چرا خلخال با داشتن ۸۰ درصد نواحی جنگلی اردبیل در تولید چوب ضعیف است؟

فرماندار خلخال گفت: بیش از ۸۰ درصد از نواحی جنگلی استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده اما صنعت و تجارت تولید چوب در خلخال ضعیف بوده و تاکنون سرمایه‌گذاری درستی برای استفاده از این مزیت اقلیمی در شهرستان صورت نگرفته است.

اردبیل نیوز:  هوشنگ محمدی در نشستی با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این شهرستان با اشاره به اینکه شرایط آب وهوایی خلخال و موقعیت جغرافیایی این شهرستان برای هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و باغداری مساعد است، افزود: وجود اقلیم‌های مختلف در خلخال و قرار گرفتن این شهرستان در منطقه خاص با شرایط آب و هوایی مختلف زمینه را برای هرگونه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمین‌های کشاورزی و باغداری فراهم و مساعد کرده است.

 

وی گفت: در حالی که اهالی مناطق جنوبی شهرستان در حاشیه رودخانه بزرگ قزل اوزن از هوای گرم برای کشت و پرورش محصولات کشاورزی و باغی مختص مناطق گرم از جمله بهترین نوع انار کشور بهره می‌برند در شمال شهرستان حاکمیت هوای سرد و مرطوب شرایط را برای تولید محصولات کشاورزی و باغی سردسیر از جمله انواع سیب فراهم کرده است.

 

فرماندار خلخال افزود: برغم وجود همه‌ی این مزایا در منطقه و واقع شدن بیش از ۸۰ درصد از نواحی جنگلی استان در شهرستان خلخال صنعت و تجارت تولید چوب در خلخال ضعیف بوده و تاکنون سرمایه‌گذاری درستی برای استفاده از این مزیت اقلیمی در شهرستان صورت نگرفته است.

 

وی با اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی متقاضی اجرای طرح توسعه کشاورزی صنعتی و مکانیزه در خلخال افزود: ایجاد گلخانه‌های تولید سیفی‌جات و نشاء انواع محصولات کشاورزی می‌تواند رونق اقتصادی شهرستان را بدنبال داشته باشد و مشکلات اجتماعی روستاهای خلخال ناشی از مهاجرت مردان جویای کار به سایر مناطق کشور را حل کند.

 

وی با بیان این که سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب تولیدی این شهرستان بدون استفاده روانه رودخانه قزل اوزن می‌شود، گفت: این در حالی است که مردم شهرستان خلخال برای تعیین حق آبه این منطقه از رودخانه قزل اوزن دست به دامن نمایندگان استان و مسئولان ذیربط کشوری هستند.

 

 

ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید