چینی‌ها ۲۳ درصد بیشتر از پارسال کالای ایرانی خریدند


به گزارش خبرگزاری مهر، گمرک ایران اعلام کرد: در ۸ ماهه ابتدای سال جاری، خریداران کالاهای ایرانی در چین بیش از ۲۳ درصد بیشتر از پارسال انواع کالای ایرانی خریداری کرده‌اند. براساس آمار و اطلاعات ثبت شده در گمرکات سراسر کشور، در هشت ماهه سال جاری میزان خرید کالاهای ایرانی توسط چینی‌ها به رقم ۴ میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۲۳ درصد افزایش داشته است.


مجموع صادرات غیرنفتی ایران به چین در هشت ماهه سال گذشته نزدیک به ۳ میلیارد و ۴۴۶ میلیون دلار بوده است. بنا بر این گزارش، در مدت یاد شده پس از کشور چین؛ عراق و امارات متحده عربی دو کشور عمده خریدار کالاهای ایرانی در جهان بوده‌اند و پس از این کشورها، هند و افغانستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.


همچنین، امارات متحده عربی در حالی عمده‌ترین شریک تجاری ایران در بخش واردات بوده که در بخش صادرات، این کشور در جایگاه سوم قرار دارد و بازرگانان چینی و عراقی بیش از اماراتی‌ها از ایران انواع کالا خریداری کرده‌اند.


جمهوری اسلامی ایران در هشت ماهه سالجاری در مجموع ۲۴ میلیارد و ۶۰۵ میلیون دلار انواع کالا صادر کرده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید