خانه یک خبر ویژه پایان دهمین روز مذاکرات هسته ای / کاهش شمار پرانتزها در مذاکرات

پایان دهمین روز مذاکرات هسته ای / کاهش شمار پرانتزها در مذاکرات

۰
پایان دهمین روز مذاکرات هسته ای / کاهش شمار پرانتزها در مذاکرات

دهمین روز مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱ برای نگارش متن پیش نویس توافق مشترک جامع با نشست معاونان و کارشناسان دو طرف در بعد از ظهر جمعه در هتل کوبورگ پایان یافت.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نشست همزمان سید عباس عراقچی و هلگا اشمید، معاونان وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین جلسه حمید بعیدی نژاد و استفان کلمنت کارشناسان مذاکره کننده دو طرف در دهمین روز مذاکرات هسته ای وین ۶ برگزار شد.

مذاکرات و رایزنی های ایران و ۱+۵ برای دستیابی به توافق جامع هسته ای قبل از تاریخ ۲۰ جولای درحالی در دهمین روز از ششمین دوره مذاکرات به میزبانی وین برگزار شد که وزیران امور خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس قرار است در روزهای شنبه و یکشنبه به مذاکرات بپیوندند.

فضای حاکم بر مذاکرات حکایت از این دارد که با رایزنی های سخت و فشرده روزهای گذشته، تعداد پرانتزهای متن پیش نویس کاهش یافته و  مذاکرات برای پاک کردن سایر پرانتز ها ادامه دارد. البته اختلافات در برخی موارد همچنان باقی است.

پیش بینی می شود با اضافه شدن وزیران امور خارجه به مذاکرات وین ۶، که گفته شده با هدف کمک به پیشرفت روند مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع انجام می شود، در روزهای آینده شاهد فضای مثبتی در نزدیک تر کردن دیدگاه های طرفین باشیم.

مذاکرات وین ۶، از چهارشنبه هفته گذشته ۲ جولادی ( ۱۱تیرماه) آغاز شده و طرفین مصمم اند با استفاده از فرصت باقی مانده تا ۲۰ جولای، پایان فرصت تعیین شده در توافق موقت ژنو، رایزنی های خود را به صورت مستمر تا ۲۹ تیرماه ادامه دهند.

این مذاکرات با هدف ادامه نگارش پیش نویس متن توافق جامع برگزار شد.

هیات مذاکره کننده ایران و کشورهای ۱+۵ تا عصر جمعه هیچ بحثی درباره پایان این دور از مذاکرات نداشته اند و تنها زمانی که در این مورد مطرح بوده ۳۰ تیر یا پایان مهلت شش ماهه است.

 

برخی گمانه زنی ها حاکیست با بازگشت وزیران خارجه از وین در دوشنبه به پایتخت های کشورشان این دور از مذاکرات نیز پایان یابد و ادامه آن به تمدید دو دوره چهارهفته ای دیگر موکول شود.

 

با این حال منابع اگاه گفتند که مذاکره کنندگان هیچ بحثی در این زمینه نداشته اند.

 

در این حال  مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم امروز اعلام کرد: اشتون از وزرای خارجه کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک دعوت کرده است روز یکشنبه در نشستی در وین برای گفتگو درباره روند مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران شرکت کنند.


وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد که جان کری، وزیر خارجه این کشور برای پیوستن به مذاکرات به وین سفر خواهد کرد.
وزارت امور خارجه انگلیس نیز گفت: ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور روز یکشنبه برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک (روسیه ، امریکا ، چین ، فرانسه ، انگیس و آلمان) به وین اتریش خواهد رفت.

همچنین مقامات آلمانی روز جمعه اعلام کردند، فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان برای شرکت در نشست روز یکشنبه وزیران اموران خارجه پنج به علاوه یک درباره برنامه هسته‌ای ایران به وین می رود .

مذاکرات هسته ای وین ۶ از روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه (دوم جولای ) با ورود هیات مذاکره کننده ایران به وین آغاز شده و قرار است به صورت مستمر تا ۲۹ تیرماه پایان مهلت تعیین شده در توافق ژنو برای دستیابی به توافق جامع هسته ای ادامه یابد.

در این دور از مذاکرات، رایزنی های دوجانبه و سه جانبه با حضور معاونان و کارشناسان هیات های مذاکره کننده در هتل کوبورک با دستور کار نگارش پیش نویس متن توافق جامع هسته ای آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا شنبه شب برای شرکت در نشست وزیران خارجه ۵+۱ وارد وین پایتخت اتریش می شود.

یک مقام وزارت امورخارجه اتریش در وین گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، قرار است وزیر خارجه آمریکا شب شنبه وارد وین شود.

 

مطلب قبلی بلندترین دختر جهان تا لیگ قطع عضوها
مطلب بعدی انشای دانش آموز دبستانی (آخر خنده)
Avatar
انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید