پاداش عربستان به فرانسه

روزنامه های صهیونیستی با اشاره به قرارداد تسلیحاتی ریاض و پاریس نوشتند که عربستان سعودی از فرانسه خواسته بود مانع تحقق توافق بین ایران و کشورهای طرف مذاکره در ژنو شود.


روزنامه یدیعوت آحارونوت و برخی دیگر از رسانه های اسرائیلی نوشتند که مانع تراشی فرانسه در مذاکرات هسته ای بین ایران و ۱+۵، با حمایت عربستان در ژنو انجام شد و هیجان فرانسه برای به شکست کشاندن مذاکرات ژنو، بدون دستمزد نبود.

«معاریو» دیگر روزنامه صهیونیستی نیز در این باره به یک قرارداد تسلیحاتی اشاره کرد که در ملاقات ˈبندر بن سلطانˈ رییس سازمان اطلاعات عربستان و یک مسوول بلندپایه فرانسوی در باره آن تبادل نظر شد. بندر از تصمیم ریاض برای دوری از همپیمان سنتی خود یعنی آمریکا اشاره کرد.

یدیعوت آحارونوت افزود: فرانسه مایل است جای آمریکا را به عنوان متحد غربی عربستان بگیرد. این روزنامه به قراردادهای نفت و سلاح که اقتصاد فرانسه به آن نیاز دارد، اشاره کرد.

شبکه ˈالمیادینˈ نیز روز دوشنبه افزود: برخی گزارش های مطبوعاتی در اسرائیل حاکی است که بنابر درخواست عربستان، فرانسه برای جلوگیری از توافق بین ایران و ˈگروه ۱+۵ ˈ در ژنو تلاش کرده است.

به گزارش ایرنا، آنچه این گزارش ها را تایید می کند، سخنان ˈتسیپی لیونیˈ وزیر دادگستری اسرائیل است که گفت ، برخی کشورهای عربی برای دولت ˈبنیامین نتانیاهوˈ پیام هایی فرستادند و خواستار ادامه فشارها در پرونده هسته ای ایران شدند. البته لیونی نام هیچ کشور عربی را در این مورد ذکر نکرد.

المیادین گفت: نگرانی از ایران، همه تابوها را شکست و هدف مشترک اسرائیل و عربستان را آشکار کرد تا مذاکرات تهران و دولت های غربی را ناکام بگذارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید