گروه های تروریستی در سوریه به سلاح شیمیایی دست یافته است


به گزارش خبرگزاری مهر ، کاظم غریب آبادی، سفیر کشورمان در هلند و نماینده دائم نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی در حاشیه هجدهمین کنفرانس سالانه سازمان منع سلاح های شیمیایی، در مصاحبه ای با روزنامه ماینیچی ژاپن درخصوص إلحاق سوریه به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی و امحای سلاح های شیمیایی آن إظهار داشت:  موضع اصلی جمهوری اسلامی ایران مبارزه با سلاحهای کشتار جمعی و از جمله سلاحهای شیمیایی است.


سفیر ایران ادامه داد: کاربرد سلاح شیمیایی توسط هر کس، هر کجا و تحت هر شرائطی محکوم است. گزارشات و مستندات موجود حاکی از این است که گروه های تروریستی در سوریه به این سلاح دست یافته و از آن استفاده کرده اند و این موجب نگرانی جدی است.


وی افزود: ما کشوری هستیم که به سبب کاربرد سلاحهای شیمیایی توسط رژیم صدام ۱۳ هزار کشته و ۱۰۰ هزار زخمی داده ایم. در حاشیه اجلاس سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز گروهی از جانبازان سلاحهای شیمیایی برای نشان دادن ابعاد وحشتناک کاربرد سلاحهای شیمیایی نمایشگاهی را  برپا کرده اند. ایران در قضیه سوریه نقش مثبت و سازنده ای ایفا کرد. اکنون تنها رژیم اسرائیل در منطقه ما به این سلاحها مجهز است و عضو هیچ معاهده خلع سلاحی نیز نیست.


غریب آبادی یادآور شد: با پیوستن سوریه به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی، این رژیم دیگر بهانه ای برای خروج از این کنوانسیون نخواهد داشت. دولت سوریه به سبب نداشتن توان مالی و همچنین فنی و تجهیزاتی و شرائط أمنیتی درخواست کرده است که ذخایر سلاح شیمیایی آن کشور در خارج از سوریه نابود شود. هر چند که این امر در تناقض با معاهده است، چون طبق معاهده باید در محل نابود شود و حق جابه جایی آن را ندارند، با وجود این سازمان منع سلاحهای شیمیایی استثنائا با امحای این سلاحها در خارج از سوریه موافقت کرد.


سفیر ایران تاکید کرد: برای این امر نیز نیاز به حمایت جامعه بین المللی است. برای نمونه باید این سلاحها را بأید با کشتی منتقل نمود که می بایست از لحاظ فنی و ایمنی و أمنیتی و زیست محیطی ابعاد آن سنجیده شود و همچنین مسئله دیگر کشور میزبانی است که سلاحها باید در آنجا نابود شوند. کانون صحبت از امحای این سلاح در یک کشتی در دریاست. همه مراحل جمع آوری، انتقال و نابودی سلاحها باید تحت نظارت سازمان منع سلاحهای شیمیایی انجام شود و سلاحها باید بلافاصله و بدون تأخیر نابود شوند. دولت سوریه تاکنون همکاری سازنده ای برای امحای سلاحهای شیمیایی خود داشته است.


غریب آبادی خاطر نشان کرد:جامعه بین المللی نیز موظف است در این مقوله به سوریه همه گونه کمک کند. هم اکنون مراحل راستی آزمایی ذخایر و همچنین انتقال آنها برای امحاء در حال انجام است. دولت سوریه تصریح کرده که خود پولی برای اجرای این مراحل ندارد و در تصمیمی که سازمان اتخاذ نمود، جامعه بین المللی پذیرفت که هزینه مالی این عملیات را تأمین نماید. ایران نیز تجربیات خود را در خصوص کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی و اجرای آن به سوریه انتقال می دهد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید