وعده تازه برای بازنشستگان تامین اجتماعی

طرح همسان‌سازی‌ برای بازنشستگان تأمین اجتماعی سال ۱۳۸۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و برای اجرا به دولت و تأمین اجتماعی نیز ابلاغ شده اما تا‌کنون اجرا نشده‌است.

در ماده ۳۹ قانون بودجه سال ۱۳۸۸ کشور که به تصویب مجلس رسیده آمده است: “دولت مکلف است به میزان ۲۵ هزار میلیارد ریال از سهام قابل عرضه در بورس اوراق بهادار شرکت‌های دولتی و یا سهام دولت در سایر شرکت‌ها را به سازمان تأمین اجتماعی واگذار نماید.

سازمان تأمین اجتماعی در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موظف است از محل فروش و سود حاصل از مالکیت سهام مزبور نسبت به افزایش حقوق بازنشستگی و مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران خود از ابتدای سال ۱۳۸۸ اقدام کند. ضوابط افزایش و آیین‌نامه اجرایی مربوطه حداکثر تا پایان اردیبهشت ‌ماه به پیشنهاد وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.”
اگر چه این قانون برای اجرا در سال۸۸ و سال‌های بعد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اما دولت و سازمان تأمین اجتماعی هرگز این قانون را اجرا نکردند. مسئولان وقت سازمان تأمین اجتماعی در سال۸۸ اعلام کردند که دولت فقط ۹۷۵میلیارد تومان برای اجرای این کار در اختیارشان قرار داده است. یعنی دولت به جای ۲۵۰۰میلیارد تومان حدود یک هزار میلیارد تومان به‌صورت سهام در اختیار تأمین اجتماعی قرار داد و هیچ وقت تکلیف مابقی این پول به‌طور رسمی و شفاف مشخص نشد.
فرمول ناشناخته
از سوی دیگر طرح دیگری برای همسان‌سازی‌ از طرف برخی کارشناسان تأمین اجتماعی نوشته شد که حقوق بازنشستگان از ۱۴ تا ۸۴ هزار تومان به‌صورت ماهانه اضافه شد، ‌به این ترتیب کسانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کردند ۸۴هزار تومان بابت اجرای همسان‌سازی‌ به حقوقشان اضافه شد و کسانی که بیشترین حقوق بازنشستگی را داشتند فقط ۱۴هزار تومان دریافت کردند، فرمولی که برای این محاسبات نوشته و به‌کار برده شده هرگز از سوی تأمین اجتماعی منتشر نشد و کارشناسان نویسنده این فرمول نیز برای همیشه ناشناخته ماندند.
وعده جدید
طرحی که سال ۸۸ نوشته شد هیچ گاه اجرا نشد و تلاشها هم بی نتیجه ماند. تا اینکه سعید مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی وعده جدیدی در اعتراض بازنشستگان به حقوق کمشان داد.
وی اعلام کرد که برای سال آینده در صورتی که با وجود افزایش ۱۸ درصدی، میزان افزایش حقوق به ۱۰۰ هزار تومان نرسد، مستمری این بازنشستگان حداقل ۱۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد و از ابتدای فروردین ۹۲ اجرا می‌شود.
معیشت بازنشستگان در خطر
افزایش کم حقوق بازنشستگان هر سال آنها را با مشکل مواجه می کند و آنها هم همیشه نسبت به این موضوع اعتراض دارند.آنها همواره در دیدار با مسئولان عنوان می کنند که با وجود تورم حدود ۲۶ درصد حقوق آنها کفاف خرجشان را نمی دهد.
حقوق مطابق سابقه پرداخت می‌شود
سرانجام دیروز علی اکبر خبازها رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان از سال آینده خبر داد.
او به پانا گفت: با اجرای این قانون افراد بازنشسته بر اساس سابقه پرداخت بیمه بیشتر حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.همچنین کمیته ای به منظور اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان که چند سال است اجرایی نشده بود در سازمان تامین اجتماعی تشکیل شده و تا کنون نیز چند جلسه با حضور متخصصین ذیربط در این حوزه برگزار شده است.
خبازها با اشاره به اینکه دیگر حقوق بازنشستگان دارای ۱۰ سال سابقه با ۳۰ سال سابقه یکی نخواهد بود، گفت: براساس قانون جدید افراد بازنشسته ای که سابقه پرداخت بیمه بیشتری دارند حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد و فاصله موجود و عدالت حفظ می شود.
به گفته او یکهزار و ۵۶۳ میلیارد تومان برای اجرای این قانون در بند ۳۹ قانون بودجه سال ۸۸ در نظر گرفته شده بود که همین برای هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان کافی است: از ابتدای سال آینده این قانون اجرایی می شود، اما هنوز میزان افزایش حقوق در اجرای قانون هماهنگ سازی مشخص نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید