ویدئو‌های هیچکاک را چگونه باید دید؟

ویدئو‌های هیچکاک را چگونه باید دید؟
[ad_1]

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/blogopener1.jpg

شاید مانند رابین وود منتقد مشهور که پس از ۳۴ سال از انتشار کتاب ویدئو های هیچکاک اش نوشت: «با این که در این سال های مدید ارادت من به هیچکاک ذره ای کم نشده بلکه بیشتر نیز شده، اما با خودم گفتم چیزی برای گفتن نمانده است.» باید این چنین گزارش ای درباره آلفرد هیچکاک را آغاز کرد. به اندازه ای که درباره او تاکنون کتاب و مقاله گزارش شده درباره هیچ ویدئوسازی گزارش نشده است.

اما باز به قول رابین وود، «با این که موجودیت مادی ویدئو های هیچکاک روی نوار سلولویید تثبیت شده (دستخوش فرسایش و پارگی می شوند) اما مفهوم آنها نزد هر تماشاگر و در هر عصری متفاوت خواهد بود. از این منظر همواره چیزی برای گفتن باقی خواهد ماند.» این شاید دلیل استمرار نوشتن و گفتن از «هیچکاک همیشه استاد» باشد. هیچکاک که از ۱۹۲۲ کارش را با نوشتن گفتگوهای ویدئونامه و طراحی صحنه، در ۲۳ سالگی و در استودیوهای ویدئوسازی در بریتانیا آغاز کرد.

پس از هجرت به هالیوود، تا زمان مرگ در مجموع هفتاد ویدئو ساخت. محمد علی سجادی که برخی ویدئو هایش همچون شیفته «رنگ شب و جنایت» را تحت تاثیر هیچکاک می دانند با گفتن «این که چه ویدئوسازی هست که از هیچکاک تاثیر نگرفته؟» از نخستین مواجهه اش با این ویدئوساز می گوید و ما را برای دیدن آثار هیچکاک راهنمایی می کند. چه بهانه ای بهتر از این که می توان بار دیگر به تماشای ویدئو های هیچکاک نشست؟ کارگردانی که تروفو درباره اش می نویسد: «لویی فردینان سلین افراد را به دو دسته تقسیم می کند. خودنماها و چشم چران ها. هیچکاک آشکارا به گروه دوم تعلق دارد. وی در زندگی شرکت نمی کند، بلکه صرفا به نظاره و تعمق در آن نشسته است.» حالا گویی نوبت ماست که به نظاره و تعمق در آثار آلفرد هیچکاک بنشینیم.

فصل اول: چگونه با هیچکاک آشنا شدم؟

سال ۱۳۵۶-۱۳۵۵ بود. چهارشنبه هر هفته کانون ویدئو سینمای آزادی ویدئوی برای علاقه مندان در سینما سیمونن پخش می کرد. ویدئو هایی از بزرگ ترین ویدئوسازان تاریخ سینما؛ آثار کارگردانانی چون اینگمار برگمان، میکل آنتونیو آنتونیونی، فدریکو فلینی، روبر برسون، ژان لوک گدار و … بیشتر ویدئو ها متعلق به سینمای تجربی و هنری بود. در یکی از آن چهارشنبه ها ویدئو پرندگان آلفرد هیچکاک پخش شد. نخستین ویدئوی بود که از هیچکاک می دیدم. ویدئو را نپسندیدم. آن زمان چنین ویدئوی مورد علاقه من نبود. ساخته های کسی چون برگمان برای من در آن دوران جذاب بود. بعد از انقلاب اسلامی که به تدریج آن هم ابتدا با دیدن ویدئو سرگیجه در سال ۱۳۶۴ که آن را روی نوار وی.اچ.اس دیدم، بدون زیرنویس فارسی، به هیچکاک نزدیک شدم.

با دیدنش ویدئو برای من تمام نشد. دنبالش رفتم، نقدهایی که درباره اش گزارش شده بود، خواندم؛ به خصوص نقدهایی که رابین وود و پرویز دوایی گزارش بودند. آن زمان با استاد شمیم بهار آشنا بودم. همراه او هم که بودم بسیار درباره این ویدئو حرف می زدیم. از آن زمان به بعد، من شگفت زده و مجذوب جهان هیچکاکی شدم. منی که به سینما و ادبیات جهان، جنایی، پلیسی و معمایی علاقه داشتم، جذب هیچکاکی شدم که استاد این ژانر بود.

فصل دوم: چرا هیچکاک کارگردان مهمی است؟

هیچکاک و آثار او کهنه شدنی نیستند، چرا که اولا امر ماهیتی در ویدئو های او حاضر است. افرادی همچون هیچکاک، شکسپیر، حافظ و … با وجوهاتی هستی شناسانه با جهان اطراف خود مواجه می شوند. دوم این که هیچکاک داستانگوی متبحری است. سوم هیچکاک همچون حافظ رند است. یک رند انگلیسی که نه تنها زرنگ است و باهوش بلکه تام آن مختصات رند فارسی در او هست. هیچکاک رند سینماست. چهارم این که هیچکاک فن سالار (تکنسین)چیره دستی است. پنجم این که آدمی با ویدئو های او هم سرگرم می شود و هم به تفکر وادار می شود. ششم وجوهات هستی شناسانه و روان شناسانه در ویدئو های هیچکاک است که ریشه در یک سنت عظیم انگلیسی دارد؛ سنتی که شکسپیر نیز از آن بهره می برد.

در شکسپیر هم ساختار جنایی و معمایی را می بینیم؛ از هملت گرفته تا مکبث و مهم در ویدئوسازی استاد این است که به زبان سینما این وجوهات را بیان می کند و او یک اکسپرسیونیست کبیر است. هفتم این که در کارنامه او برخلاف بسیاری از ویدئوسازان، «تکرار» دیده نمی شود، چرا که هیچکاک از نظر مؤلف خود را رها می سازد. در تمام ویدئو های هیچکاک یک ذهنیت دیده می شود اما فارغ از دوست داشتن جهان او یا نداشتنش، ویدئو های او پر است از تلون و تجربه. هشتمین دلیل اهمیت او، آن جمله گدار است که می گوید بعد از نسل اول ویدئوسازانی چون آیزنشتاین، هیچکاک مهم ترین و تاثیرگذارترین ویدئوساز تاریخ سینماست. اگر سینما را سرگرمی بدانیم، که معتقدم سرگرمی است، هیچکاک تلقی تماشاگران را از سرگرمی نیز تغییر داد.

فصل سوم: آنچه پیش از تماشای هیچکاک باید بدانید

۱. یک نکته خاص:

من که به تدریج با هیچکاک آشنا شدم، جهانی را شناختم تمام به هم پیوسته دارای یک زبان مشترک بصری و با مؤلفه های منسجم. ویدئو های هیچکاک را نمی توان بر اساس ویژگی های بصری تقسیم کرد. تمام ویدئو هایش پر از موتیف های تکرار شونده اند. حال چه آنها در تصویر باشد و چه در مضمون، بهترین مثال در مضمون شخصیت مادر در چندین ویدئو او از جمله در «شمال از شمال غربی»، «روانی» و «بدنام» است. در این ویدئو ها مادرانی را می بینیم که فرزندان شان زیر سیطره آنها هستند و فرزندان تلاش می کنند از سلطه مادر رها شوند.

این سیر رهایی بخشی البته فرجام های متفاوتی دارد. در «روانی» مادرت توسط پسرش کشته می شود. پسر روانی شده و خود در نقش مادر فرو می رود. در «شمال از شمار غربی»، مرد در طول ویدئو بالغ می شود و در نهایت رها و در «بدنام» فرزند راهی به رهایی پیدا نمی کند.

۲. تکنیک های روایی:

هیچکاک داستانگوی قهاری است. در این هیچ شکی نیست. اما برای هیچکاک فقط ماجرا مضمون و داستان نیست. آنچه مهم است روایتگری اوست. او زیبایی شناسی روایت هر ویدئوش را به درستی پیدا می کند. به ظاهر داستان های او داستان های ساده ای است. «بدنام» داستان یک جاسوس و علاقه اش به یک زن است. اما چگونه این داستان با روایت هیچکاک چنین پیچیده می نماید؟ داستان های هیچکاک تخیل دارند و این تخیل علت سرگرم کننده بودن آنها برای عامه تماشاگران است. البته بعضی از ویدئو های او از لحاظ روایت بسیار پیچیده می شوند؛ «سرگیجه» بهترین نمونه اش است. هیچکاک در روایت بدعت گذار هم هست، همچنان که در روانی قهرمان اولش را نیمه های ویدئو می کشد.

۳. تکنیک های فنی:

بعضی می گویند ویدئو های کسی همچون هیچکاک امروز دیگر کلاسیک است، بدون پیچیدگی تکنیکی است، ساده است. تنها یک پلان سانس در رد این گفته در «بدنام» از یک نمای اکستریم لانگ شات دوربین به آرامی حرکت می کند تا برسد به نمای اکستریم کلوزآپ یک کلید. حرکت های دوربین، کات ها، فلاش بک ها و تقطیع ها در ویدئو هیچکاکی خود بخشی از روایت ویدئو را تشکیل می دهند. شاید اوج فن سالاری هیچکاک در «طناب» است. ویدئوی بدون کات، تمامی یک پلان سانس به مدت دو ساعت، که زمان واقعی یک داستان را به نمایش می گذارد. داستانی ۸۱ دقیقه ای. یا تمام آن فصل معروف قتل در حمام در «روانی». گویی ویدئو صامت است. با نوع تقطیع ها و برش هایی که هیچکاک می زند. اصل سینماست آن سکانس. چاقویی است که گویی به تن مقتول نمی خورد. دل و روده و خونی که در سینمای امروز دیده می شود، در این سکانس نیست. اما این قدر نمایشش جالب است که برای تماشاگر باورپذیر می شود. نشانه این باورپذیری، ترسیدن تماشاگر است. یا «سرگیجه» اش که با دیدنش سرگیجه می گیریم، با نماها و مؤلفه های بصری؛ نمایشی است از قدرت ویدئوسازی او. هیچکاک ویدئوسازی است پیبچیده، به پیچیدگی موهای بلوند مدلین سرگیجه.

۴. ژانر ویدئو سازی:

او استاد دلهره است و تعلیق ویدئو هایش به تمامی همین است. حال چه در ژانر جنایی باشد و چه در ژانر تریلر جاسوسی و چه پلیسی و چه آن ویدئو هایی که ملودرام در آنها پررنگ باشد. می گفتند در یکی از اکران های روانی، پس از نمایش ویدئو فردی از سالن بیرون آمده و داد می زده آقایان! خانم ها! قاتل فلانی است. صحت این ماجرا مهم نیست، مهم اهمیت نداشتن این نکته برای هیچکاک است. برای هیچکاک مهم نیست قاتل کیست. در «اعتراف می کنم» قاتل را نشان تماشاگر می دهد. مهم برای او مسیر داستان است. فردی چگونه قاتل می شود و اقدام به کشتن می کند. مهم برای او ایجاد حس تعلیق در تماشاگر است.

اگر در کافه ای فردی باشد که کنارش چمدان باشد و چمدان منفجر شود، برای تماشاگر این صحنه هیجان انگیز است اما اگر تماشاگر همراه با آن فرد در خیابان راهی شود و آن چمدان را در دست داشته باشد، تماشاگر بداند که داخل چمدان بمب است و شخصیت ویدئو نداند، اینجاست که تعلیق به وجود می آورد؛ این که چه زمانی این بمب منفجر می شود. تفاوت ویدئو هیچکاکی در همین است. هیچکاک جدول متقاطع یا معما برای تماشاگر حل نمی کند. او با تماشاگر بازی می کند. این بازی کردن از یک اصل فلسفی می آید. اصلی نهفته در این سخن شکسپیر: «زندگی صحنه نمایش است»؛ یا به قول فردوسی: «به بازیگر ماند این چرخ مست». راز هیچکاک در همین است.

فصل چهارم: قدم به قدم؛ چگونه هیچکاک ببینیم؟

گام اول:

از «بدنام» (۱۹۴۶) شروع کنید. آلیشا هیوبرمن (با بازی اینگرید برگمن)، دختر یک جاسوس نازی دستگیر و محکوم شده، که به بی بند و باری شهرت دارد به دولین (با بازی کری گرانت) مامور مخفی آمریکایی دل می بازد. قصه «بدنام» قصه عشق های نجات بخش است. البته به سبک هیچکاک. داستان علاقه زن و مرد به یکدیگر است. دولین ناتوان از بیان عشق است و منفعل و الیشا متزلزل و الکلی. هر دو قُد و یکدنده که به آزار یکدیگر مشغول می شوند.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/notorious800x600.jpg

در کنار این دو، مردی هم حاضر است به نام الکساندر سباستین که نازی است. و پول دار که دل دار قدیمی آلیشیا است. او عشق قدیمی اش را به دست می آورد اما در نهایت الیشیا و دولین به هم می رسند. ویدئو سه شخصیت محوری دارد و به هر سه کاراکتر به یک اندازه بها می دهد. از نظر تماتیک، تمام انسان ها در مخمصه ای گیر افتاده اند و در پایان، این عشق است که پیروز میدان است. این موضوع از نظر ساخت و ساز یک اثر، بسیار جذاب است.

نکته دیگر کلیشه ای و قراردادی بودن قصه است که حول موضوع «عشق و وظیفه» می چرخد. این «عشق و وظیفه» که در تمام ویدئو جریان دارد، جزئی است از وجه کار که تمام پرسوناژها درگیر آن هستند. همچنین دید جاسوسی و تجزیه و تحلیل مسائل جاسوسی، جنگ و موضوعاتی از این دست، تماما در بک گراند داستان هستند. آنچه در فورگراند ویدئونامه وجود دارد، رابطه ای عاشقانه است. قصه جاسوسی، تنها قصه زمینه است. تعادل بین این دو بسیار درخشان اتفاق می افتد، آن هم بی آن که به ورطه پروپاگاند و تبلیغات بیفتد. به خصوص این که «بدنام» پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. از نظر تم، به نظر می رسد که ویدئونامه از آن دست کارهایی باشد که در دفاع از آمریکا ساخته شده، در حالی که اصلا این گونه نیست. شخصیت ها دوسویه عمل می کنند و این ویدئو را به تراژدی نزدیک می کند. از این حیث، به یاد آثار کلاسیک یونان می افتیم. «بدنام» بن مایه های تراژیک کلاسیک را در خود دارد که به لحن مدرن گفته می شود. نکته دیگر «بدنام» دستاوردهای تکنیکی است؛ بی شمار تصاویر اشیا را می بینیم. گویی برای هیچکاک «بدنام» بازی با اشیا هم هست. کلید، یک فنجان قهوه و …

گام دوم:

حالا سیزده سال به جلو بروید و به تماشای «شمال از شمال غربی» (۱۹۵۹) بنشینید. یکی از سرگرم کننده ترین و هزار و یک شبی ترین ویدئو های هیچکاک. استاد مسلم سینما در بازیگوشانه ترین حالت خود – در آن سال ها هیچکاک در اوج شهرت و خلاقیت هم بود – تعلیق و دلهره را در کنار شوخ و شنگی می گذارد که محصولش همین ویدئو است.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/67-1167.jpg

راجر تورنهیل (با بازی کری گرانت) روزی با ماموری مخفی به نام جرج کاپلان اشتباه گرفته می شود – همان الگویی که پیش تر هیچکاک در دیگر ویدئو درخشانش «مرد عوضی» (۱۹۵۶) استفاده کرده بود. اشتباهی که منجر به کشانده شدنش به دنیایی از مخاطرات و دسیسه ها می شود. مردی با روزمرگی های همیشگی اش به یکباره به جهانی بی منطق می افتد که در آن هیچ کس نمی تواند کمکش کند.

ویدئو اوج بازیگری کری گرانت است، با آن نمای مشهور حمله هواپیمای سم پاش به کری گرانت. «شمال از شمال غربی» عصاره ویدئو های جاسوسی هیچکاک است.

گام سوم:

پرندگان (۱۹۶۳)؛ از شاهکارهای سیاه استاد است که در آن عشق و ایثار فرجامی به غیر از مرگ ندارد. «قصه پرندگان» حمله بی علت و دلیل دسته های پرندگان به ساکنان شهرهاست. یک ویدئو شبه سوررئالیستی است از این نظر که فانتزی در آن وضوح ندارد. گویی اتفاقات در ویدئو واقعی است اما بیشتر کابوس جمعی است. این ویدئو همچون دیگر آثار هیچکاک، ویدئوی چند لایه است. یکی از لایه های «پرندگان» رابطه انسان ها، از جمله رابطه مادر و پسر، و رابطه انسان ها با طبیعت است. رابطه انسان ها با طبیعت ناشناخته در پرنده ها تجلی پیدا می کند و در واقع پرنده هایی که در این ویدئو می بینیم، هراس انسان از طبیعت را به نمایش می گذارد.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BMTAxNDA1ODc5MDleQTJeQWpwZ15BbWU4MDg2MDA4OTEx._V1_SY1000_CR006511000_AL_800x600.jpg

در این ویدئو هیچکاک به ما نشان می دهد که انسان از لحظات آتی زندگی خود و این که چه در پیش است، خبر ندارد. «پرندگان» دارای ساختاری افسانه مانند است. همچنین باید به حاکم بودن نگاه فرودی در دوران ساخت ویدئو اشاره کرد که در این ویدئو نیز خود را در روابط ادیبی نشان می دهد. اگرچه ارجاعات فرامتنی در این ویدئو فراوان است، اما هیچکاک در نهایت درگیر مسائل روز نمی شود. در واقع دغدغه اصلی هیچکاک، مسائل بنیادین و وجودی بشر است. این که چگونه ممکن است حیوانات یقه انسان، یعنی حیوان ناطق را بگیرند.

در ویدئو می بینیم که انسان چگونه و در چه لحظاتی برای نجات خود دست به دامان خرافه می شود. تفسیرهای صورت گرفته از این ویدئو متفاوت بوده؛ از جمله برخی حمله پرندگان را به حملات اتمی یا سونامی و … تعبیر کرده اند. از نظر فنی نیز ویدئو حرف های زیادی برای گفتن دارد؛ آن نمای مشهور از زاویه دید پرندگان فراز شهر بودگابی از آن جمله هستند. ویدئو موسیقی ندارد. موسیقی اش صدای مهیب و ترسناک پرندگان هستند. هیچکاک همزمان با پیش بردن روایت، فضاها را نیز به دقت برای ما ترسیم می کند تا برای ما عینی شوند. آن سکانس های ابتدایی ویدئو از شهر بودگابی، شاید به نظر زاید است اما هیچکاک با زیربافت ها، سکوت ها، دقت در ترسیم جغرافیا و … است که توانسته «پرندگان» را خلق کند.

گام چهارم:

حالا نه سال به عقب بازگردید و به تماشای «پنجره عقبی» (۱۹۵۴) بنشینید. ویدئوی که در دستان هیچکاک به تجسسی حیرت انگیز درباره تماشا کردن بدل می شود. داستان عکاس خبری ماجراجویی به نام جفریز (با بازی جیمز استوارت) است که به دلیل شکستگی پایش خانه نشین شده است. برای وقت گذرانی پنجره های خانه های آن طرف حیاط پشتی آپارتمانش را زیر نظر می گیرد. او از یک طرف درگیر تردیدهایش برای ازدواج با نامزدش لیزا (با بازی گریس کلی) است و از طرف دیگر متوجه می شود که یکی از همسایه ها همسرش را کشته اما جفریز نمی تواند به کسی این را ثابت کند.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BNGUxYWM3M2MtMGM3Mi00ZmRiLWE0NGQtZjE5ODI2OTJhNTU0XkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI._V1_SY1000_CR006831000_AL_800x600.jpg

پنجره هایی که جفریز به آنها نگاه می کند، گویی هر یک پرده سینما هستند. ماجرایی در داخل قاب هر کدام از آنها رخ می دهد؛ ماجراهایی که به دلمشغولی های جفریز به شکلی زنجیره ای گویی متصل هستند. حرکات دورانی دوربین روی پنجره ها و به درون خانه جفریز شاهکار فنی هیچکاک است. جزییات ویدئو بسیار زیاد است؛ مهم ترین شان رفت و آمد، ورود و خروج آدم ها به آپارتمان های روبرویی است که جفریز آن را زیر نظر گرفته است. سکانس پایانی ویدئو از جمله تکان دهنده ترین رویارویی های تاریخ سینماست. جایی که قاتل به خانه جفریز می آید. جفریز برای فرار از مرگ با همکاری نامزدش ابتدا لامپ خانه اش را خاموش می کند و در یک فرصت مناسب، با زدن فلاش دوربین عکاسی اش مقابل صورت قاتل او را سردرگم می کند. «پنجره عقبی» در آن سال پرشکوه سینما در کنار ساخته هایی چون «راننده تاکسی»، «جانی گیتار»، «در بار انداز»، «دزیره» و «هفت سامورایی» اکران و مانند آنها از جاودانه ترین ویدئو های تاریخ سینما شد.

گام پنجم:

«سرگیجه» (۱۹۵۷)؛ بهترین ویدئو استاد و شخصی ترین ویدئوش (محبوب ترین ویدئو منتقدان و یکی از بهترین های تاریخ سینماست. مامور پیسی به نام اسکاتی (با بازی جیمز استوارت) که به دلیل ترس از ارتفاع از کارش استعفا کرده، از طرف یکی از دوستانش مامور تعقیب همسر او مادلین (با بازی کیم نوواک) می شود. در جریان این تعقیب ها و اقدام به خودکشی مادلین در خلیج سن فرانسیسکو، رابطه ای عاطفی میان این دو پیش می آید اما سرانجام مادلین خودش را از بالای برج کلیسایی پایین می اندازد و اسکاتی به دلیل بیماری اش ناتوان از کمک به اوست.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/MV5BYTE4ODEwZDUtNDFjOC00NjAxLWEzYTQtYTI1NGVmZmFlNjdiL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjc1NTYyMjg._V1_SY1000_CR006451000_AL_800x600.jpg

چندی بعد اسکاتی به دختری به نام جودی بر می خورد که بسیار شبیه مادلین است. جودی در واقع همان دختری است که با ایفای نقش مادلین، همسر مقتول دوست اسکاتی او را فریب داده است. ویدئوی پیچیده پر از طراوت و اعجاب اوج تعلیق و اثباتش بر عنصر غافل گیری توسط هیچکاک، به همراه تلاش دیوانه وار اسکاتی برای زنده کردن یک زن مرده، ترفند تکنیکی فوق العاده هیچکاک برای القای حس سرگیجه به تماشاگر و نیز حس عذاب وجدان اسکاتی و تلاشش برای بازسازی گذشته و رهایی از این حس، از جنبه های این شاهکار هستند.

معتقدم «سرگیجه» و «بوف کور» یک ساختار دارند. پر از رمز و رازند. زن اثیری و لکاته در این دو اثر حضور دارند؛ مادلین و جودی. اسکاتی بین آنهاست. مانند راوی «بوف کور» که بین لکاته و اثیری در نوسان است و آن چنان که باعث مرگ احساس در اسکاتی می شوند، جان راوی «بوف کور» را هم می گیرند. صحنه های تعقیب مادلین، کل فصل پایانی، آنجا که اسکاتی بر ترسش از ارتفاع غلبه می کند و بازی جیمز استوارت و کیم نوواک به یادماندنی است.

فصل پنجم: پاسخ به یک نقد رایج

برخی معتقدند او ویدئوسازی بورژواست. در ویدئو هایش به طبقات مرفه یا دست کم متوسط می پردازد. می گویند او هیچ وقت ویدئوی درباره مثلا کارگران نساخته است. پس ویدئوسازی نیست که گرایش چپ داشته باشد. به نظر من چنین تقسیم بندی هایی و جای دادن هیچکاک در آنها اشتباه است. مسلما او نیز گرایش ها و آرای سیاسی – اجتماعی داشته است. با ویدئو هایش، به نظر می رسد اعتقادات مسیحی در او پر رنگ باشد، اما او انسانی است مؤمن و با ایمان؟

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/bfi-00m-hqp.jpg

نمی دانیم، خود که گفته چنین نیست. تالستوی «آنا کارنینا» را که می نویسد، گویی می خواهد در نفی خیانت بنویسد اما رمان فراتر از آن می رود و ابعاد دیگری پیدا می کند. داستان فراتر از ایدئولوژی می رود. ویدئو های هیچکاک فراتر از ایدئولوژی هاست. در نوابغی همچون هیچکاک، شما با مصادیق جهان شمول و ازلی و ابدی طرف هستید. رابطه انسان با هستی، با طبیعت و مفاهیمی چون ترس و وحشت مواجهیم. با این ایده مواجهیم که «چه کسی می داند پشت آن پیچ، چه در کمین ماست.» چنین ایده هایی فراتر از اندیشه های چپ و راست است.


منبع: ماهنامه اندیشه پویا

دانلود ویدئو ایرانی
ویدئو‌های هیچکاک را چگونه باید دید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید