وضعیت فرار سرمایه و نخبگان از اردبیل

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس، با بیان اینکه استان اردبیل به طور مداوم نیروی کار آموزش‌دیده خود را از دست می‌دهد، گفت: فرار مغزها از استان اردبیل به منزله تهی شدن استان از ارزنده‌ترین سرمایه خود است.

به گزارش پرتال خبری تحلیلی اردبیل نیوز: کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در یادداشتی به بررسی وضعیت خروج نخبگان استانی پرداخته است، که متن آن به شرح ذیل است:

 استان ما اردبیل، باورنکردنی زیباست. با برخورداری از ثروت سرشار به ویژه انسان‌هایی با استعداد، توانا، پاکدل، باصفا و باور دارم که واقعاً استحقاق بهتر از این شدن را دارند. یکی از مهمترین عوامل کندی در پیشرفت و یا حتی پسرفت جامعه اردبیل با توجه به مدنیت درخشان کهن شهر اردبیل، در مقایسه با جوامع دیگر کشور پهناور ایران تداوم فرار سرمایه‌ها و فرار روشنفکران اردبیل به نقاط دیگر ایران است.

استان زرخیر و غیرت‌پرور اردبیل، نیروهای علمی، فرهنگی، سیاسی، نظامی، فنی، ورزشی و هنری خوبی تربیت می‌کند و پرورش می‌دهد اما استعداد، توانایی و ظرفیت مواظبت و نگهداری آن را ندارد تا در راه ترقی و کمال علمی و اخلاقی خود به کار برد، اردبیل به طور مداوم نیروی کار آموزش‌دیده خود را از دست می‌دهد. این فرار مغزها از استان به منزله تهی شدن از ارزنده‌ترین سرمایه خود است. استمرار مهاجرت شدید سرمایه‌های انسانی و مالی این منطقه در چند دهه اخیر نشان‌دهنده وجود مشکلات ساختاری و موانع شدید فرهنگی در آن است که منجر به عقب‌ماندن اردبیل در فرآیند توسعه می‌شود، چرا که اردبیل توانسته است دو منبع اصلی توسعه یعنی سرمایه و نیروی کار به ویژه نیروی کار متخصص و مجرب با در خود نگه دارد. برای غلبه بر عقب‌ماندگی کنونی استان باید راهی برای جذب نیروهای متخصص و سرمایه به استان، مسئولان منطقه بیاندیشند و لااقل بازگرداندن مغزها و سرمایه‌ها پیشکشتان.

به قول آن ظریف جلوی فرار مغزها را بگیرید. فراری دادن یا به انزوا کشاندن و یا کشیده شدن انسان‌های متخصص و متعهد بزرگترین ضایع، مصائب و درد است و حاکی از وجود خودخواهی‌ها، منیت‌ها است که فرزندان شایسته سبلان، دلسوزان نظام و علاقه‌مندان اردبیل را دلشکسته، منزوی و یا فراری داده است. عدم وجود جاذبه فرهنگی در بطن آن خود کوچک‌بینی شدیدی در مردم، مظلوم شمرده شدن سطح بالای مصرف و رفاه، عدم اعتماد، مشکل‌‌پسندی شدید نسبت به خودی‌ها و همچنین رونق همیشگی سخن‌چینی و دگرگونی ساختار جمعیتی به‌عنوان عوامل کلیدی و مخفی در مهاجرت مغزها و سرمایه‌های استان نقش دارند.

وسعت مسائل و مشکلات عمده اجتماعی، سیاسی، اقتصادی منطقه، بارور شدن غرور محلی، عدم اهمیت دادن به احساسات قلبی مردم اردبیل در مورد آداب و سنن به ویژه نحوه عزاداری و یا هر نوع موسیقی اصیل محلی، دخالت‌های تنگ‌نظرانه افراد ناآشنا به مسائل فرهنگی مردم منطقه، بی‌توجهی و عدم ارج‌گذاری به جلوه‌های هنری اصیل، زبان و هویت‌های محلی و بومی، تراز منفی ورود و خروج نیروی، عدم اعتقاد کامل به تفکر علمی در انجام کارها، مساوی ناانگاشتن شهروندان، گسترش فزاینده تبعیض و امتیازات باندی، گروهی و فردی، جایگزین روابط به جای ضوابط، تعریف و تمجیدهای بیهوده که بنیان بسیاری چیزها را نابود کرده است.

داغ بودن بازار فرصت‌طلب‌ها، ابن‌الوقت‌ها و چاپلوسان، عدم ارج‌گذاری به نخبگان و سر مایه نفیس انسانی با آبرو و تخریب شخصیت آنان، نابسامانی مدیریتی، تلاش هر گروه که اهتمام می‌ورزد آن یکی را زمین بزند تا نوبت خود شود، تحقیر و سرکوب استعدادهای نیروهای بومی به دلایل مختلف، تمایل عمومی به کسب سریع و آسان سود سرمایه‌گذاری و عدم وجود روحیه صنعتی، عدم تفاهم و یا تفاهم ضعیف صاحب‌منصبان منطقه با یکدیگر، عدم وجود یک نظام مدیریتی مشخص پایدار با انسجام و یکپارچگی لازم، فرصت شغلی محدود و تبعیض و بی‌قانونی در استخدام و کمبود انگیزه اجتماعی اقتصادی برای سرمایه‌گذاری تولیدی به قدری است که نه تنها جذبه‌ای برای مهاجرت نیروی انسانی مولد و کارآمد به منطقه وجود ندارد بلکه مغزهای متفکر، تجار ریشه‌دار،‌ صنعتگران بومی و سایر منابع انسانی ارزنده در رشته‌های مختلف نیز به خاطر موارد متعدد مطروحه و مشابه درست در زمانی که باید ثمره‌ای به منطقه برسانند آن را ترک کرده و سرمایه‌های مالی و معنوی را از استان خارج می‌کنند.

حتی برخی از مسئولان اردبیلی که به سمتی منصوب می‌شوند، سعی می‌کنند با استفاده از فرصت‌های به‌دست آمده مقدمات مهاجرت خود را به تهران و گاه سایر شهرهای کشور فراهم آورند. شاید فرار سرمایه‌ها و فرار متفکران به علت فرصت‌های طلایی در نقاط دیگر باشد اردبیلی‌ها باهوش هستند، از سرمایه خود بهینه استفاده می‌کنند، به نقاطی می‌روند که خریدارشان بیشتر است، افزایش سرمایه‌گذاران بخش دولتی و فعالیت‌های بازرگانی در تهران نیز اثر منفی در سرمایه‌گذاری در اردبیل داشته و جهت سرمایه‌گذاری سرمایه‌داران اردبیلی را به تهران، استان‌های مرکزی و شمال شرقی ایران تغییر داده است.

هنوز ما تعریفی از سرمایه و اینکه تا چه اندازه باید مورد حمایت قرار گیرد، نداریم و هر روز دم از ایجاد شغل و مسئله بیکاری می‌زنیم. آمار نشان می‌دهد که درآمد سرانه خانوار در اردبیل کمتر از میانگین کشوری است، این کاستی در درآمد سرانه که به علل متعدد از جمله به علت سیاست‌های بد اقتصادی موجود در کشور و عوارض منفی ناشی از آن در منطقه به وجود آمده است باعث راندن سرمایه از این منطقه و موجب فرار نیروی کار شده است. همچنین استان اردبیل به دلیل نداشتن مازاد یا انباشت لازم سرمایه و متخصص بلکه به دلیل خروج مداوم آنها دچار عقب‌ماندگی در مقایسه با متوسط کل کشور شده است.

مجموع اعتباری جزئی و فردی شهروندان استان اردبیل اعتبار کل منطقه است. اگر اعتبارهای فردی را به دیده احترام نگاه نکردیم حاصلش می‌شود همین کم‌اعتباری و گاهاً بی‌اعتباری که کلی که امروز با آن روبرو هستیم. گمان نکنم در دنیای جامعه‌ای ملتی را بتوانید پیدا کنید که مثل من و شما هم‌استانی به این راحتی سرمایه‌های بزرگ و کوچک انسانی را به دست خودش نه تنها هزینه کند بلکه از بین ببرد و طوری فراری‌اش دهد که دیگر هرگز به عقب نگاه نکند./

خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید