کاهش عمق آب‌های زیرزمینی در برخی مناطق استان اردبیل

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری(آبفا) استان اردبیل گفت: در برخی مناطق استان، عمق آب‌های زیرزمینی کاهش یافته است.

به گزارش اردبیل نیوز، عبدالحسین حسن‌زاده در نشست مدیران آب و فاضلاب شهری در اردبیل توضیح داد: بارش‌های کم و بهره‌برداری بیشتر، دلیل کاهش منابع آب‌های زیر زمینی بوده که به نظر می‌رسد در این زمینه یک تدبیر مناسب نیاز است.

وی با بیان این‌که متوسط مصرف آب در استان از میانگین کشوری بالاتر است، اظهار کرد: در استان اردبیل، سرانه مصرف ۲۲۰ لیتر در روز است که این سرانه در برخی مناطق استان به ۱۵۰ تا ۱۶۰ لیتر در روز می‌رسد.

حسن‌زاده افزود: با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان، میزان مصرف آب کاهش می‌یابد ولی به طور متوسط بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها، مصرف آب شرب در استان پنج درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل آبفای استان اردبیل بیان کرد: مردم استان اردبیل سالانه حدود ۶۶ میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کنند که تنها یک سوم آن از طریق منابع زیرزمینی استحصال می‌شود و مابقی از طریق منابع آب‌های سطحی تامین می‌شود.

وی با بیان این‌که در ۱۰ شهرستان و ۲۵ شهر به هموطنان‌مان خدمات ارایه می‌کنیم، افزود: شهرهای اردبیل و سرعین بیشترین مصرف آب را دارند که برنامه‌های کنترلی و تنظیمی برای کاهش مصرف آب در این مناطق در حال انجام است. با وجود این میزان مصرف مشکلی در تامین آب شرب نداریم.

حسن‌زاده به کارهای تحقیقی و پژوهشی انجام شده در حوزه صنعت آب و فاضلاب اشاره کرد و افزود: طرح‌های خوبی در این زمینه اجرا شده و اختراعات مطلوبی را شاهد بودیم که اجرای ۱۷ طرح پژوهشی و اختراعی از جمله آنهاست.

وی ادامه داد: این طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کشوری در معرض دید گذاشته شده است؛ ساخت دستگاه تزریق کلر زن به صورت اتوماتیک، طراحی و ساخت دستگاه کنتور خوان، نشت‌یاب آنلاین و اختراع سیستم ممیزی انشعابات نمونه‌ای از این تحقیقات انجام شده محسوب می‌شود.

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید