کاهش ۳۵ درصدی بارندگی‌ در اردبیل

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل ازکاهش ۳۵ درصدی بارندگی در استان اردبیل در سال جاری خبرداد.

علی اسلامی، در جلسه مدیریت بحران شهرستان نیر از وارد آمدن خسارت ۱۲۰ میلیارد تومانی از ناحیه سرمازدگی به کشاورزان و باغداران استان اردبیل خبر داد و گفت: بر اثر سرمازدگی و وقوع سیل در ۵۰ روز گذشته بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شده است.

وی گفت: ما با پرداخت بخشی از این خسارت وارده و جبران آن از طریق صندوق‌های بیمه کشاورزی قادر خواهیم بود، ضرر و زیان کشاورزان را جبران کنیم.

اسلامی، ضرورت توسعه و تقویت فرهنگ بیمه در بین کشاورزان و زارعان خاطرنشان کرد: امکان پرداخت تمام خسارت وارده از طریق دولت امکان‌پذیر نیست و این مبالغ باید از طریق صندوق بیمه کشاورزی تأمین شود.

وی بیشترین خسارت وارده را مربوط به باغات مشگین‌شهر و خلخال اعلام کرد و ادامه داد:‌ خسارت سرمازدگی و سیل در این مناطق بیشتر از سایر نقاط استان اردبیل بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان در ادامه سخنان خود به کاهش بارندگی‌ها در استان اشاره کرد و افزود: ‌این کاهش محسوس بوده است، به طوری که ۳۵ درصد کمبود بارندگی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شاهد هستیم.

اسلامی گفت: ‌این آسیب‌ها و خسارت‌ها نشان می‌دهد که باید با بهره‌گیری از روش‌های مکانیزه از جمله سیستم آبیاری قطره‌ای و بارانی نسبت به توسعه بخش کشاورزی، زراعت و باغداری ایمن، اقدام لازم را انجام دهیم.

وی افزود: ‌در یک حرکت مثبت و کارآمد دولت با پرداخت ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض از کشاورزان و زارعان حمایت می‌کند و آنها تنها با آورده ۱۵ درصدی می‌توانند اراضی کشاورزی از جمله زراعی و باغی خود را با استفاده از سیستم‌های جدید و مکانیزه آبیاری کنند.

مدیرکل بحران استان اردبیل با بیان اینکه بحث مقاوم‌سازی مساکن روستایی و مدارس جزء اولویت‌ها به شمار می‌رود، تصریح کرد:‌ ۷۴ هزار واحد مسکن روستایی کم‌دوام و بی‌دوام در استان اردبیل نیاز به مقاوم‌سازی دارد.

وی گفت: در هفت سال گذشته رقم مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی از ۳۳ درصد به حدود ۵۰ درصد رسیده است و پس از شهرستان سرعین، شهرستان نیر رتبه دوم را در مقاوم‌سازی مساکن روستایی داشته است.

وی به مقاوم‌سازی مدارس اشاره کرد و گفت: ‌تاکنون یک‌هزار و ۵۳۰ کلاس درس در استان مقاوم‌سازی شده است.

اسلامی اضافه کرد: برای مقاوم‌سازی بقیه مدارس استان در برابر زلزله به دو هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

درادامه میر فخرالدین زاهد فرماندار شهرستان نیر از مقاوم‌سازی ۳۵ درصد مدارس این شهرستان در برابر زلزله و حوادث غیرمترقبه خبر داد و گفت: بیش از دو هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی پایان کار دریافت کردند.

وی گفت: سهمیه امسال این شهرستان در مقاوم‌سازی مساکن روستایی ۲۰۰ واحد است که در مرحله ابلاغ به بانک‌ها قرار دارد.

ایسنا

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید