کی روش: حق با علی دایی است | سوءتفاهم شده عذرخواهی می کنم!

کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی می گوید اگر گفته هایش باعث سوء تفاهم برای مربیان لیگ برتر شده از همه آنها عذر می خواهد.

به گزارش خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام، کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی در گفت و گویی به تشریح گفت و گویی پرداخت که این روزها حسابی خبرساز شده است. گفت و گویش با یکی از شبکه های تلویزیونی درباره بازی های لیگ که تیترش شد:« وسط بازی های لیگ ایران می توانی بروی به کافه و قهوه بخوری. وقتی برگردی هم هیچ چیزی از بازی را از دست نداده .» این حرف ها با واکنش تند اکثر مربیان از علی دایی گرفته تا حمید درخشان ، قلعه نویی و حتی کرانچار روبه رو شد تا کارلوس کی روش بخواهد در این باره هم به مربیان تیم های لیگ برتری و هم به مردم ایران توضیح بدهد.

کارلوس کی روش در تشریح گفت و گویی که حاصلش تیتری جنجالی بود ، گفت:« می خواهم برای تان از سوء تفاهمی بگویم که باعث دلخوری همکارانم در تیم های لیگ برتری شد. چندی قبل به یکی از دوستان رسانه ای تان حرفهایی زدم که می خواهم به طور کامل آنها را یکبار دیگر تکرار کنم تا سوء تفاهم ایجاد شده را شاید بتوانم برطرف کنم. حرف هایی که به آنها باور دارم و فکر می کنم گفتن شان وظیفه ای است که بر عهده ام گذاشته شده. حرف من درباره دایوینگ است ، بحث تمارض. از روز اولی هم که به ایران آمدم ، درباره این موضوع برای تان گفتم.»

او برای تشریح گفته هایش شروع مثال آورد:«من در خیلی از بازی ها و در خیلی از ورزشگاه ها می بینم که بازیکنان تمارض می کنند و خودشان را می اندازند . این کار ریتم بازی را از بین می برد. کیفیت بازی را کاهش می دهد.کاری که در زمین اتفاق می افتد در حقیقت به نوعی تقلب است و متاسفانه داوران مان هم با این تقلب ها بخورد جدی ندارند. قوانین بازی فوتبال خیلی مشخص است. در زمین بازی فقط داور است که می تواند بازی را قطع کند اما اینجا معمولا بازیکنان هستند که بازی ها را با این کارشان قطع می کنند. این نظر من درباره لیگ بود که گفته بودم و فکر نمی کنم دوستان و همکاران خوبم خیلی با این حرف من مخالف باشند.»

او اصرار دارد حرف هایش اگر با برداشتی متفاوت همراه نمی شد ، این قدر حساسیت ایجاد نمی کرد:« من این حرف ها را زدم چون این توقف ها به قدری طولانی است که اگر در اروپا اتفاق می افتاد به آن می گفتند تئاتر. این وقفه ها گاهی این قدر طولانی می شود که گفتم می توانی در این فاصله بروی یک قهوه بخوری و برگردی بدون اینکه چیزی از یک بازی را از دست داده باشی. راستش روز اولی که داشتم به ایران می آمدم ، هر کس من را می دید ، می گفت باید مراقب باشی چون تیم های عربی مدام وقت کشی می کنند. ولی این روزها در لیگ خودمان این مسئله را بیشتر از این کشورها می بینیم. این وقت تلف کردن های ما حتی از لیگ های کشورهای عربی بیشتر شده است. ما بازی های این تیم ها را در لیگ های شان دیده ایم و حرفی که می زنیم خیلی دور از واقعیت نیست.»

کارلوس کی روش بعد از تشریح جزئیات آنچه در گفت و گوی قبلی اش مطرح کرده بود ، گفت:« اگر حرفهای من باعث سوء تفاهم همکاران خوبم شده از همه آنها عذرخواهی می کنم اما من تنها از این وقت تلف کردن ها انتقاد کردم. راستش معتقدم راه برخورد با این اتفاق ، وظیفه داوران خوب مان است که نگذارند چنین اتفاقی بیفتد و بازیکنی که می خواهد تقلب کند حتما باید جریمه شود. »

کی روش حتی به علی دایی هم حق می دهد که از تیم ملی و بازی هایش انتقاد کند چون همین وقت تلف کردن ها را در بازی های ملی هم می شد دید. او برای اثبات این گفته به بازی ایران و لبنان اشاره می کند و می گوید:« من راستش با علی دایی درباره تیم ملی موافقم.وقتی با تیم هایی بازی می کنی که استاد این وقت تلف کردن ها هستند چنین اتفاقی می افتد و بازی های تیم ملی هم حسابی خسته کننده می شود. برای مثال در بازی ما با لبنان ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه از زمان بازی را لبنانی ها با همین زمین انداختن شان روی زمین کشتند. این مقدار دقیقه از یک باز ی ۹۰ دقیقه ای این قدر زیاد است که علی دایی حق داشته باشد بگوید دلش می خواهد چای بخورد یا تخمه بشکند. تازه او خیلی منصف است چون این زمان بقدری هست که او بتواند برای یک سفر خارجی برنامه ریزی کند و بتواند برود و برگردد! »

او داوباره تاکید می کند:« من چیزی که می خواستم بگویم ، انتقاد از تمارضی است که هیچ کمکی به فوتبال مان نمی کند. به این فکر کنیم که لبنانی ها ۱۴ دقیقه از وقت بازی را تلف کردند ، آیا این درست است؟ داور چینی بازی ایران و لبنان نباید می گذاشت بازیکنان رقیب این اتفاق بیفتد اما او کاری نکرد تا آنها از این فرصت استفاده کنند. این مسئله زمین افتادن ها در بازی های لیگ به قدری بد شده که گاهی بازیکنان مبهوت می مانند نمی دانند چه وقت کسی تمارض می کند و چه کسی واقعا مصدوم است. تا یک تیم حمله می کند ، مهاجم تیم رقیب خودش را در محوطه جریمه و با فاصله از محل استقرار توپ روی زمین می اندازد تا بازیکن حمله کننده توپ را بیرون بزند و بازی را قطع کند. این خلاف قوانین و روح فوتبال است. من وظیفه دارم این را بگویم چون تماشاگر حق دارد یک فوتبال واقعی را ببیند.»

شاید حرف های کی روش و تیتر تند گفت و گوی او به این دلیل جنجالی شد که درست در دل انتقادها از داربی منتشر شد. از داربی بی کیفیت ! درحالی که سرمربی تیم ملی این مصاحبه را قبل از داربی انجام داده بود ؛« اولا که این گفت و گو قبل از داربی بود و دوم این که من اصلا درباره بحث فنی لیگ حرف نزده بودم. ببینید اینجا (به ساختمان آکادمی اشاره می کند) دپارتمان آنالیز فوتبال است. ما همه بازی ها را ضبط می کنیم و می بینیم. باید همه بازیکنان را زیر نظر بگیریم. در همین فیلم ها و در بازی ها می بینی در همان ۱۰ دقیقه اول حتی بیش از ۵ وقفه در بازی است. حالاهم اگر فکر می کنید این نظر من اشتباه است ، از همه عذرخواهی می کنم.»

کارلوس که پیش از این هیچ وقت درباره کیفیت فنی بازی های لیگ حرف نزده بود ، تاکید دارد این بار هم چنین کاری نکرده است:« شما مرا می شناسید و خیلی وقت ها از دستم ناراحت می شوید چون هیچ وقت درباره مسائل فنی لیگ وهمکارانم یعنی مربیان لیگ برتر حرفی نمی زنم . فکر می کنم شما می توانید در این باره به نفع من شهادت بدهید.اگرچه در سوی مقابل این نکته رعایت نمی شود اما من از این بابت دلخوری ندارم. تمام حرفی که داشتم این بود که دایوینگ به فوتبال مان ضربه می زند. تمارض و دایوینگ اتفاقی خوشایند نیست در راه توسعه فوتبال ایران. فرقی هم ندارد در لیگ باشد یا بازی های ملی . من این را خیلی جدی به بازیکنانم هم گفته ام.»

اما تیم ملی هم در بازی کره مثلا همین بازی تاخیری را بعد از گل برتری در دستور کارش داشت. آیا کی روش این روحیه را هم عوض می کند؟ او می گوید:« بله من هنوز روی آن حرفم هستم اما بازی ما با کره کمی فرق داشت. گاهی بازی تاخیری را می توانی در دستور کارت قرار بدهی. تاکتیک هایی هست که می توانی با آن بازی را نگه داری بدون اینکه تمارض کرده باشی. آن هم در شرایطی که یک یار کمتر داری. من از مدلی انتقاد دارم که بازیکنان به دروغ خودشان را روی زمین می اندازند ، آن هم در سوی دیگر زمین و بعد انتظار دارند بازیکن تیم حمله کننده توپ را به بیرون بزند تا آنها به هدف شان برسند. امیدوارم توانسته باشم نکته ای را که وظیفه داشتم برای بهتر شدن شرایط فوتبال ایران بگویم تشریح کرده باشم و سوء تفاهم ایجاد شده را از بین ببرم.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید