14 C
Tehran
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه اخبار ورزشی یادداشت فنی: اسین، پاشنه آشیل چلسی مقابل ساوتهمپتون

یادداشت فنی: اسین، پاشنه آشیل چلسی مقابل ساوتهمپتون

اسین در نقش یک هافبک دفاعی آمار غیر قابل قبولی در بازی یک نیمه ای خود به جای گذاشته است . دو در کل زمان بازی ش ، تنها ۲ بار تکل زده

سایت گل- ژوزه مورینیو و چلسی در حالی موفق به کسب پیروزی در مقابل ساتهمپتون شدند که کمتر کسی فکر میکرد در دقیقه اول بازی در خانه با یک اشتباه فردی از این حریف منظم و جنگنده عقب بیفتند و بعد با استفاده از ضربات ایستگاهی این بازی را به سود خود به پایان ببرند.

ساتهمپتون ، با مربی ارژانتینی ش امسال یکی از منظم ترین فوتبال ها را ارائه میدهد و بدون داشتن ستاره های نامی تبدیل به یکی از پدیده های لیگ برتر انگلستان شده است. فوتبال سازماندهی شده ساتهمپتونی ها و گل زود هنگامی که به ثمر رساندند باعث شد مورینیو مجبور به تعویض ساختار بازی ش در نیمه دوم از ۴-۲-۳-۱ به ۴-۴-۲ شود و به بازیکن محبوب ش ، اسین ، تنها یک نیمه بازی دهد.

مایکل اسین ، بازیکن غنایی چلسی که از محبوب ترین بازیکنان مورینیو در طی سالهای گذشته بوده و از اولین قهرمانی در لیگ برتر همراه مورینیو بوده است ، در این بازی عملکرد نسبتا ضعیفی از خود نشان داد تا مورینیو مجبور شود در پایان نیمه اول او را تعویض کند ، هر چند او معتقد بود عملکرد اسین نرمال بوده و هر کسی ممکن است اشتباه کند اما با توجه به فشردگی بازی های لیگ برتر در هفته های پیش رو ، دو کارته شدن این هافبک جنگنده خبر چندان خوشی برای مورینیو به حساب نمی اید.

اسین در این بازی چه کرد ؟

در مقابل پرس سنگین بازیکنان ساتهمپتون که از محوطه جریمه حریف شروع میشد ، اسین حلقه اتصال مدافعین چلسی به هافبک های تهاجمی و تک مهاجم این تیم بود. مهره تاثیر گذاری که در صورت موفقیت در انجام وظایفش می توانست باعث تغییر روند بازی برای چلسی شود و در صورت عدم موفقیتش هزینه سنگینی برای هم بازی هایش رقم میخورد.

او در این بازی ۲۳ پاس داد که میزان دقت این پاس ها حدود ۷۸  % بود . دقتی که در کلاس بازی او و تیم های بالای جدول لیگ برتر عملکرد چندان مطلوبی محسوب نمی شود و به معنا ایجاد فرصت برای تیم حریف برای تصاحب توپ و تدارک حمله به سمت دروازه چلسی است. اکثر این پاس های در میانه میدان ارسال شده که البته بیشترین اشتباه را هم اسین همان جا مرتکب شده است .

نکته حائز اهمیت ضعف او در انتقال شرایط بازی از دفاع به حمله است ، او هرگز موفق به یاری بازیکنان تهاجمی چلسی برای هجوم به سمت دروازه حریف نشده است :

فشار پرس بازیکنان ساتهمپتون و اشتباهی که اسین در ارسال پاس به سمت دروازه داشت باعث شده که مدافعین چلسی توپ را به کنارها ببرند و ترجیحا از ارسال پاس از میانه خط دفاعی پرهیز کنند. در میان بازیکنان چلسی ، ایوانوویچ ، دفاع راست این تیم با ارسال ۶ پاس به او بیشترین همکاری را با اسین داشته است :

نحوه تعامل اسین و ایوانوویچ را در این تصویر می توان به طور واضح دید :

در فاز تهاجمی ، اسین تنها موفق به اجرای یک دریبل در میانه میدان شده است ( ستاره سبز)  ، این در حالی است که در ۷ موقعیت در جنگ بر سر مالکیت توپ به همراه یک بازیکن دیگر چلسی موفق بوده است ( مثبت سبز ) :

مقایسه عملکرد اسین در دو وظیفه تهاجمی و تدافعی ، نشان از برتری مهارت های تهاجمی او در این بازی دارد. اسین در نقش یک هافبک دفاعی آمار غیر قابل قبولی در بازی یک نیمه ای خود به جای گذاشته است . دو در کل زمان بازی ش ، تنها ۲ بار ! تکل زده که یک بار ان هم موفق به تصاحب توپ نشده است ، هرگز هیچ پاسی بین بازیکنان حریف را قطع نکرده و در نبرد های هوایی در نزدیک محوطه جریمه چلسی هم موفق به زدن ضربه سر اول نشده است.

عملکرد اسین در وظایف دفاعی به ارتکاب یک خطا ( مثلث سیاه ) ، تنها یک بار کسب مالکیت توپ ( دایره سبز ) و یک تکل موفق ( ضربدر سبز ) و دریافت یک کارت زرد  محدود می شود :

 

در کنفرانس مطبوعاتی ، از مورینیو در مورد عملکرد اسین می پرسم در حالی که میدانم او بازیکن مورد علاقه مورینیو است و در حالی که سرمربی چلسی از نتیجه به دست آمده راضی است ، بعید به نظر می رسد انتقاد به عملکرد اسین را بپذیرد. وقتی آمار عملکرد اسین را در اختیار ش قرار میدهم و می پرسم آیا اسین در بهترین فرم عملکرد خود قرار دارد پاسخ می دهد :

” می دونم ، میدونم ، میدونم ! هر کسی اشتباه میکنه ، مهاجم ها ، دروازه بان ها ، هافبک ها وقتی بازی میکنند. او فقط یک پاس رو به عقب داد که منجر به گل انها شد. من فکر میکنم او عملکرد ” نرمالی” داشت نمیخوام با لمپارد مقایسه اش کنم چون لمپارد بیشتر وظایف و گرایش تهاجمی داشت ولی او به مانند روشی بازی کرد که میکل بازی کرد ، او مانند داوید لوییز  در میانه میدان بود . او نقش اش را به خوبی ایفا کرد ، اما ۴۵ دقیقه زمان زیادی است ، او یک کارت زرد داشت و من مجبور بودم یک نفر را بیرون بکشم .تصمیم درستی گرفتم.  اسین مرد من است ، مرد چلسی است و مشکلی وجود ندارد ! “

ژوزه مورینیو ، هفته گذشته هم در پاسخ به سوالی که در مورد عملکرد اتوئو داشتم از او دفاع کرد ، باید دید او تا کجا پای ستارگان پا به سن گذاشته ای می ایستد که هر چند هنوزهم در سطح اول فوتبال جهان حرفهای زیادی برای گفتن دارند اما به نظر می رسد اشتباهات احتمالی شان ممکن است برای چلسی در اینده هزینه ای بیشتر از دریافت یک گل زود هنگام داشته باشد.

  • داده های این نوشتار برگرفته از STATS ZONE  است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید