارد هستند که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشی …”

پس وقتی این عبارت را به کار ببرید، حتی اگر بی‌طرف باشید و نظر خاصی نداشته باشید، باز هم نشان می‌دهد برای کسی که از شما نظر خواسته اهمیت قائلید.

من هرگز …

شاید گاهی در مواجه با اشتباه دیگران از این عبارت استفاده کنیم. این جمله‌ی منفی برای توجیه کردن اشتباهات خود و جلب توجه اطرافیان به اشتباه دیگر افراد است.

به جای آن بگویید: “متأسفم.”

با قبول اشتباه می‌توانید از بروز اختلافات و بحث‌ها جلوگیری کنید.

نکته‌ی آخر

همیشه باید در مکالمات روزانه خود به برخی موارد کوچک توجه کنید تا همه چیز عوض شود. پس از به کار بردن عبارت‌های منفی خودداری کنید و 9 پیشنهاد بالا را در حرف‌های خود به کار ببرید تا از تأثیر مثبت آن در روابط و زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

منبع:وبسایت یوکن

انتهای پیام/

افراد موفق هیچ وقت از 9 عبارت رایج در صحبت‌های خود استفاده نمی‌کنند

آخرین مطالب این بخش وبگردی آزاد

پوشش متفاوت لیلا حاتمی در پوستر فیلم خوکاز پوستر فیلم "خوک" با تصویری از حسن معجونی و لیلا حاتمی رونمایی شد. در "خوک" که نماینده ایران در شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین، بازیگران مشهوری از جمله لیلا حاتمی، حسن...
کنایه سنگین دختر وینفرد شفر به سحر قریشی+ویدیو«آیلیسا شفر» دختر وینفرد شفر سرمربی آلمانی استقلال چندی قبل مهمان یکی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان بود. او در این گفتگو مسائل زیادی درباره زندگی خود و پدرش مطرح کرددر...
راز سر به مهُر روستای مملوء از اجساد در هاله ابهام+تصاویربه گزارش مجله اینترنتی ملکانه،نزدیک به 5 قرن پیش مهاجمان ناشناخته ای به روستای کوچکی در جزیره اولاند حمله و ساکنان آنجا را قتل عام کردند. براساس گزارش...
دیکتاتوری که بدون جنگ بخش‌هایی از خاک ایران را تقدیم بیگانگان کردبه گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛در روز‌های گذشته به واسطه خبرسازی‌ها و شایعات در فضای مجازی رضاشاه از گور خود به وسط میدان کشیده شد و عده‌ای به مدد کمک...
ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر