واژگان توافق‌نامه‌های دیپلماتیک باید حساب شده باشد/ در واژه آزادی بیان با غرب اختلاف مبنایی داریم


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام  ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران گفت: گفتمان انقلاب، امام و رهبری یک گفتمان ثابت است، این گفتمان مبتنی بر توصیه عدالت اجتماعی، عزت جامعه اسلامی، ایستادگی در مقابل دشمنان است و باید همیشه مورد تبیین قرار گیرد تا هیچ زمانی راه گم نشود.


وی با بیانی این که گفتمان انقلاب اسلامی توجه به محرومین  و مستضعفین است، افزود: البته عده ای دنبال این بودند که برابری سوسیالیسم را گسترش دهند. گفتمان انقلاب اسلامی گفتمان مردم سالاری دینی مبتنی بر جمهوریت در کنار اسلامیت بود اما عده ای دنبال این بودند که دموکراسی غربی را با طرح کردن شعار غلط در بین مردم مطرح کنند. 


وی با بیان این که گفتمان امام گفتمان صلح، مصلحت، عزت، حکمت و نفی هر گونه سلطه بود ادامه داد: عده ای به دنبال سازش بودند، گفتمان انقلاب به دنبال توسعه عدالت محور بود ولی عده ای دنبال توسعه با مدل امپریالیستی و سرمایه داری غربی بودند.


معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه همواره انقلابیون، عاشوریان و در راس آنها امام و رهبری این جهت را تاکید می کردند، افزود: گفتمان انقلاب اسلامی توسعه سیاسی با حفظ اصول و ارزش های اسلامی است ولی عده ای دنبال جامعه مدنی همراه با تساهل و تسامح در عرصه سیاست و حوزه فرهنگ بودند.


رئیسی ادامه داد: گفتمان انقلاب اسلامی دنبال به کارگیری افراد شایسته و صالح بوده و هست ولی بعضی دنبال تبارگرایی، فامیل بازی بودند، گفتمان ما گفتمان فرهنگ جهاد، مبارزه، کار و تلاش خستگی ناپذیر بود و است ولی برخی به دنبال فرصت طلبی وتثبیت موقعیت بودند.


وی با بیان اینکه ما یک جامعه هدفدار هستیم، ادامه داد: مردم ما آگاهند و هوشیار و نسبت به اتفاقاتی که در عرصه های مختلف رخ می دهد با عنایت توجه دارند لذا همواره باید این که گفتمان انقلاب اسلامی چه بود و چه می خواستیم مورد توجه باشد تا خود را به جامعه قرآنی نزدیک تر کنیم.


معاون اول قوه قضائیه  افزود: گفتمان ما همیشه ثابت است ولی ممکن است تاکتیک ها و روش ها عوض شود . ممکن است در یک حوزه ای انعطاف باشد ولی انفعال هرگز.


وی در ادامه به مساله هسته ای و مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت: موضوع هسته ای مساله بسیار مهم و اساسی است، عزیزانی که در حوزه دیپلماسی حرکت می کنند حرکت با صفایشان مورد توجه است، آنها به نام نظام سخن می گویند و مذاکره می کند اما نکته ای که قابل توجه است  این است که استراتژی ها و راهبردهای اساسی امری ثابت است و ممکن است در یک موضوع، روش متفاوت با قبلی باشد.


رئیسی سپس به قرارداد الجزایر اشاره کرد و گفت: در قرارداد الجزایر یک واژه ای به نام تابعیت در متن توافقنامه ذکر شده بود، ما در نظام خصوصی مان تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم ولی در نظام بین المللی و در کشورهای اروپایی و آمریکایی تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناند مثلاً به این  که کسی تابعیت دو کشور را داشته باشد اعتقاد دارند ولی در کشور ما این طور نیست، لذا از همین واژه سوء استفاده صورت گرفت و باعث شد بسیاری از افراد ضد انقلاب رفتند علیه جمهوری اسلامی اقامه دعوی کردند و میلیاردها تومان از پول جمهوری اسلامی را به خاطر اموال بلوکه شده شان در ایران با واژه تابعیت از ما گرفتند.


وی ادامه داد: در توافقات بین المللی کاربرد واژگان متن باید به قدری دقیق و حساب شده باشد که مورد سوء استفاده دشمنان انقلاب اسلامی قرار نگیرد.


وی با بیان این که ملت ایران ملت بسیار بزرگ و حق خواهی است، ادامه داد: ملت ما در راه هدف دشمن شناسی و دشمن ستیزی هرگز حتی یک گام در برابر دشمن عقب نشینی نخواهد کرد.


معاون اول قوه قضائیه  در  ادامه به حقوق بشر غربی اشاره کرد و گفت: در حقوق بشری که آنها می گویند با آن چه که ما می گوییم اختلاف مبنایی بسیاری وجود دارد، نگاه آنها به انسان با نگاه ما بسیار متفاوت است. غرب پرده دری ها، بی حجابی ها، بی عفتی ها و تهدید کردن فضای خصوصی را به رسمیت می شناسد، آنها با ایجاد شبکه هایی می خواهند بگویند حریم خصوصی معنی ندارد ولی ما در دین مان ستر عیوب یعنی پوشاندن عیوب دیگران را داریم، حجاب و عفاف داریم.


رئیسی به آزادی بیان مورد نظر غربی ها اشاره کرد و گفت: ما در واژه آزادی بیان نیز با آنها اختلاف مبنایی داریم، ما حتی آزادی گوش را هم داریم.


وی ادامه داد: ما با تهدیدات بسیاری از سمت دشمنان مواجه هستیم، در حوزه دیپلماسی عزیزان سنگردار ارزش ها خواهند بود ولی تهدیدهای بسیار دیگری در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست وجود دارد که مرزبانان انقلاب اسلامی باید از آنها مرزبانی کنند و حق حتی یک لحظه غفلت را ندارند.


معاون اول قوه قضائیه سپس به مقوله مواد مخدر اشاره کرد و گفت:  مساله مواد مخدر مساله بسیار مهمی است که بخش بسیار از نیروهای انقلاب را در قوه قضائیه، نیروی انتظامی و در بسیاری از نهادهای دیگر درگیر  خود کرده و شهدای بسیاری نیز در این راه داده شده است.  بیش از ۲۰۰ هزار هکتار کشت خشخاش و تولید مواد مخدر توسط ناتو انجام می گیرد. لابراتورهایی در نقاط مرزی شکل گرفته که مواد مخدر سنتی را به مواد مخدر صنعتی تبدیل می کند و این کارها زیر نظر آمریکایی ها انجام می شود که تمامی اینها جنایت علیه بشریت است.


وی در پایان گفت: کشور ما نیز یکی از قربانیان این پدیده است لذا باید توجه کنیم که تهدیدات بسیاری علیه کشور، مردم، نظام وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید