پر نگه داشتن مخزن عشق

پر نگه داشتن مخزن عشق

عشق نقش برجسته ای در هزاران کتاب، آهنگ، مجله و فیلم داشته است. بسیاری از نظام های نظری و فلسفی جایگاه والایی برای عشق قائل اند.

روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که نیاز به احساس عشق و محبت از نیازهای عاطفی اصلی انسان است.

به خاطر عشق ما از کوه ها بالا می رویم، از دریاها عبور می کنیم، از شن های بیابان گذر می کنیم و سختی های بسیاری را تحمل می کنیم. بدون عشق، کوه ها غیر قابل صعود، دریاها غیر قابل عبور، بیابان ها غیر قابل تحمل و مشکلات در زندگی بسیار می شوند.

اگر ما می توانیم بپذیریم که واژه عشق در همه جوانب جامعه بشری نفوذ کرده است – هم به لحاظ تاریخی و هم در حال حاضر – پس باید این موضوع را هم بپذیریم که واژه عشق یکی از گیج کننده ترین واژه هاست.

ما به هزاران شکل مختلف از آن استفاده می کنیم. مثلا می گوییم “من عاشق سوسیسم” و بلافاصله ممکن است بگوییم “من عاشق مادرمم” ما درباره فعالیت هایی که عاشق آنها هستیم صحبت می کنیم، مانند شنا کردن، اسکی کردن، شکار کردن یا در مورد اشیای که عاشق شان هستیم؛ غذا، ماشین ها، خانه ها، ما عاشق حیوانات هستیم، مانند سگ ها، گربه ها و حتی حلزون ها. ما عاشق طبیعت هستیم؛ مانند درخت ها، چمن ها، گل ها، آب و هوا. ما عاشق مردم هستیم؛ مانند مادر، پدر، پسر، دختر، والدین، زن، شوهر و دوستان. ما حتی عاشق عشق می شویم.

علاوه بر این ها ما از واژه عشق برای توضیح رفتارمان استفاده می کنیم. جملاتی مانند “من این کار را کردم چون عاشقش هستم.” این توجیهی است که برای انواع کارهایی که انجام می دهیم به کار می بریم.

سیاستی که مردان در رابطه ی نامشروع به کار می برند این است که آن را عشق می نامند. ولی از سوی دیگر روحانی آن را گناه می نامد. همسر یک فرد الکلی نشانه های جرم شوهرش را جمع می کند و این را عشق می نامد. ولی روانشناس این کار را همدستی با معتاد می خواند. والدینیکه به همه ی خواسته های فرزندشان تن می دهند آن را عشق می نامند. اما مشاور خانواده آن را بی مسئولیتی والدین می خواند.

پس رفتار عاشقانه و محبت آمیز چیست؟

هدف این کتاب محو نمودن همه ی ابهامات دوروبر واژه عشق نیست بلکه هدفش تمرکز روی آن نوع عشقی است که برای سلامت عاطفی ما لازم و اساسی است.

روانشناسان کودک اظهار می کنند که هر کودک نیازهای عاطفی اساسی مشخص دارد که برای ثبات عاطفی او حتما باید براورده شوند.

در میان این نیازهای عاطفی، هیچ کدام اساسی تر از نیاز به توجه و محبت نیست، یعنی نیاز کودک به احساسی که او می خواهند و دوست دارند. کودکی که محبت و توجه کافی دریافت کند احتمالا در بزرگسالی فرد مسئولی خواهد شد. بدون توجه و محبت، کودک از نظر اجتماعی و عاطفی دچار مشکل می شود.

وقتی برای اولین بار این استعاره را از دکتر راس کمپل، روانشناس رفتارهای کودکان و نوجوانان شنیدم، خیلی خوشم آمد: “درون هر کودک یک ‘مخزن عشق’ وجود دارد که منتظر است با عشق و محبت پر شود.

وقتی کودک واقعا احساس می کند که دوستش دارند، به طور عادی رشد می کند، ولی وقتی مخزن عشق او خالی باشد کودک دچار مشکلات رفتاری می شود. اکثر بدرفتاری های کودک، نتیجه خالی بودن مخزن عشق اوست.”

وقتی به سخنان دکتر کمپل گوش می دادم به صدها پدر و مادری فکر می کردم که به خاطر بدرفتاری های کودکانشان به دفترم آمده بودند. من هرگز درون آنها مخزن عشق خالی ای تجسم نکرده بودوم، ولی یقینا نتایج آن را دیده بودم.

بدرفتاری آنها ناشی از جستجوی اشتباه عشقی بود که آنها احساس نکردند. آنها در مکان های نامناسب و راه های نامناسب در جستجوی عشق بودند.

اشکی را به یاد آوردم، کسی که در سن سیزده سالگی تحت درمان بیماری مقاربتی بود. پدر و مادر او شوکه شده بودند و از او عصبانی بودند. آنها از مدرسه ناراحت بودند و آن را مقصر می دانستند که رابطه جنسی را به او آموزش داده است. آنها می پرسیدند “چرا او این کار را کرده است؟”

وقتی با آشلی حرف می زدم، او از جدایی پدر و مادرش گفت وقتی او شش سالش بود او گفت “من فکر می کردم پدرم ما را ترک کرد چون ما را دوست نداشت.

وقتی ده سالم بود مادرم دوباره ازدواج کرد و من احساس کردم او الان کسی را دارد که دوستش دارد ولی باز هم هیچ کس مرا دوست نداشت.

من خیلی دلم می خواست دوستم داشته باشند. با این پسر در مدرسه آشنا شدم او از من بزرگتر بود، ولی مرا دوست نداشت. نمی توانستم باور کنم. او با من مهربان بود و واقعا احساس می کردم او مرا دوست دارد، من نمی خواستم با هم رابطه جنسی داشته باشیم اما می خواستم کسی دوستم داشته باشد.

“مخزن عشق” آشلی سال ها خالی بوده است. مادر و ناپدری او نیازهای فیزیکی او را تأمین کرده بودند، ولی کشمکش عاطفی عمیقی که در درون او طغیان کرده بود را نفهمیده بودند. اما مسلما آشلی را دوست داشتند و فکر می کردند او محبت آنها را احساس می کند. آنها زمانی کشف کردند که به زبان اصلی عشق آشلی صحبت نمی کنند که تقریبا دیر شده بود.

به هر حال نیاز عاطفی به عشق و محبت صرفا پدیده ای مربوط به دوران کودکی نیست.

این نیاز تا بزرگسالی و طی ازدواج هم ادامه دارد. تجربه “عاشق شدن” به طور موقت این نیاز را برطرف می کند، اما این ناچارا راه حل سریعی است و همانطور که بعدا درمی یابیم عمری محدود و قابل پیش بینی دارد.

بعد از اینکه شور و هیجان عاشقی ما پایان یافت و از ابرها پایین آمدیم نیاز عاطفی به عشق و محبت دوباره پدیدار می شود، زیرا اساس طبیعت ما را تشکیل می دهد. عشق مرکز خواسته های عاطفی ماست ما قبل از “عاشق شدن” به عشق نیاز داشتیم و تا وقتی زنده ایم به آن نیاز داریم.

نیاز به دریافت احساس عشق و محبت از سوی همسر، مهمترین خواسته ی زناشویی است.

اخیرا مردی به من گفت “وقتی همسرت عاشق تو نیست، خانه، ماشین، ویلای کنار ساحل و بقیه چیزها چه ارزشی دارند؟

آیا شما منظور واقعی او را می فهمیدید؟

بیش از هر چیز من می خواهم زنم مرا دوست داشته باشد” چیزهای مادی نمی توانند جای عشق عاطفی و انسانی را بگیرند.

زنی می گفت “شوهرم در تمام روز مرا نادیده می گیرد و بعد می خواهد با من بخوابد. من از این کارش متنفرم.”

او کسی نیست که از رابطه جنسی متنفر باشد؛ او زنی است که شدیدا عشق عاطفی را طلب می کند.

فریاد ما برای عشق

چیزی در ذات وجود ما عشق و محبت دیگری را فریاد می زند. انزوا و تنهایی، روح و روان انسان را از بین می برد. به همین دلیل است که سلول انفرادی را ظالمانه ترین مجازات دانسته اند. در مرکز وجود انسان این میل و گرایش وجود دارد که با دیگری صمیمی شده و محبت او را دریافت کند. هدف از ازدواج برآورده کردن این نیاز به صمیمیت و محبت است به همین دلیل است که نوشته های کتاب مقدس کهن گفته اند که زن و مرد به “یک روح” تبدیل می شوند. این بدان معنا نیست که افراد شخصیت خود را از دست می دهند، بلکه به این معنی است که آنها به روشی عمیق و صمیمانه به زندگی یکدیگر وارد می شوند.

اما عشق در عین این که مهم است مشکل هم هست. من بارها به صحبت های زوج های متاهلی گوش داده ام که از درد پنهانشان حرف می زدند.

بعضی از آنها به این علت نزد من آمدند که رنج درونی شان غیر قابل تحمل شده بود. بعضی دیگر آمدند چون فهمیدند که الگوهای رفتاری آنها یا بدرفتاری همسرشان در حال ویران کردن زندگی زناشویی شان است.

برخی صرفا آمدند تا بگویند که دیگر نمی خواهند متاهل باشند. رویای آنها یعنی “زندگی خوب و خوش تا آخر عمر” به شدت به دیوارهای واقیت برخورد کرده بود.

بارها و بارها این جملات را شنیده ام “عشق ما تمام شده و رابطه مان مرده. ما به هم نزدیک بودیم، ولی حالا نیستیم. ما دیگر از کنار هم بودن لذت نمی بریم ما دیر نیازهاییکدیگر را برآورده نمی کنیم.” داستان های آنان نشان می دهد که بزرگسالان هم مانند کودکان دارای “مخزن عشق” هستند.

این سؤالات مرا به سفری طولانی کشاند. در طی این مسیر من دیدگاه های ساده، اما قدرتمندی را کشف کردم و در این کتاب گنجاندم. این سفر نه تنها مرا به سال ها مشاور ازدواج کشاند، بلکه قلب و ذهن صدها زوج آمریکایی در سراسر این کشور را به رویم گشود.

از سیاتل تا میامی، زوج ها مسائل شخصی ازدواجشان را با من در میان می گذاشتند و رک و بی پرده با هم صحبت می کردیم. مطالبی که در این کتاب گنجانده شده است از بافت زندگی واقعی افراد است. فقط نام ها و مکان های زندگی افراد برای حفظ حریم شخصی آنها که این گونه آزادانه صحبت کردند عوض شده است.

من معتقدم که پر نگه داشتن مخزن عشق در ازدواج همان قدر مهم است که توجه به سطح روغن در اتومبیل مهم است.

پیش بردن ازدواجتان با “مخرن عشق” خالی شاید بیشتر از رانندگی با اومبیل بی روغن، برایتان هزینه داشته باشد. آنچه در این کتاب می خوانید می تواند هزاران ازدواج را نجات دهد و حتی می تواند فضای عاطفی یک ازدواج خوب را بهتر کند. کیفیت زندگی مشترک شما هرچه باشد، همیشه می تواند بهتر باشد.

  • توجه: اگر پنج زبان عشق را درک کنید و بیاموزید که به زبان عشق همسرتان صحبت کنید، شاید اساسا رفتار همسرتان را تحت تاثیر قرار بدهید. زیرا مردم وقتی مخزن عشق آنها پر است طوری دیگر رفتار می کنند

بیش از آنکه پنج زبان عشق را بررسی کنیم باید به پدیده ای مهم و گیج کننده ی دیگری به نام تجربه سرمست کننده ی “عاشق شدن” بپردازیم.

نوبت شماست

در مقیاسی بین ۰ تا ۱۰، مخزن عشق شما چقدر پر است؟

 

 

برگرفته از ۵ زبان عشق اثر گری چاپمن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید