کاهش واردات از طریق گمرکات استان اردبیل

مدیر کل گمرکات استان اردبیل،‌ گفت: در‌آمد استان اردبیل از محل صادرات حدود ۳۵ میلیون دلار است.

اردبیل نیوز: به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اصغرعباس‌زاده، امروز در جریان بازدید از تأسیسات و واحدهای توسعه گمرک اردبیل از کاهش واردات از طریق گمرکات استان اردبیل تا سقف ۱۱ هزار تن در سال ۹۱ خبر داد.

مدیرکل گمرکات استان اردبیل در خصوص بالا بودن ارزش واردات نسبت به صادرات، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گمرکات استان اردبیل، گمرک تخصصی در واردات خودرو است به همین خاطر حجم واردات ما و ارزش آن‌ها جهش قابل توجهی داشته است.

وی میزان واردات قطعی به استان را حدود ۱۱ هزار و ۵۵ تن اعلام کرد و یادآور شد: ارزش این میزان واردات ۶۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده که اغلب مربوط به مواد اولیه و خودرو و ماشین‌آلات بوده است.

عباس‌زاده گفت: در همین زمینه واردات ما از لحاظ وزن حدود ۷۰ درصد و از نظر ارزش ۱۵ درصد کاهش داشته که پیش‌بینی می‌شود امسال نیز با توجه به نامگذاری سال به نام حماسه سیاسی و اقتصادی با تقویت تولید داخلی کاهش واردات را شاهد باشیم.

این مسوول آمار قطعی صادرات استان را نیز رقمی حدود ۲۷ هزار تن اعلام کرد و گفت: این میزان کالا در طول سال ۹۱ به کشورهای خارجی به ویژه آذربایجان و آسیای میانه صادر شده است.

مدیرکل گمرکات استان اردبیل از مصنوعات چوبی، پلاستیکی، محصولات کشاورزی به ویژه سیب‌زمینی، کائوچو و برخی ماشین‌آلات سبک و سنگین صنعتی به عنوان عمده صادرات استان یاد کرد و افزود: از نظر وزن ۱۰ درصد و از نظر ارزش چهار درصد رشد صادراتی را در استان شاهد هستیم.

عباس‌زاده در‌آمد استان را از محل صادرات حدود ۳۵ میلیون دلار اعلام کرد و ادامه داد: در این زمینه به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از در‌آمد گمرکات صرف کارهای زیر‌ساختی شده که البته در این زمینه مسوولان استانی نیز از محل اعتبارات ملی و تملک دارایی یاریگر ما بودند.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود از تردد ۳۷۵۰ خودرو در گمرکات خبر داد و افزود: این ترددها نیز چهار درصد رشد نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد این فرایند به دلیل کاهش سفرهای خارجی ایرانیان رو به تعدیل گذاشته است.

 

عباس‌زاده اضافه کرد: عمده‌ای از مسافرت‌ها به صورت زمینی و از طریق گمرک بیله‌سوار انجام شده در حالی که میزان خروجی مسافران از گمرک ۹۰ درصد کاهش داشته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید