پشت پرده فروش زودهنگام بلیت‌های جشنواره ویدیو فجر به از ما بهتران!

۳۶۰۰ صندلی سهم ۸۰ میلیون مردم ایران از جشنواره ویدیو فجرسی و ششمین جشنواره ویدیو فجر با بلیت فروشی به شیوه عجیب همراه شده و همان گونه که حضور ویدیو‌ها در این رویداد به حداقل ممکن کاهش یافته و بخش اعظمی از آثار مهم سینمای ایران از ویترین سینمای ایران حذف شده، بلیت فروشی نیز با شیوه‌ای خاص انجام شده و پیش از آنکه بلیت به دست مردم برسد، از ما بهتران سالن‌ها را پر کرده بودند، تا از هر ۲۲ هزار ایرانی، تنها یکی شانس حضور در جشنواره ویدیو فجر را داشته باشد و جشنواره فجر بیش از پیش از مردم فاصله بگیرد.

به گزارش تابناک، سی و چهارمین جشنواره ویدیو فجر با استقبال بسیار گسترده‌ای مواجه شد، به گونه‌ای که با وجود اختصاص شش هزار صندلی در سینماهای مردمی، با سانس‌های فوق العاده، مجموعاً بیست هزار صندلی در اختیار مردم قرار گرفت. با در نظر گرفتن این سطح از استقبال و عطش مردم، در سی و پنجمین جشنواره ویدیو فجر، شمار صندلی‌های اختصاص یافته به مردم، به ۹هزار صندلی افزایش یافت و باز هم استقبال بسیار گسترده‌ای را شاهد بودیم و این نشان داد، ظرفیت ها باید افزایش یابد.

با این حال در جشنواره سی و ششم، بدون توجه به نیاز مردمی که بسیاری‌شان از شهرستان‌ها برای تماشای ویدیو به تهران می‌آمدند ـ با توجه به اکران محدود و موردیِ ویدیو‌های جشنواره فجر در شهرستان‌ها ـ شمار صندلی‌ها به شش هزار صندلی تقلیل یافت و از این تعداد نیز فقط ۶۰ درصد صندلی‌ها به مردم اختصاص یافت؛ یعنی با توجه به مراجعه شهرستانی‌ها به تهران، سهم مردم ایران از سی و ششمین جشنواره ویدیو فجر فقط ۳۶۰۰ صندلی است و با این حساب اگر جمعیت ایران را همان ۸۰ میلیون در نظر گرفت، از هر ۲۲ هزار تن، فقط یکی شانس حضور در جشنواره فجر را خواهد داشت.

نتیجه این نوع اختصاص بلیت، پر شدنِ عمده ۳۶۰۰ صندلی در پانزده دقیقه نخست روز سی ام دی ماه بود و در شرایطی که ساعت ۱۰ صبح روز گذشته، امکان خرید بلیت در سایت سینماتیکت به عنوان عرضه کننده فعال شده بود، در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه صندلی اغلب سالن‌ها پر شده بود و بسیاری از مردم پیش از مطالعه جدول نمایش و امکان نهایی کردن خریدشان، با پر شدن این سهمیه محدود مواجه شدند!

۳۶۰۰ صندلی سهم ۸۰ میلیون مردم ایران از جشنواره ویدیو فجر

اکنون پرسش این است که ۴۰ درصد مابقی بلیت‌ها چه شد؟ روز گذشته، مدیر سایت سینماتیکت درباره ارایه سهمیه خاص به افراد برای پیش‌خرید بلیت‌های جشنواره ملی ویدیو فجر ـ که منجر به پر شدن سریع برخی سانس ها شده است ـ گفت: «ظرفیت سالن ها چهار بخش است که ۴۰ درصد برای فروش مردمی به صورت خرید آنلاین، ۲۰ درصد گیشه، ۲۰ درصد برای نهادها، سازمان ها و ارگان ها و ۲۰ درصد هم برای مهمانان دبیرخانه، جشنواره و صاحبان آثار است که سینماداران هم در همین بخش سهمیه ای دارند.»

مدیر سایت سینماتیکت درباره ارایه کارت هایی از مبلغ ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان به برخی از افراد خاص و بازگشایی سایت زودتر از موعد مقرر برای آنها بیان کرد: «این کدهای ویژه برای مهمانان جشنواره در نظر گرفته شده بود که ما برای آنها زودتر و در ۲۸ دی ماه سایت را باز کردیم…» و به همین دلیل وقتی مردم روز سی ام دی وارد سایت ثبت بلیت شدند، بسیاری از ظرفیت‌های سینماها در همان بدو امر پر بود!

افشای پشت پرده ماجرا باعث شد سیمون سیمونیان، مدیر دبیرخانه سی و ششمین جشنواره ویدیو فجر در گفت و گویی که واپسین ساعات شب گذشته منتشر شد، تأکید کند: «۱۵ درصد سهمیه بلیت‌ها برای سازمان‌ها و نهادها اختصاص داده شده است که طی روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه نمایندگان این تشکل‌ها، با مراجعه به پردیس سینمایی ملت محل پیش‌فروش بلیت‌ها، این سهمیه را برای کارمندان و پرسنل خود خریداری خواهند کرد.» اگر این وعده حقیقت داشته باشد و تحقق یابد، ۹۰۰ بلیت دیگر به مردم تعلق خواهد گرفت که به واسطه قلت تعداد برای بیانش از درصد استفاده شد!

فضای باندبازی که در دوره‌های پیشین جشنواره ویدیو فجر وجود داشت، باعث شد حیدریان دبیر دوره پیشین جشنواره ویدیو فجر (سی و پنجم) مجبور به حذف برخی از چهره‌های باسابقه در دوره پیشین شود که برخی از اعتراضات نسبت به دوره گذشته بی‌تأثیر از غیبت آن اشخاص مسأله دار نبود. در دوره سی و چهارم جشنواره ویدیو فجر، گروهی از سینماگران علاوه بر دعوتنامه و سهمیه رسمی، با دعوتنامه و سهمیه دیگری نیز مواجه شدند که از سوی یکی از مدیران دوره سی و چهارم ارائه شده بود. وقتی برخی از این کارگردان‌ها عنوان کردند که دعوتنامه دارند، آن مدیر تأکید کرده بود، این سهمیه ی «…» است و ربطی به جشنواره دارد! این اتفاقات باعث حذف شماری از مدیران در سی و پنجمین جشنواره ویدیو فجر شده بود.

در عین حال به نظر می‌رسد اراده برای کوچک‌سازی جشنواره ویدیو فجر حتی در زمینه شمار مردمی که به این رویداد ملی دسترسی دارند، جدی است. انتظار می‌رود، نهادهای نظارتی نظیر سازمان بازرسی کل کشور حضور پررنگی در جشنواره ویدیو فجر داشته باشند و بر بخش‌های مالی و اداری این رویداد نظارت دقیقی کند. همچنین انتظار می‌رفت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور قاطعی درباره پررنگ کردن سهم مردم در این رویداد که بیش از آنکه یک جشنواره باشد، حکم جشن انقلاب را دارد، صادر می‌کرد.

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید