«پایتخت۵» دست به سینه در خدمت گردشگری ترکیه!

بانی فیلم-گروه تلویزیون:«پایتخت» امروز بدل به یک برند محبوب در تلویزیون شده است.چه خوشمان بیاید و چه منتقد سرسختش باشیم،این سریال حالا برای بینندگان تلویزیون الگویی آشناست و اغلب مردم زیر و بم کاراکترهایش و رفتارها  ومناسبات آنان را همچون اعضای خانواده خود می شناسند.ظرفیتی ایده آلی که این سریال برای فرهنگ سازی و پیام رسانی در عین سرگرم کردن مردم ایجاد کرده،شاید از عهده کمتر برنامه سازی در صدا و سیما تاکنون برآمده باشد.

با این حال به نظر می رسد سازندگان این سری مجموعه و مدیران تلویزیون، اما بعد از پخش سری نخست آن – که همچنان بهترین نمونه در قیاس با دنباله های بعدی ارزیابی می شود- بیش از همه چیز در پی منافع مادی حاصل از آن بوده اند تا عواید معنوی.مشکلی که پایتخت را از ارزشهای اولیه اش دور و حتی به ضعفهای متعددی دچار کرد.

سری پنجم این سریال که این روزها در حال پخش از شبکه یک است،سنبل یک سواستفاده تمام عیار از پتانسیل ها و محبوبیت برند «پایتخت» است. عملکردی که هرچند در بخش شکستن تابوهای کسالت بار تلویزیون قابل تامل و مثبت است،اما از بُعد بی توجهی به ریشه های وطن پرستانه و بازاریابی افراطی در بخش توریسم برای کشور همسایه باعث بروز نگرانی ها و اعتراضاتی شده است.

در تازه ترین نمونه از این رفتار،شاهد انتشار تصاویری مربوط به پلانهای بالن سواری شخصیتهای این سریال بودیم که گویا در نوشهر ضبط ،اما به کام ترکیه و جاذبه‌های گردشگری آن تمام شده اند!

اختصاص دست و دلبازانه تایم زیادی از سریال به تصاویر توریستی از شهر ادنا عملا در قسمتهای اخیر آنرا بدل به یک تبلیغاتچی زبل برای ترکیه کرده است.مسئله ای که با اظهارات سیروس مقدم کارگردان این سریال در گفت وگویش با فارس تناقض آشکاری دارد:«هدف اوج از ورود به این اثر کمک به وفاق ملی بوده است. سازمان اوج از طریق داستان و قصه‌ای که در «پایتخت» به تصویر کشیده می‌شود، می‌تواند اهداف خود را تحقق بخشد. ایرانیان منافع مشترکی در ملیت و دین دارند، از طرفی هم «پایتخت» به روابط درست خانواده و دفاع از آن و همچنین ارزش گذاری روی مسائل دینی و ملی می‌پردازد که همگی از اهداف و ‌آرمان‌های اوج است».

قبح این جریان در دوگانگی در گفتار و  رفتار در قضیه استفاده از بازیگر ایرانی بدون حجاب ساکن ترکیه در نقش زنی ارمنی بیشتر هم به چشم می آید. نگین میرزایی بازیگر زن سریال «پایتخت۵» که در واقع کارمند GEM  هم هست یا بوده و ساکن آنتالیاست،در حالی پایش به این سریال باز شده که هنوز عکس العمل شدید مدیران تلویزیون در قبال پخش تبلیغات فیلمهای سینمایی از این شبکه و سیاست حذفی آنان از یاد اهالی سینما نرفته است.

حتی اگر هومن حاجى عبداللهى یکی از بازیگران این سریال درباره حواشی آن بگوید:«تمام شایعات مطرح شده علیه پایتخت کذب محض است، این صحبت ها فقط هجمه است چرا که این مجموعه موفق شده است، من در تمام این کار حضور داشتم اصلا چنین حرفهایى که مطرح شده صحت ندارد».

با این وجود همچنان رویکرد محبت آمیز «پایتخت۵» به ظرفیتهای گردشگری ترکیه و عوامل شبکه GEM  و حتی طرح شائبه همکاری با مدیران آن برای فراهم سازی زیرساختها جهت تصویربرداری در لوکیشنهای این کشور،ابهام های زیادی را در ذهن علاقه مندان به این سریال ایجاد کرده است.

جدا از این، انتقادات به مسئله اشاره به ازدواج زودهنگام دختران در «پایتخت۵» به عنوان یکی از آسیبهای اجتماعی رایج در برخی مناطق ایران در حالی از سوی سازندگان این سریال بی پاسخ مانده که نمی توان از تبعات منفی آن در میان افکار عمومی جامعه به راحتی گذشت.

این ابهام در بخش اسپانسرینگ این سریال هم دیده می شود و اختصاص فضای سریال و دو کاراکتر آن به تبلیغ یک اپلیکیشن با وجود منع قانونی صدا و سیما،برگ دیگری به تناقض های موجود در این باره می افزاید.نرم افزاری که اطلاعی از جزییات متولیانش منتشر نشده و این روزها در دیگر شبکه ها نیز ردپای آن به چشم می خورد.

البته گفته می شود که الهام غفوری تهیه کننده این سریال و سیروس مقدم کارگردانش هم اکنون در ایران نیستند،ولی قصد در نشست مطبوعاتی روز جمعه هفته جاری به همه حواشی پاسخ دهند.

این در حالی است که کاستیهای ساختاری و مضمونی این سریال نیز در کنار موارد یاد شده،سری آخر آنرا بدل به پرحاشیه ترین و ضعیف ترین نمونه در مقایسه با قسمتهای پیشین کرده است. کاستیهایی که بانی فیلم در پایان سریال به صورت موردی به تک تک آنها خواهد پرداخت.

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید