وزارت بهداشت در حوزه دارو سبک می شود/ ورود نظام پزشکی به امور دارویی


دکتر ایرج خسرونیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بار وزارت بهداشت در حوزه های مختلف درمان، آموزش و پیشگیری، خیلی زیاد است و از همین رو نیاز دارد که کارهای این وزارتخانه سبک سازی شود.


وی با اشاره به صحبتهای وزیر بهداشت مبنی بر واگذاری برخی از وظایف و امور وزارت بهداشت به سازمان نظام پزشکی، افزود: با توجه به اینکه انجمنهای علمی و پزشکی زیر نظر سازمان نظام پزشکی هستند، این سازمان بهتر می تواند به امور دارویی رسیدگی کند.


رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران ادامه داد: سازمان نظام پزشکی، بیشتر با مشکلات آشناست و در مقایسه با وزارت بهداشت، از حجم کاری کمتری برخوردار است. بنابراین، بهتر و سریعتر می تواند به این قبیل امور رسیدگی کند.


خسرونیا با تاکید بر اینکه واگذاری برخی امور وزارت بهداشت به سازمان نظام پزشکی به نفع مردم است، گفت: البته به نظر نمی رسد این سازمان بتواند در موضوعاتی همچون جلوگیری و کنترل قاچاق دارو اقدامی انجام دهد، چون برخورد با قاچاق دارو نیازمند قدرت اجرایی است و نظام پزشکی، این قدرت را ندارد.


وی تصریح کرد: اما سازمان نظام پزشکی می تواند در مقوله هایی همچون تخلفات داروسازان و داروخانه ها، ورود کند و سریعتر به نتیجه برسد.


معاون نظام پزشکی تهران بزرگ افزود: اگر یک پزشک یا داروساز تخلف کنند، دادگاههای نظام پزشکی می‌توانند به این امور رسیدگی کرده و نتیجه را به اطلاع وزارت بهداشت برسانند. اما اگر یک غیرپزشک و غیرداروساز دچار تخلفات دارویی شوند، تنها می تواند گزارش آن را به وزارت بهداشت ارجاع دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید