پیام پنتاگون به مسکو: موشک ما نبود!

روزگذشته جنگنده سوخو ۲۴ روسی از سوی تروریست ها در استان ادلب مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد، در پی آن یک خلبان سوری کشته شد، اما دیده بان حقوق بشر می گوید یک نفر هم اسیر شده است.سرنگونی جنگنده روسی بازتاب فراوانی داشته است، روسیه پنتاگون را متهم کرده است به دادن سلاح به تروریست ها و مقصر حمله به سوخوی روسی. با توجه به منطقه مورد حمله، جزو مناطق کاهش تنش بوده است، در اینباره پنتاگون در رد اظهارات روسی درباره مجهز شدن شورشیان سوری به موشک‌های زمین به هوا توسط آمریکا اظهار داشت: واشنگتن هم‌پیمانان خود در سوریه را به سلاح‌های “زمین به هوا” مجهز نکرده و اطلاعات در زمینه ساقط شدن جنگنده‌ روسیه با یک موشک دوش پرتاب را بررسی خواهد کرد.

اریک پاهون، سخنگوی پنتاگون به خبرگزاری نووستی روسیه ادعا کرد: آمریکا بر جنگ با داعش در کنار هم‌پیمانان خود در سوریه متمرکز است و به هیچ یک از نیروهای هم‌پیمانش در سوریه موشک زمین به هوا نداده و نخواهد داد.

وی خاطرنشان کرد، عملیات نظامی تنها متمرکز بر داعش در شرق سوریه است. ما صحت و سقم این اظهارات درباره تضمین امنیت شرکای‌مان در ائتلاف را بررسی خواهیم کرد.

کارشناسان روس به سقوط جنگنده روسی با استفاده از موشک دوش‌ پرتاب اشاره کرده و تاکید دارند، افسران روس می‌دانند که افراد شورشی در سوریه چنین سلاح‌هایی دارند و از طریق زرادخانه‌های ارتش سوریه و عراق دو نوع قدیمی از این سلاح‌ها یعنی “ایگلا” و “استرلا” را به چنگ آورده‌اند.

از این رو خلبانان روس برای اجتناب از در تیررس قرار گرفتن این موشک‌ها و سامانه‌های مذکور در ارتفاعات پایین پرواز نمی‌کنند.

اما کارشناسان می‌گویند این جنگنده در ارتفاعی بوده که این دو نوع موشک نمی‌توانستند به آن برسند و ترجیحا افراد مسلح از موشک دوش پرتاب “استینگر” استفاده کرده‌اند.

کارشناسان نظامی معتقدند آمریکایی‌ها از مدتی پیش این سلاح‌ها را به کردهای سوریه و نیروهای موسوم به “ارتش آزاد سوریه” داده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد: خلبان جنگنده “سوخو ۲۵” که در ادلب سقوط کرد در پی درگیری‌اش با تروریست‌ها کشته شد.

این وزارتخانه افزود: اطلاعات اولیه اشاره دارد به اینکه این جنگنده از سوی افراد مسلح با استفاده از یک دوش پرتاب در جریان پرواز در منطقه‌ کاهش تنش در ادلب ساقط شده است.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: مرکز آشتی در سوریه “حمیمیم” با همکاری ترکیه به عنوان مسؤول اداره منطقه کاهش تنش در ادلب تدابیر لازم را برای بازگرداندن پیکر خلبان روس اتخاذ خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه افزود: ۳۰ تروریست در حمله موشکی به منطقه‌ای که موشک به جنگنده روسیه در استان ادلب شلیک شده بود کشته شدند.

هیئت تحریر الشام مسؤول ساقط کردن جنگنده روسیه

هیئت تحریر الشام (النصره سابق) مسؤولیت ساقط کردن جنگنده روسیه در حومه جنوب شرقی ادلب را برعهده گرفت.

هیئت تحریر الشام در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی به نقل از مسؤول دفاع هوایی‌اش منتشر شده، گفته است، اعضای این گروه تروریستی این جنگنده را در شهر سراقب در استان ادلب هدف قرار داده و ساقط کردند.

در این باره رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوری گفته بود، جنگنده سوخوی ۲۵ منطقه سراقب را قبل از اینکه بر فراز شهرک معصران سقوط کند، هدف قرار داده بود. اخیرا محور سراقب در راستای جنگ علیه شورشیان شاهد عملیات گسترده بوده است.

وی گفت: خلبان جنگنده با چتر از جنگنده بیرون پرید اما شورشیان او را تعقیب کرده و توانستند او را بکُشند.

جنگنده‌های روسی و سوری از عصر جمعه ده‌ها حمله شدید را به منطقه سراقب داشته‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، مقامات آمریکا، به این حادثه واکنش خاصی نشان نداده اند،هنوز معلوم نیست که دقیقا حمله با چه نوع سلاحی صورت گرفته است در ذیل تصاویری از سقوط سوخوی روسی را مشاهده می کنید:

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید