خانه اخبار روز اخبار شهرستان ها کشف یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر

کشف یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر

۰
کشف یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر
قدیمی‌ترین رصدخانه‌های جهان در مشگین‌شهر

محقق و پژوهشگر باستان شناسی گفت: تحقیقات جدید نشان می دهد قسمت معبد الف محوطه باستانی شهریری مشگین شهر یکی از قدیمی ترین رصد خانه های جهان است.

رضا زرگری ، پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالعات و تحقیقات جدید انجام یافته نشان می دهد این قسمت کاملا کاربری ستاره شناسی داشته و به عنوان رصدخانه مورد استفاده واقع شده است.

وی گفت: برای اولین بار قسمت معبد محوطه باستانی شهریری در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط گروه باستان شناسی دانشگاه منچستر به سرپرستی باستان شناس معروف دکتر چارلز برنی شناسایی و معرفی شد.

وی اظهار کرد: در سال های اخیر فرضیه ای مبنی بر رصدخانه بودن این قسمت در اذهان باستان شناسان شکل گرفته بود که بررسی های جدید این فرضیه کارشناسان را به یقین تبدیل کرد.

وی افزود: محوطه باستانی شهریری با وسعت ۴۰۰ هکتار از مهم ترین مناطق باستانی ایران به شمار می رود که از سه قسمت معبد ، قلعه و قوشاتپه تشکیل شده است.

وی گفت: قدمت این محوطه بر اساس مستندات باستانی به دوران نو سنگی نسبت داده می شود که تا دوران آهن دو به صورت مستمر محل سکونت بشر بوده است.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر شدت تخریب آثار موجود در این محوطه آهنگ بیشتری گرفته است ، خواستار توجه فوری مسوولان به این محوطه کم نظیر شد.

محوطه باستانی شهریری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر و در بالا دست روستای پیرازمیان واقع شده است.

هم اکنون آثار به دست آمده از سه فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه در موزه باستان شناسی مشگین شهر در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

مشگین شهر در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب اردبیل واقع است.

 

 

مطلب قبلی کودک ۱۱ ساله طعمه تمساح شد
مطلب بعدی بالیخلو در کشاکش مرگ و حیات
Avatar
انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید