چین از ژاپن خواست برای رفع تیرگی روابط قدم عملی بردارد

چین و ژاپن بر سر مالکیت جزایر دیائو یو در دریای شرقی اختلاف دارند و این مساله در ماه های اخیر باعث تیرگی در روابط دو کشور شده است .

اردبیل نیوز: به گزارش ایرنا، رسانه های چین روز چهارشنبه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور گزارش دادند مشکلاتی که در روابط با ژاپن بروز کرده علت اصلی آن مداخله جویی های توکیو در مورد حاکمیت و تمامیت ارضی چین است .
چین و ژاپن بر سر مالکیت جزایر دیائو یو در دریای شرقی اختلاف دارند و این مساله در ماه های اخیر باعث تیرگی در روابط دو کشور شده است .
واکنش پکن به پیشنهادی است که اخیرا نخست وزیر ژاپن براساس آن خواستار دیدار و گفت و گو با رهبران چین شده است.
با این حال آبه گفته که هیچ پیش شرطی را از سوی پکن برای این مذاکرات نمی پذیرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: جزایر دیائو یو بر اساس اسناد موجود و تاریخی متعلق به چین است و باید با گفت و گو اختلاف ها حل و فصل شود.
در همین حال یانگ بائو جیانگ محقق مسایل ژاپن در آکادمی علوم اجتماعی چین در گفت وگو با رسانه ای جمعی کشورش گفت: موانع موجود برای گفت و گوی سران دو کشور را توکیو ایجاد کرده است.
وی پیشنهاد توکیو را توخالی خواند و افزود: این حرف ها برای چین کفایت نمی کند بلکه اقدامات عملی برای بهبود روابط و برطرف کردن تنش ها لازم است.
شماری از مقام های سیاسی ژاپن اخیرا وارد آبهای اطراف جزایر مورد مناقشه در دریایی شرقی شده اند و این در حالیست که نیروی دریایی چین در این منطقه گشت زنی انجام می دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید