چگونه فایل ها را بعد از حمله نرم افزارهای مخرب بازسازی کنیم؟

با ورود یک برنامه مخرب کامپیوتری، دسترسی به اسناد و فایل های مهم مختل گشته و با پیامی مبنی بر درخواست پول، برای بازگرداندن فایل هایتان مواجه می شوید. در این وضعیت کامپیوتر شما آلوده به برنامه مخرب ransomware شده است و مشکل آفرین خواهد بود.حال چگونه می توان فایل ها را بدون هیچ پرداختی بازگرداند؟

شما می توانید به راحتی با back up گرفتن فایل ها را بازگردانید، به شرطی که روزانه از فایل هایتان back up گرفته باشید.
در غیر اینصورت راههای دیگری برای بازگرداندن فایل ها را می توانید انجام دهید.دسترسی به فایل های کامپیوتری به نوع برنامه مخرب وارد شده به pc بستگی دارد.اغلب ransomware ها ادعا دارند که اختلال بزرگی در فایل ها ایجاد کرده اند، درحالی که تنها فایل ها را مخفی کرده اند و شما با unhide فایل ها به راحتی به آنها دست می یابید.
اما بعضی از برنامه های مخرب مانند cryptolocter که در سپتامبر گذشته ظاهر شد، بطور جدی و با رمزگذاری، فایل ها را معیوب و غیرقابل دسترس می کنند، طوریکه بدون backup ، بدون همکاری با عوامل این اختلال نمی توان فایل ها را بازسازی کرد.احتمال دارد cryptolocter اختلالاتی بیشتر از رمزگذاری را اعمال کرده باشد.

بنابراین با آگاهی از نوع برنامه مخرب موجود بر روی کامپیوتر، از طریق جستجوی نام برنامه در وب یا خواندن متن اصلی ظاهرشده، ببینید که چه پیشنهادی می کنند.اگر حاوی توصیه مفیدی نبودند در ابتدا از مخفی بودن فایل های خود اطمینان حاصل کنید.
شروع با booting در حالت safe mode: در ویندوز ۷ به محضboot قبل از اینکه ویندوز شروع به load شود، کلید F8 را مکررا فشار دهید تا منوی boot ظاهر شود، سپس حالت safe mode را انتخاب کنید.

در ویندوز۸ boot شدن به حالت safe mode نیازمند کی برد و موس واقعی می باشد(یا صفحه لمسی) زمانی که ویندوز بالا آمده است، به power option رفته، همانند زمانیکه pc را می خواهید خاموش کنید، سپس با پایین نگهداشتن کلید shift کلید Restart را کلیک کنید، کامپیوتر برروی منوی که احتمالا تا به حال ندیده اید Boot خواهد شد.موارد زیر را کلیک کنید.
Troubleshoot>Advanced options>Startup Settings

در startup setting ، Restart را کلیک کرده و در منوی فالو شده عدد۴ را وارد کنید.زمانیکه در حالت safe mode قرار گرفتید، برای نمایش فایل های مخفی در ویندوز Explorer ویندوز۷ گزینه های Organize>Folder و search options را انتخاب کنید.برروی تب مشاهده شده کلیک کرده و گزینه Show hidden files, folders, and drives را انتخاب کنید.در ویندوز۸ فایل Explorer، Hidden items option را چک کنید.

سپس فایل های از دست رفته خود را بررسی کنید، اگر آنها را پیدا کردید، با بررسی بعضی از آنها از سالم بودن فایل ها اطمینان حاصل کنیدوبرای نمایش یک فایل یا گروهی از فایل ها و یا همه فایل های موجود در یک پوشه،
right-click >Properties> unselect the Hidden option را انتخاب کنید.
اگر فایل ها موجود نیستند، یا از وجود برنامه مخرب cryptolocter مطمئن هستید، چاره دیگری جز پرداخت مبلغ درخواستی را ندارید، برای اطمینان شماره کارت اعتباری خود را به خلافکاران ندهید و از روش های خرید آنلاین بدون کارت اعتباری استفاده کنید.

سپس کامپیوتر خود را تمیز کرده و ضربات نرم افزار مخرب را خوانده و از چگونگی پاک کردن pc خود از آلودگی ها مطلع شوید.پس از آن بطور منظم back up بگیرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید