ورودی‌هـــــاو خروجــــــی‌های قرمز و آبی

چه بازیکنانی در فصل نقل و انتقالات از پرسپولیس و استقلال رفتند و چه بازیکنانی به این تیمها پیوستند …

استقلال تا به امروز تحرک زیادی در فصل نقل و انتقالات نداشته است. از نفراتی که سرمربی خواستار حفظ آنهاست هنوز بازیکنی جدا نشده است و در نقطه مقابل توانسته‌اند دو خرید قطعی هم داشته باشند. اگر نفرات اصلی فصل گذشته حفظ شوند و از لیست موردنظر قلعه‌نویی که نفراتی چون آندو، قاضی، افشین و جانواریو در آن قرار دارند هم چند بازیکن جذب شوند، آن‌وقت می‌شود به استقلال و مدیران آن در فصل نقل و انتقالات نمره قبولی داد. آخرین وضعیت نقل و انتقالات استقلال تا به امروز را بررسی می‌کنیم.

آنها که آبی را درآوردند
ویسنته آرزه، هافبک چپ‌پا و بولیویایی استقلال و همچنین حسن اشجاری و میثم بائو که به ترتیب با ملوان و تراکتورسازی قرارداد بستند، نفراتی هستند که تا به امروز جدایی آنها از استقلال قطعی شده است. از طرف دیگر فرزاد حاتمی، ایمان موسوی و عباس محمدرضایی با وجود اینکه برای فصل آینده قرارداد دارند، نام‌شان در لیست مازاد قرار گرفته و باید به فکر انتخاب تیم جدید باشند. از گسترش فولاد به عنوان تیم جدید محمدرضایی یاد می‌شود. همچنین ایمان موسوی هم از صبای قم پیشنهاد دارد. گویا راه‌آهن هم خواهان به خدمت گرفتن فرزاد حاتمی است که سابقه بازی در این تیم را هم دارد. البته بازهم احتمال ماندن هریک از این سه نفر وجود دارد. شاید اگر خریدهای موردنظر استقلال انجام نشود و نفرات موردنظر قلعه‌نویی برای جایگزینی این نفرات جذب نشوند، این سه نفر که با استقلال قرارداد هم دارند، ماندگار شوند.
از دیگر نفرات که بحث جدا شدنش مطرح است، پژمان منتظری است. او از لیگ قطر پیشنهاد دارد و در شرایطی که جدایی‌اش قطعی به نظر می‌رسد، مسوولان استقلال امیدوارند پژمان را برای تمدید قرارداد راضی کنند. خسرو حیدری و جواد نکونام هم شرایط مشابهی دارند و گفته می‌شود پیشنهادهای خوبی از خارج دارند. البته برخلاف نکونام که بحث حضورش در تراکتورسازی هم مطرح است، خسرو حیدری قول داده اگر به خارج نرود با استقلال تمدید می‌کند. علی حمودی هم بر سر دوراهی استقلال و سپاهان مانده است و احتمال دارد به دیار نصف‌جهان برود. آرش برهانی هم که بحث حضورش در تراکتورسازی مطرح بود، با بازگشت فتح‌ا…زاده به تمدید قراردادش امیدوار شده است، به شکلی که مصاحبه‌های قبلی‌اش را تکذیب کرده و گفته امروز با استقلال مذاکره می‌‌کند. وضعیت ملی‌پوشان هم پس از بازی روز سه‌شنبه با کره‌جنوبی مشخص می‌شود. البته مجتبی جباری قبل از رفتن به کره با فتح‌ا…زاده مذاکراتی انجام داد. جی‌لوید ساموئل و مهدی رحمتی که مدیر برنامه‌های‌شان یکی است هم قرار است در این هفته تکلیف‌شان روشن شود، هرچند هر دو برای تمدید قرارداد مشکلی ندارند و فقط باید بر سر مسایل مالی به توافق برسند.

آنها که آبی می‌پوشند
سیاوش اکبرپور و فرهاد مجیدی با استقلال قرارداد دارند و فصل آینده قطعا آبی‌پوش می‌مانند. مهدی نظری و احمد جمشیدیان هم دو خرید قطعی تیم برای فصل آینده هستند. فردین عابدینی، مدافع- هافبک راست استقلال در لیگ دهم حرفه‌ای که برای گذراندن دوران خدمت سربازی به تراکتورسازی رفته بود هم به این تیم برگشته است. کیانوش رحمتی که گفته می‌شد در لیست مازاد قرار دارد، گویا برای تمدید قرارداد به باشگاه دعوت شده است و خودش هم برای تمدید قرارداد مشکلی ندارد. جدا از این پنج نفر که قرارداد دارند و کیانوش که مشکلی برای ماندن ندارد، حضور بازیکن دیگری در استقلال فصل آینده قطعی نیست. جدا از نفراتی که قرار است قراردادشان تمدید شود آرش افشین، محمد قاضی، آندو تیموریان، کریم انصاری‌فر، هادی عقیلی، سعید عزت‌اللهی، امید ابراهیمی، جلال حسینی، فرشید طالبی، فابیو جانواریو و امیرحسین فشنگچی نفراتی هستند که در مورد پیشنهاد مذاکره و حتی توافق‌شان با استقلال اخباری شنیده می‌شود. از شش سهمیه لیگ برتری تاکنون استقلال دو سهمیه خود را با جذب جمشیدیان و نظری پر کرده و فقط چهار جای خالی دیگر دارد. البته نفراتی چون جانواریو، آندو تیموریان و هادی عقیلی اگر جذب شوند، سهمیه لیگ برتری محسوب نمی‌شوند.

ناکام در خرید این ۴نفر
مهدی سیدصالحی، قاسم دهنوی، یعقوب کریمی و مهدی کریمیان نفراتی بودند که استقلال برای جذب آنها اقدام کرد اما در رسیدن به هدف خود ناکام ماند. به هر حال مشخص می‌شود این چهار نفر هم در لیست نفرات مورد نظر امیر قلعه‌نویی قرار داشتند که مدیریت باشگاه به هر دلیلی نتوانست خواسته سرمربی را برآورده کند. باید دید باشگاه در جذب سایر نفرات لیست آقای سرمربی چقدر موفق عمل می‌کند.

آنها که قرمز می‌پوشند
پرسپولیس از شش سهمیه لیگ برتری خود تاکنون سه سهمیه را استفاده کرده است. مهدی سیدصالحی، میثم حسینی و مهرداد کفشگری این نفرات را تشکیل می‌دهند. البته در مورد اینکه امید عالیشاه سهمیه لیگ برتری است یا خیر، هنوز تردیدهایی وجود دارد. مسوولان باشگاه راه‌آهن مدعی‌اند او در سهمیه نفرات بزرگسالان تیم‌شان بود اما علی دایی و خود عالیشاه می‌گویند او در سهمیه زیر ۲۳سال بود. تکلیف این موضوع هنوز روشن نیست. اگر عالیشاه سهمیه لیگ برتری محسوب شود، آن‌وقت تنها دو سهمیه دیگر برای سرخپوشان می‌ماند که آن‌هم گویا قرار است با قاسم حدادی‌فر و پیام صادقیان پر شود. البته هنوز مشخص نیست صادقیان هم سهمیه لیگ برتری محسوب می‌شود یا خیر. جدا از این نفرات یونس شاکری و محمد عباس‌زاده که هر دو مهاجم هستند از لیگ یک جذب شدند. میلاد غریبی از سایپا هم سهمیه زیر ۲۳سال محسوب می‌شود. جدا از این نفرات، پرسپولیس شجاع‌ خلیل‌زاده و محمدرضا خلعتبری را هم می‌خواهد. از نفرات فصل گذشته هم نیلسون، بنگر، پولادی، ماهینی، حقیقی، خانزاده، نورمحمدی، نوری، رضا محمدی، امیر عابدزاده و هادی نوروزی قرارداد خود را تمدید کردند. غلامرضا رضایی و جلال حسینی دو بازیکن ملی‌پوش پرسپولیس هنوز قراردادشان را با این تیم تمدید نکردند و قرار است تکلیف‌شان بعد از بازی با کره‌جنوبی روشن شود.

آنها که قرمز را درآوردند
علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، مهرزاد معدنچی، عادل کلاه‌کج، میثم نقی‌زاده، امیرحسین فشنگچی، افشین اسماعیل‌زاده، ولاتکو و مارکو پروویچ ۹بازیکن جدا شده پرسپولیس هستند. وضعیت ماندن یا رفتن محمد قاضی، کریم انصاری‌فر، جلال حسینی و غلامرضا رضایی هنوز مشخص نیست. در مقابل این ۹نفر جدا شده قطعی تاکنون فقط شش نفر جذب شدند. البته پرسپولیس هنوز در پی خریدهای بیشتر است و دست‌کم سه بازیکن دیگر جذب می‌کند. یعقوب کریمی و قاسم دهنوی در لیست پرسپولیس بودند و با این تیم قرارداد هم بستند اما به دلیل ثبت قرارداد با سپاهان حضورشان در این تیم منتفی شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید