ورود مجلس به ماجرای قیمت‌گذاری خودرو

براساس مصوبه قیمت‌گذاری خودرو، قیمت‌های جدید باید بین قیمت محاسباتی و قیمت کف بازار تعیین شود که این مسئله باعث رانت‌خواری در بازار خودرو خواهد شد

به گزارش اردبیل نیوز: درشرایطی که طی دو هفته گذشته انتظار برای کاهش قیمت خودرو نه تنها محقق نشد که معکوس آن هم اتفاق افتاد و قیمت‌ها پی در پی گران شدند، حال این سوال پیش آمده است که آیا اقدام خودروسازان در اعلام پیش فروش قطعی خودرو باعث شکست قیمت‌ها می‌شود؟ از دو هفته پیش مقامات دولت از جمله وزیر صنعت و یکی، دو نفر از معاونانش وعده داده بودند که قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند اما هنوز این اتفاق نیفتاده است که یکی از دلایل آن اعلام آزاد شدن قیمت‌گذاری خودرو به قیمتی نزدیک به بازار آزاد است. همین سیاست باعث شد تا قیمت‌ها افزایش یابد لیکن از روز سه‌شنبه خودروسازان گفته‌اند پیش فروش قطعی را با موعد زمانی سه تا شش ماهه آغاز می‌کنند. یکی از نکات مثبت این طرح قطعی بودن قیمت خودرو است. برهمین اساس هم برخی به گمانه‌زنی پرداخته‌اند که آیا قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند؟ این درحالی‌ست که به دلیل نابسامانی بازارخودرو،ازطرف دولت ومجلس کمیته‌ای مشترک برای تعیین قیمت‌گذاری خودرو تشکیل شد. بعد از مصوبه جنجال برانگیز دولت در رابطه با قیمت‌گذاری خودرو و مبنا قرار گرفتن ارز مبادلاتی در این شیوه قیمت‌گذاری، اکنون پارلمان‌نشینان نیز به این نتیجه رسیده‌اند که برخی بندها از این مصوبه دارای اشکالات اساسی است و به کلی، حقوق مصرف‌کنندگان خودرو در بازار را زیر پا می‌گذارد.

بهروز نعمتی عضو کمیسیون صنایع مجلس پیش از برگزاری جلسه مشترک با دولت درگفت‌وگو با مهر خبر از اختلاف‌نظر دولت و مجلس در قیمت‌گذاری خودرو داده و گفته بود دولت معتقداست قیمت خودرو بر اساس ارز مبادله‌ای باشد و ما به التفاوت قیمت تعین شده با قیمت بازار به حساب خزانه واریز شود اما مجلس معتقد است، معیار تعیین قیمت خودرو باید زیر ارز مبادله‌ای باشد.

این در شرایطی است که مصرف‌کنندگان خودرو که ماه‌ها است در بازار به دلیل کمبود عرضه برخی انواع خودرو از سوی خودروسازان به بهانه گران شدن قیمت، متضرر شده و قیمت‌های گزافی را برای خرید پرداخته‌اند، اکنون به این مصوبه دلخوش کرده بودند که آن هم، این طور از آب درآمد و حقوق آنها را به کلی زیر پا می‌گذارد.

مصوبه قیمت‌گذاری خودرو بازنگری می‌شود

براساس این گزارش،مجلس در جلسه مذکور با ۳ ایراد به مصوبه اخیردولت مقررکرد که کمیته ویژه‌ای بین دولت و مجلس برای بازنگری در مصوبه اخیر قیمت‌گذاری خودرو و تدوین دستورالعمل جدید تشکیل شود.بهروز نعمتی با بیان اینکه کمیسیون صنایع مجلس ایراداتی را در مورد مصوبه قیمت‌گذاری خودرو وارد می‌داند، گفت: یکی از این ایرادات آن است که مبنای قیمت‌گذاری خودرو، ارز مبادله‌ای است در حالی که سهم ارزبری هر خودرو بسته به میزان داخلی‌سازی آن با خودروهای دیگر متفاوت است. عضو کمیسیون صنایع افزود:به همین دلیل، تولید همه خودروها به یک میزان ارزبری نخواهد داشت و علاوه بر این، خودروسازان در دفعات متعدد با رونمایی از محصولات خود همواره بر داخلی‌سازی آن و تولید خودرو ملی تاکید داشته‌اند. وی ادامه داد: همچنین براساس مصوبه قیمت‌گذاری خودرو، قیمت‌های جدید باید بین قیمت محاسباتی و قیمت کف بازار تعیین شود که این مسئله باعث رانت‌خواری در بازار خودرو خواهد شد و اعضای کمیسیون صنایع معتقدند این نوع قیمت‌گذاری باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد.عضو کمیسیون صنایع افزود: یکی دیگر از ایرادات مصوبه قیمت‌گذاری خودرو این است که مابه‌التفاوت قیمت محاسباتی خودرو و نرخ بازار آزاد باید به حساب خزانه دولت واریز شود که مشخص نیست این پول بابت چه چیزی دریافت می‌شود، بابت مالیات یا عوارض است یا اینکه پول زور است که از مردم گرفته می‌شود.وی تاکید کرد: باید به مردم اعلام شود که این پول بابت چه چیزی از آنها دریافت و به حساب دولت واریز می‌شود.

دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان

ازطرفی هم‌‌اکنون نیز نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان را در دستور کار قرار داده‌اند و معتقدند که باید این کار در دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو صورت گیرد. دراین خصوص یک عضو کمیسیون صنایع مجلس از تهیه طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان با ۵۱ امضا و تحویل آن به هیات رئیسه خبر داد.سیدمحمد بیاتیان نماینده بیجاربه مهرگفت: با توجه به وضعیت نابسامان خودرو مدیریت این بخش، تعامل خودروسازان و قطعه سازان و کیفیت پایین خودروها طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان توسط ۵ نفر از نمایندگان مجلس نوشته شد و بعد از تایید کمیسیون صنایع به هیات رئیسه ارجاع داده شد. این عضو کمیسیون صنایع در ادامه افزود: چون این طرح در نوبت عادی به هیات رئیسه ارجاع شد، بیم این می‌رود که اهمیت خود را به خاطر گذر زمان از دست بدهد به همین خاطر بعد از جمع‌آوری ۵۱ امضا این طرح به هیات رئیسه تقدیم شد تا ماده ۱۰۴ آیین‌نامه اعمال شود.وی در ادامه تصریح کرد: طبق قانون با این تعداد امضا، باید این طرح خارج از نوبت مورد بررسی قرار بگیرد چرا که مجلس روی این موضوع حساس بوده و جامعه نیز منتظر اقدامات مجلس برای ساماندهی وضعیت خودرو است.بیاتیان همچنین اظهار داشت: به محض اینکه هیات رئیسه نامه را تحویل بگیرد ظرف ۴۸ ساعت باید پیش‌نویس طرح آماده شده و در اختیار نمایندگان قرار بگیرد و در اولین جلسه علنی یعنی یک‌شنبه هفته آینده طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان در صحن علنی مطرح می‌شود تا در این خصوص رای گیری به عمل ‌آید.

دلایل خودروساز‌ها مجلسی‌ها را قانع نکرد

همچنین یکی دیگرازاعضای کمیسیون صنایع با بیان اینکه دلایل خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها توجیه‌پذیر نیست گفت: کمیته‌ای به منظور بررسی قیمت‌های خودرو با حضور نمایندگان این کمیسیون تشکیل و تصمیم نهایی ارائه خواهدشد.ابوالقاسم جراره در گفت‌وگو با تسنیم، در مورد نتایج جلسه کمیسیون صنایع با خودروسازان، افزود: در این جلسه خودرو سازان و وزیر صنعت گزارشی درباره وضعیت قیمت‌ها و دلیل تعیین نرخ‌های جدید ارائه و بیان کردند که به دلیل بالارفتن هزینه‌تولید و عدم تامین ارز مورد نیاز و به منظور جلوگیری از توقف تولید باید به سمت بازار آزاد حرکت کرد.وی با اشاره به اینکه خودروسازان معتقدند اگر به سمت بازار آزاد حرکت کنیم مجبوریم قیمت‌ها را افزایش دهیم، افزود: در حال حاضر ایران خودرو ۲۱۰۰ دستگاه و سایپا ۱۸۰۰ دستگاه در روز تولید می‌کنند که در این جلسه مقرر شد این دو خودرو ساز میزان تولید روزانه خود را به ۲۵۰۰ دستگاه افزایش دهند. با افزایش تولید این دو شرکت عرضه با تقاضا همسو و در نتیجه قیمت‌ها نیز متعادل می‌شود.این عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: در جریان این جلسه خودرو سازان اعلام کردند قیمت‌هایی که تعیین شده خود آنها اعلام نمی‌کنند بلکه طی سلسه جلساتی با در نظر گرفتن هزینه‌های تولید مشخص شده است، اما این مسائل از نظر اعضای کمیسیون صنایع دلیل محکمی برای افزایش قیمت‌های جدید نبود و توجیهی نداشت. همچنین خودرو‌سازان اعلام کردند اگر دولت بپذیرد که هزینه‌های تولید کاهش پیدا کند قیمت‌ها تعدیل می‌شود.

فروش ویژه خودروسازان قیمت را کاهش می‌دهد؟

گفتنی است در حالی خودروسازان بزرگ کشور فروش ویژه محصولات خود را آغاز کرده‌اند که هنوز خبری از عرضه خودرو با شرایط تحویل فوری نیست.

به گزارش ایسنا، با ابلاغ مصوبه جدید قیمت‌گذاری و افزایش قابل توجه قیمت رسمی خودروهای داخلی، خودروسازان بزرگ اجرای طرح‌های جدید پیش فروش محصولات خود را‌ آغاز کرده‌اند.در این میان موعد تحویل تمامی خودروهای پیش فروش شده در بازه‌های زمانی چند ماه به بالا بوده و اثری از فروش خودرو به صورت نقدی با شرایط تحویل فوری یا یک ماهه وجود ندارد. در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند که با توجه به عدم عرضه روزانه خودرو از سوی خودروسازان، عطش تقاضا در بازار همچنان بالا بوده و پیش فروش خودروها تاثیری در کاهش قیمت‌های بازار نخواهد داشت.علاوه بر آن نکته قابل توجه آن است که خودروسازان برای پیش فروش قطعی خودرو که زمان تحویل‌ آن چند ماه آینده است، حدود ۹۰ درصد ارزش روز خودرو را طلب می‌کنند. این موضوع باعث از بین رفتن جذابیت این نوع پیش فروش برای خریداران و مراجعه آنها به بازار آزاد می‌شود. در این زمینه یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز سپردن اختیار قیمت‌گذاری خودرو به خودروسازان را موجب افزایش قیمت این محصول می‌داند. موید حسینی‌صدر می‌گوید: افزایش شدید قیمت خودرو رانت‌های چند هزار میلیارد تومانی نصیب شبکه‌های رانتی خودروسازان کرده است.این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی کاهش ۵۰ درصدی تعرفه واردات خودرو را از جمله راهکارهای موجود برای مهار قیمت‌ها در بازار دانسته و اظهار می‌کند: به محض اعلام چنین تصمیمی از سوی مسئولان شاهد کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.البته حسینی‌صدر اظهار می‌کند که مطمئنم شبکه سودجویی و رانت که به صورت غیر مستقیم در صنعت خودرو با قدرت مشغول کسب منافع خود هستند مانع از اجرایی شدن این راهکار خواهد شد.

کاهش قیمت برخی خودروهای داخلی

اگرچه قیمت برخی خودروهای پرتیراژ داخلی کاهش ناچیزی را در روز جاری (چهارشنبه) تجربه کرده است با این حال هنوز وعده‌های داده شده برای کاهش قیمت‌ها محقق نشده است.به گزارش ایسنا، در شرایطی که خودروسازان همچنان از عرضه فوری محصولات خود خودداری می‌کنند قیمت‌ها نیز در سطح فعلی تثبیت شده است.پیش از این برخی کارشناسان خواستار الزام خودروسازان به عرضه محصولاتشان با شرایط تحویل فوری و حداکثر یک ماهه شده بودند.وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اذعان به افزایش شدید قیمت خودرو در بازار آزاد اظهار کرده بود که با مدیران عامل ایران خودرو و سایپا اتمام حجت کرده‌ایم تا انواع محصولاتشان را به صورت مستمر در بازار عرضه و نیاز بازار را به موقع تامین کنند.با این حال به‌رغم تمام وعده‌های داده شده مصرف‌کنندگان همچنان در انتظار کاهش قیمت‌ها به سر می‌برند.

تهران امروز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید