پرسش‌های مهم در مورد ساختار جدید جام جهانی

0
410

تغییرات بزرگی در جام جهانی‌ در راه است. با اضافه شدن ۱۶ تیم دیگر به جام جهانی‌ دایره این رقابت‌ها گسترده می‌شود و تیم‌های بیشتری درگیر رقابت‌ها می‌شوند که طولانی‌تر شدن مسابقات را در پی دارد و از حالا مایه نگرانی بسیاری از باشگاه‌های فوتبال شده اما این اتفاق از طرف دیگر مایه امیدواری و خوشحالی تیم‌های کوچکی است که شاید برای اولین بار شانس راهیابی به جام جهانی‌ را پیدا می‌کنند، حتی اگر در همان مرحله اول حذف شوند. در مورد ساختار جدید شبهات زیادی به وجود آمده که «دیلی میرر» با مطلبی در قالب پرسش و پاسخ سعی کرده آنها را برطرف کند.

مرحله گروهی چطور پیش خواهد رفت؟

هر تیم دو بار در گروه سه تیمی خودش بازی خواهد کرد. دو تیم نخست به جمع ۳۲ تیم نهایی خواهند رفت و از آنجا مراحل حذفی آغاز می‌شود. در بازی‌های گروهی که با تساوی تمام شود ممکن است با ضربه پنالتی برنده را تعیین کنند.

حضور ۴۸ تیم چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟

تیم‌های بیشتر یعنی بازی‌های بیشتر. ۸۰ بازی در کل جام جهانی‌ برگزار خواهد شد در حالی که ساختار کنونی ۶۴ بازی را در بر دارد. با این حال تیمی که به فینال برسد در مجموع ۷ بازی انجام داده است که برابر با تعداد بازی‌هایی است که فینالیست‌های ساختار فعلی جام جهانی‌ انجام می‌دهند.

جام جهانی‌ ۲۰۲۶ به میزبانی چه کشوری خواهد بود؟

هنوز چیزی مشخص نیست اما آمریکا را از مدعیان میزبانی معرفی کرده‌اند. ممکن است به تنهایی میزبان بشوند یا اینکه همراه با مکزیک یا کانادا به صورت مشترک میزبان این جام باشند.

چرا فیفا می‌خواهد تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی‌ را افزایش بدهد؟

اینفانتینو، رئیس کنونی فیفا، در زمان برگزاری کارزارهای انتخاباتی‌‌اش برای گرفتن جای سپ بلاتر قول داده بود که این کار را انجام می‌دهد. پیشنهاد او مورد توجه تعداد زیادی از ۲۱۱ عضو فیفا قرار گرفت. بسیاری از کشورها شانس رفتن به جام جهانی‌ را ندارند. سال‌های متمادی بود که کنفدراسیون‌های خارج از اروپا احساس می‌کردند که با ساختار فعلی جام جهانی‌ در حق آنها اجحاف شده است.

آخرین بار که در ساختار جام جهانی‌ تغییر ایجاد شد چه زمانی بود؟

در جام جهانی‌ سال ۱۹۳۰، ۱۳ کشور شرکت کردند. این ساختار ادامه یافت به طوری که فقط ۱۶ تیم در نهایت به جام جهانی‌ راه می‌یافتند. تا جام جهانی‌ ۱۹۸۲ اسپانیا که تعداد تیم‌ها به ۲۴ تا رسید. ساختار جدید ۳۲ تیمی را هم از جام جهانی‌ ۱۹۹۸ فرانسه تعریف کردند.

چه تیم‌هایی صاحب ۱۶ سهمیه جدید در ساختار تازه جام جهانی‌ خواهند شد؟

هنوز چیزی مشخص نیست. یکی از پیشنهادهای مطرح شده این بوده که سهمیه اروپا از ۱۳ به ۱۶ تیم برسد و در این میان بیشترین اقبال به تیم‌های آفریقایی رو خواهد کرد که سهمیه‌شان از ۹ تیم به ۱۳ تا می‌رسد. آسیا می‌تواند ۵/۸ سهمیه داشته باشد. آمریکای شمالی و جنوبی هر کدام ۵/۶ سهم و اقیانوسیه ۵/۱ سهمیه. این نیم سهمیه‌ها هم نمایانگر پلی‌‌آف‌ها هستند که میان آخرین تیم‌های آسیا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه برگزار می‌شود که همگی بر سر دو جایگاه با همدیگر رقابت خواهند کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید