کاهش ۳۵ درصدی صادرات اردبیل نگران کننده است

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: کاهش ۳۵ درصدی صادرات که با توجه به افت فعالیت های مرتبط با حوزه تجارت خارجی به وجود آمده نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، صدیف بیگ زاده در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در اردبیل اظهار کرد: این افت صادرات نسبت به سال های گذشته محسوس به نظر می رسد به طوری که ارزش صادرات از گمرکات استان اردبیل نیز تعدیل شده است.

وی ارزش کل صادرات استان اردبیل را حدود ۴۴ میلیون دلار و وزن آن را نیز در حدود ۶۶ میلیون تن اعلام کرد و افزود: بیشترین صادرات استان برخلاف سال های گذشته، مصنوعات پلاستیکی بوده که در کنار آن از تنوع سبد صادراتی استان و بازارهای هدف نیز کاسته شده است به طوری که بعداز مصنوعات پلاستیکی بیشترین صادرات ما شامل محصولات چوبی، مواد خوراکی، حیوانات و ماهی زنده و تخم مرغ بوده است.

بیگ‌زاده با تشریح کاهش محسوس صادرات سیب زمینی با توجه به افزایش قیمت داخلی آن، گفت: ما در این ۸ ماه کمتر از ۲۳ میلیون دلار صادرات سیب زمینی داشتیم که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۸۰ هزار تن کاهش نشان می دهد.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از کاهش کالاهای وارداتی نیز خبر داد و افزود: بیشترین واردات شامل حیوانات زنده، ماشین آلات و کائوچو بوده به طوری که در قیاس با سال گذشته ما از نظر رقم کالاهای وارداتی ۲۱ درصد کاهش را شاهد هستیم.

وی تراز تجاری استان را حدود ۱۰ میلیون دلار به نفع صادرات مثبت بیان کرد و گفت: همچنان صادرکنندگان و تجارمان با مشکلات و دغدغه هایی روبرو هستند که امیدواریم در این زمینه بتوانیم خدمات مطلوب و قابل توجهی را ارائه کنیم.

بیگ‌زاده گفت: با برگزاری جلسات گفتگوی دولت و بخش خصوصی، بسیاری از این مشکلات و نارسایی ها مطرح شده و زمینه برای رفع موانع و تقویت و توسعه مشوق های صادراتی و محرک ها در این حوزه فراهم آید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید