کتاب​های روسی و اروپایی در راه ایران

از قطارهای کالسکه‌ای تا تعبیه چرخ‌دستی برای خرید کتاب، از کابل کشی مصلی تا دکل‌های تقویت آنتن تلفن همراه، از نصب مجسمه‌های کتاب تا راه افتادن فواره‌های حیاط مصلی؛ همه و همه از آماده شدن مصلی برای میزبانی نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران خبر می‌دهد.

به گزارش جام جم، روز گذشته به مصلای امام خمینی تهران رفتیم تا از آخرین مراحل آماده سازی فضای بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کنیم، مکانی که تا یک هفته دیگر چند میلیون ایرانی هر کدام چند ساعتی را در لابه لای کتاب ها قدم خواهند زد.

در این بازدید که به شکل آبرومندانه و از پیش فکر شده ای برگزار شد، محمد الهیاری معاون اجرایی و فرهنگی نمایشگاه، حسین صفری مدیر اجرایی، نیکنام حسین پور مدیر کمیته رفاهی و خدمات و سیدمهدی جعفری مدیر کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی نمایشگاه حضور داشتند و در قسمت های مختلف بازدید به ارائه توضیحاتی درباره هر بخش پرداختند.

محموله کتاب های اروپایی و روسی

ابتدا خبرنگاران از سالن های تدارک دیده برای بخش بین الملل نمایشگاه در ضلع جنوبی مصلی دیدن کردند. این در شرایطی است که پنجمین محموله کتاب های خارجی از کشورهای اروپایی و روسیه وارد مصلی محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شده است. این محموله شامل کتاب های خارجی در موضوعات هنری، معماری، ادبیات، مهندسی و… است که از کشورهایی مانند آلمان، هند، ترکیه و روسیه به نمایشگاه آمده است و برگزارکنندگان مشغول بررسی آن بودند. در ورودی این بخش که مشخصا مربوط به ناشران انگلیسی زبان است، سازه بزرگی به چشم می خورد که به گفته الهیاری یکی از پنج سازه حجمی سازمان زیباسازی شهرداری تهران بوده که قرار است در نمایشگاه کتاب نصب شود. دو سازه از این پنج سازه به موضوع کتاب و کتابخوانی اختصاص دارد و سه سازه نیز به موضوع اندیشه که پس از پایان نمایشگاه کتاب تهران در مناطق مختلف تهران نصب خواهد شد.

سالن ناشران انگلیسی زبان در متراژ ۹۰۰۰ متر مربع فضای غیرمفید نمایشگاهی و ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متر مربع فضای مفید نمایشگاهی طراحی شده و در این سالن بیش از ۵۰۰ غرفه مستقر است.

پس از آن خبرنگاران بار دیگر سوار خودروهای در نظر گرفته شدند تا به بخش شمالی مصلی بروند. در این مسیر الهیاری اعلام کرد، امسال برای سهولت تردد ون های در نظر گرفته شده برای جابه جایی بازدیدکنندگان، خیابان های ضلع جنوبی مصلی به صورت دو بانده لحاظ شده است؛ به این معنا که از یک باند عابران رفت و آمد می کنند و از ضلع دیگر خودروها تردد خواهند کرد.

کودکان و نوجوانان در محوطه ای سرسبز

ضلع شمالی نمایشگاه که محوطه سرسبزی است، به بخش های کودکان و نوجوانان تعلق گرفته است. تک تک سالن های منظور شده برای این بخش به صورت دلباز با تهویه مناسب در نظر گرفته شده است. انتشارات قدیانی و انتشارات افق حین بازدید خبرنگاران در حال غرفه آرایی فضای نمایشگاهی خود بودند. جالب است که این دو ناشر با توجه به فعال بودن و انتشار کتاب های بسیار کودک و نوجوان در طول سال، سهم زیادی از فضای بخش کودک و نوجوان را به خود اختصاص داده اند.

در کنار بخش کودک و نوجوان، سالن کوچک تری هم برای تاسیسات برق نمایشگاه لحاظ شده است؛ از این سالن به همه نقاط مصلی کابل های برق منتقل شده است. طبق قرارداد نمایشگاه با اداره برق، تا بیستم اردیبهشت تامین برق نمایشگاه از طریق همین سالن صورت می گیرد. کمی آ ن سو تر نیز دکلی برای تقویت آنتن تلفن های همراه درنظر گرفته شده بود که به گفته مدیر اجرایی نمایشگاه تعداد چهار دکل از اینها در نقاط مختلف مصلی قرار گرفته تا بازدیدکنندگان از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در روزهای ازدحام نمایشگاه، مشکلی از بابت آنتن دهی تلفن های همراه خود نداشته باشند.

در قسمت جنوبی سالن های کودک و نوجوان، سالن های بخش دانشگاهی طراحی شده است؛ این سالن ها نیز به موازات هم قرار گرفته اند.

هموار کردن مسیر بر معلولان

نگاهی به برخی جزئیات در آماده سازی مصلی نشان از توجه برگزارکنندگان دارد. مثلا ورودی سالن های در نظر گرفته شده، آسفالت تازه ریخته شده تا ورودی ها به صورت همسطح (نه پله ای) باشد و بازدیدکنندگان را دچار مشکل نکند. یا از دیگر جزئیات می توان به تعبیه ورودی هر سالن برای افراد ناتوان اشاره کرد. با توجه به ارتفاع غیر همسطح برخی سالن ها یا پله ای بودن ورودی آنها، راه هایی برای تردد افرادی که با ویلچر به نمایشگاه می آیند در نظر گرفته شده است. همچنین برای رفع مشکل تهویه سالن ها نیز برزنت سقف سالن ها به صورت بازشو مهندسی شده است.

قطار در نمایشگاه کتاب

از دیگر جزئیات می توان به قرارداد با شهرداری تهران اشاره کرد؛ به موجب این قرارداد قرار است دو قطار کالسکه مانند که در بازار تهران وجود دارد، در ایام نمایشگاه به مصلی منتقل شود. هر یک از این قطارهای کالسکه ای که حسی نوستالژیک را برمی انگیزند، قابلیت جابه جایی ۴۰ مسافر را دارد. امسال تعداد استراحتگاه ها هم افزایش پیدا کرده است،. همچنین ۱۵۰۰ چرخ دستی کوچک تعبیه شده تا در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا امسال بازدیدکنندگان بتوانند مشابه فروشگاه های زنجیره ای، با چرخ دستی خرید کتاب داشته باشند. همچنین ۱۸ نمازخانه به صورت پراکنده در نقاط مختلف مصلی منظور شده است. قرار است برای ساکنان منطقه ۷ تهران هم به واسطه این که محله شان در این ایام شلوغ می شود به واسطه پیامک هایی عذرخواهی شود. از آنها نیز برای نمایشگاه دعوت خواهد شد و کتابخانه های این منطقه تجهیز می شود.

بعد از بازدید از این بخش ها، خبرنگاران وارد بام شبستان شدند. بی شک این بخش با منظره مرتفع خود و دید به حیاط مصلی و پرسپکتی

و گلدسته و مناره ها، همچنین حوض عظیم در نظر گرفته شده در حیاط مرکزی مصلی و نیز زیباسازی حیاط، یکی از شکوهمندترین منظره های نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود که با توجه به معماری مصلی، عظمت نمایشگاه کتاب و حس ایرانی و اسلامی آن، به غرور هر ایرانی دامن خواهد زد. از این مکان خبرنگاران به بخش های روابط عمومی، معاونت فرهنگی و سپس کمیته تشریفات نمایشگاه هدایت شدند.

در ادامه، از بخش های مختلف کمیته تشریفات شامل بخش های مربوط به نمایندگان مجلس و امور استانی، دفتر ریاست نمایشگاه و دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدن کردند. سپس به محوطه شبستان مصلی که میزبان ناشران عمومی است، ورود کردند. در این بخش غرفه ها همگی نصب شده و آماده تحویل به ناشران است. در شبستان، ناشران عمومی طبق سنت هر ساله به شیوه الفبایی جانمایی می شود و امسال ابتدای سالن شبستان ناشران حروف «الف» و انتهای آن ناشران حروف «ی» قرار دارند.

در انتهای شبستان نیز از سوی مجمع ناشران انقلاب کتاب ها به شیوه موضوعی چینش شده است. در نیم طبقه دوم شبستان نیز ناشرانی که آثارشان به حد نصاب نرسیده قرار دارد، پس از آن بازار جهانی کتاب، سالن ویژه خلیج فارس، سالن تولید علم، سالن ترجمه، سرای اهل قلم و پاویون بخش بین الملل قرار دارد. برای سالن ترجمه نیز ۳۰۰۰ عنوان در نظر گرفته شده است. سالن ترجمه امسال برای نخستین بار در نمایشگاه فعال است و در آن آثار ایرانی برای ترجمه به زبان های دیگر عرضه می شود.

در ادامه بازدید، خبرنگاران پرسش های خود را در فضایی دوستانه از مدیران مربوط به نمایشگاه پرسیدند. برآیند نظر خبرنگاران در این بازدید نشان می داد، امسال نمایشگاه کتاب با فکر بیشتری آماده سازی شده و بازدیدکنندگان می توانند در فضایی آرام از این فرصت استفاده کنند و خاطره ای دیگر را از نمایشگاه برای خود رقم بزنند.(جام جم)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید