وارد کننده رول حرارتی و تولید کننده کاغذ رول حرارتی

با وارد کننده رول حرارتی و تولید کننده کاغذ رول حرارتی بیشتر آشنا شوید

کاغذ رول حرارتی به عنوان یکی از اعمال جدایی ناپذیر زندگی انسان ، فعلی است که در آن همه ما با ارائه وجهی رایج ، وسایل مورد نیاز خود را تهیه می کنیم . در دوران فعلی که اعداد و ارقام دیجیتالی سهم بزرگی از وجوه مذکور را در برمی گیرد ، در موارد متعددی اینکه کالایی را نیاز داریم یا نه دغدغه اصلی ما نمی باشد ؛ چرا که به عنوان مثال این محصول همانند رول های حرارتی گوشه ای از پیش نیازهای فعالیت های تجاری ما بوده و در صورت فقدان آن فعالیت های روزمره مان به بن بست می رسند .

در چنین شرایطی است که انتخاب گزینه در اولویتمان – انتخاب بین این دو گزینه که ابتیاع این محصول واقعاً نیاز است یا خیر – جای خود را به چالشی بزرگتر می دهد که این محصول را از کدام مجموعه ، برند و فروشنده ای تهیه کنیم !

وارد کننده رول حرارتی و تولید کننده کاغذ رول حرارتی

همانند بسیاری دیگر از محصولاتی که قصد خرید آن ها را داریم، علاوه بر اینکه ممکن است کمپانی های متعددی تحت لوای نام های تجاری گوناگون به ارائه این محصول بپردازند ، احتمال اینکه خود این مجموعه ها نیز مدل های گوناگونی در خور نیاز ما تولید کرده و به فروش برسانند زیاد است . از همه مهمتر در شرایطی که شاید یک نمایندگی رسمی در آن ها در کشورمان وجود ندارد ، عرضه کنندگان فراوانی نیز داخل ایران به فروش رول حرارتی مشغول بوده و به این مبادلات دامن می زنند .

بی تردید تنوع محصولات به خودی خود انتخاب برای خرید کالایی را دشوار می کند ، به ویژه اینکه ممکن است هرکدام از آن ها نیاز ما را برآورده کرده و متناسب کاربری ما باشند ؛ حال تصور کنید که در این بازار متنوع و پرطرفدار ، محصولاتی تقلبی و درجه پایین تر از تولید کنندگان سوء استفاده گر با داشتن تنوع قیمتی بالا نیز وارد چرخه فروش شوند و برگزیدن گزینه اصلح را برای متقاضیان دشوار کنند . در چنین شرایطی چنانچه از مصرف کنندگان دائمی رول های حرارتی ، ریبول ، لیبل های پشت برچسب دار و جمله محصولات هم خانواده آن ها باشید ، بلاشک به مجموعه ای دائمی نیاز خواهید داشت تا توانایی تامین کالای مصرفی شما را داشته و بتواند در اندک زمانی ، بهترین کیفیت های موجود یا مد نظر شما را با قیمتی منصفانه در خدمتتان قرار دهد .

در همین اثناء گروه صنعتی – بازرگانی اطلس رول به عنوان وارد کننده رول حرارتی و تولید کننده کاغذ رول حرارتی آماده فروش رول حرارتی به مصرف کنندگان این محصولات می باشد .

وارد کننده رول حرارتی و تولید کننده کاغذ رول حرارتی

در ادامه لازم به ذکر است که پشتوانه کالا یکی از خواسته های مهم مصرف کنندگان عمده یک ماده خاص در صنعت و بازارهای تجاری می باشد ، چرا که این افراد می توانند هر محصولی را که باب سلیقه و بودجه آنان باشد را به راحتی تکرار کرده و مجدداً سفارش دهد . این عامل که یکی از بزرگترین محدودیت های تهیه رول حرارتی در کشورمان است ، سبب می شود تا مصرف کننده پس از برآورده شدن نیازهایش به واسطه یک محصول خاص ، چنانچه در پی استفاده مجدد از آن برود ، با نبود این محصول خوب مواجه شده – امری که با وجود کیفیت بالای یک کالا طبیعی نیز بوده و به تمام شدن سریع آن می انجامد – و مجدداً روند یافتن و استفاده از ریبونی ایده آل را بپیماید .

این توضیحات از این جهت بیان شد که تاکید کنیم مجموعه فوق الذکر علاوه بر داشتن تنوع محصولات ، میزان قابل توجهی از هریک را در اختیار داشته و به صورت مستمر جایگزین می کند تا مشتریان بالقوه آن ، در صورت تمایل به خرید رولی خاص ، با فقدانش مواجه نشوند .

کاغذ رول حرارتی

رول های حرارتی به عنوان مشتقاتی کاغذی که بواسطه لایه ای حساس به دمای بالا قابلیت چاپ اطلاعات در برابر چشمه های گرمایی را پیدا کرده اند ، امروزه در هر گوشه و کناری دیده می شود . پول و همه صُوَر مختلف آن پدیده هایی نیستند که بتوان به سادگی آن ها را نادیده گرفت و جایی را پیدا کرد که کاربردی نداشته باشند ، در نتیجه در هر کجا که پای پول و کسب درآمد به آنجا رسیده است ، می توان ردی از رول حرارتی و به اقضای آن پوز های مربوط به خرید و فروش یک کالا یا خدمت را دید .

فروش رول حرارتیفروش رول حرارتی

این در حالیست که در مبحث فروش رول حرارتی ، به جز نمونه های کارتخوانی که بیشتر شناخته شده و مصرف بیشتری هم دارند ، فروش رول کاغذ حرارتی ۸ سانتی نیز مصارف بسیاری داشته و از همه بانک ها و ادارات شلوغ دولتی که بدین وسیله به نوبت دهی و نظم و ترتیب بخشیدن به ارباب رجوعان خود استفاده می کنند گرفته تا فروشگاه های ریز و درشتی که از این محصول به عنوان رسید محصولات عرضه شده و شرح کالا و قیمت ها به مشتریانشان استفاده می کنند نام برد .

 

با گذر از این کاربردهای رول حرارتی به مصرف کنندگان ، محصول مورد نظر به منظور اعمال در دستگاه های مختلفی که اساس کار خود را چاپ های حرارتی (Thermal printing)  قرار داده اند این امکان را به وجود آورده است تا با تکثیر نگاره هایی که پیش از این تولیدشان هزینه های فراوانی را برای کاربران به همراه داشت ، علاوه بر انتقال ساده و ارزان اطلاعات به دیگران ، از تضییع و تخریب بی رویه پدیده های طبیعی و محیط زیستمان نیز جلوگیری کند .

به عنوان مثال بلیط های مترو و یا کارت های شارژ تلفن های همراه روزگاری در قالب اوراقی زخیم و شبهه مقوایی عرضه می شدند که با دورانداخته شدن پس از تخلیه اطلاعاتشان ، هزینه قابل توجهی که برای تولیدشان صرف شده بود را به کام خسران و نابودی می کشاندند . این در حالیست که امروزه پرینترهای ثرمال با امکان تحریری دقیق ، تمیز و سریع اطلاعات بر روی رول های فوق الذکر ، اگرچه باز هم به طور کامل دوستدار محیط زیستمان نبوده و مخاطراتی را نیز به ارمغان می آورند ، اما از نظر طراحی و چاپ کم هزینه و سریعتر بوده و از این جهت عملی به سوی تسهیل و ساده سازی امور تلقی می شود .

در ادامه لازم به ذکر است که فروش رول حرارتی تنها محدود به زمینه های سفید رنگ آن نشده و این محصولات در رنگ های مختلف برای کاربری های گوناگون تولید و عرضه می شوند . در همین راستا شاید برای فردی که محصولی را خرید کرده و تنها پس از چک کردن مبلغ رسید مذکور را رها می کند رنگ این عامل اهمیتی نداشته باشد ، اما گاهی در مشاغلی که با کودکان در ارتباط بوده و مستلزم لطافت بیشتری می باشد و یا مجموعه ای که به رنگ برند و تئوری های مربوط به آن پایبند است خیلی مهم باشد که ساختار شکنی کرده و از آن چارچوب ارزان و تعریف شده ای که همگان در آن گام می گذارند خارج شود ، به همین دلیل است که مجموعه پیش روی مفتخر است تا با عرضه رول های رنگی رضایت همه قشر کاربری را جلب نماید .

ساختار کار رول های حرارتی به چه شکل است ؟ساختار کار رول های حرارتی به چه شکل است ؟

وقتی برای انجام کاری وارد بانک شده و از دستگاه جلوی در نوبت می گیرید یا وقتی در فروشگاه خرید کرده و فاکتور چاپی دریافت می کنید ؛ وقتی موجودی حساب خود را از عابر بانک می گیرید ، همه این کاغذ ها تکه کوچکی از رول های حرارتی هستند که در دست شما قرار دارند. اما جالب است بدانید که در چاپ این برگه هایی که در داست دارید هیچ گونه جوهری استفاده نشده است و این از مهمترین تفاوت های و مزایای فروش رول حرارتی نسبت به روش های دیگر چاپ است.

احتمالاً این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه مطلبی را بدون جوهر بر روی این کاغذ ها چاپ می کنند؟ اگر قطعه ای از این کاغذ ها را در جایی مانند سطح رادیاتور شوفاژ که حرارت مناسبی وجود دارد ( حرارت به معنی شعله نیست ) قرار دهمی میبینیم که کاغذ پس از چند لحظه ( که زمان آن بستگی به مقدار حرارت دارد ) شروع به تغییر رنگ می کند و بدون اینکه شعله ای داشته باشد مانند یک کاغذ معمولی که در آتش سوخته است سیاه می شود.  اما دلیل این اتفاق چیست؟

رول های حرارتی همانطور که نامشان هم به این موضوع اشاره دارد کاغذهایی هستند که در اثر حرارت از خود واکنش نشان می دهند. سطح این رول ها پوشیده از چند ماده شیمیایی ، رنگ و اسید مخصوص است که وقتی توسط هد های پرینترهای مخصوص حرارت می بینند ، آن مواد در اثر گرما با هم واکنش نشان داده و به واسطه این واکنش اثر رنگی روی کاغذ ایجاد می شود.

اگر امکان مشاهده لحظه چاپ شدن مطلبی روی این کاغذ ها ، آن هم با بزرگ نمایی تصویر از فاصله بسیار نزدیک ( مثلا با یک میکروسکوپ ) را داشتیم ، می دیدیم که سطح این رول ها در مواجهه با حرارت هد های پرینتر می سوزند و در پی این سوختن و انجام واکنش بین مواد روی سطح نقاط و خطوط رنگی ایجاد می شوند.

رنگی که در پایان روی کاغذ می بینید بستگی به نوع موادی که در آن استفاده شده است دارد. در بیشتر مواقع رنگ سیاه روی کاغذ نقش می بندد. در مواردی هم رنگ های قرمز و آبی در این کاغذ ها مشاهده می شود.

همانطور که ملاحظه کردید فروش رول حرارتی  و استفاده از آن در انواع کسب و کار ها می تواند هزینه های بسیاری را کاهش دهد. به عنوان نمونه می توانیم به هزینه های خرید جوهر برای پرینتر های جوهر افشان اشاره کنیم. با استفاده از فن آوری چاپ بر روی این رول ها عملا دیگر نیازی به خرید جوهر یا شارژ کارتریج چاپگر را نخواهید داشت.

تولید کننده کاغذ رول حرارتی

چند نوع کاغذ حرارتی وجود دارد و چه کشورهایی اقدام به تولید و فروش رول حرارتی می کنند؟

رول های کاغذ حرارتی به سه دسته تقسیم می شوند. اولین گروه از این کاغذها که مناسب برای استفاده در دستگاه های کارت خوان ( پوز های بانکی) و همچنین ترازوهایی دیجیتال هستند کاغذ های حرارتی ۵۴ نام دارند. علاوه بر این دسته ای دیگر از این کاغذ ها با نام ۵۷ وجود دارند که متناسب با چاپگرهای صندوق فروشگاهی (ecr) هستند. از معروف ترین رول های حرارتی هم می توان به رولی حرارتی ۸۰ اشاره کرد که با نام کاغذ ۸ سانتی شناخته می شود و در چاپگر فیش های فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کشور های بسیاری در زمینه تولید و فروش رول حرارتی فعالیت می کنند . در بازار ایران می توان این کاغذ ها را با انواع ایرانی ، چینی و کره ای پیدا کرد. البته تجربه ثابت کرده است که کاغذ های کره ای که عموماً با مارک هانسول در بازار ایران وجود دارند از کیفیت بهتری نسبت به رقبای ایرانی و چینی خود برخوردار هستند. به عنوان مثال این رول ها دارای ضمانت ۳ ساله برای ماندگاری نوشته ها هستند ؛ این در صورتی است که مشابه ایرانی و چینی آنها هیچ گونه ضمانتی در این زمینه ندارند.

فروش رول حرارتی هانسول کره

بهترین نوع کاغذ های حرارتی

تجربه نشان داده است که بهترین نوع کاغذ های حرارتی موجود در بازار ، انواع کره ای آنها است و برند هانسول نیز از بهترین برند های ساخت کشور کره می باشد. این کاغذ ها به دلیل کیفیت بالا هیچگاه باعث آسیب دیدن هد های چاپگر نمی شوند. گرماژ رول های حرارتی کره ای ۵۵ گرم است ( گرماژ به وزن یک متر مربع از یک کاغذ گفته می شود) و کاغذ پایه مورد استفاده در ساخت این رول ها از با کیفیت ترین کاغذ های موجود است. خوب است بدانید که کاغذ پایه استفاده شده در رول های حرارتی چینی و ایرانی از کاغذ های درجه دو و سه می باشد که این امر سبب بوجود آمدن پرز بر روی کاغذ و آسیب رساندن به هد پرینتر و در نتیجه استهلاک بالای دستگاه می شود.

 

فروش رول حرارتی هانسول کره

 

علی رغم کیفیت پایین رول های حرارتی چینی ، به خاطر قیمت پایین تر این کاغذ ها ، همچنان کشورمان از بزرگترین وارد کنندگان این کاغذ های است. البته پیشنهاد ما به شما به عنوان عامل فروش رول حرارتی ، استفاده از رول های کره ای است اما به هر حال تصمیم این امر به عهده خریداران عزیز است.

مزایای استفاده از پرینترهای حرارتی

بی تردید نمی توان نقش اختراع پرینترهای حرارتی را در ظهور کاغذهای حرارتی و افزایش خرید و فروش رول حرارتی در دنیا نادیده گرفت. چاپگرهای حرارتی این روزها تقریباً در همه ی مغازه ها و کسب و کارهای کوچک ، بزرگ ، ثابت و حتی سیار مشاهده می شوند. شاید بتوان به عنوان پر کاربردترین این چاپگرهای حرارتی که قطعاً همه ما حداقل یک بار با آنها کار کرده ایم به دستگاه های POS یا همان کارت خوان ها اشاره کنیم. کارت خوان ها نمونه ای از پرینترهای حرارتی هستند که امروزه به واسطه استفاده درصد بسیاری از مردم از کارت های بانکی ، رواج زیادی یافته اند و تقریباً همه مشاغل حداقل یکی از این دستگاه ها را در محل کسب و کار خود دارند. استفاده از این دستگاه ها مزایای متعددی نسبت به سایر چاپگر های موجود در بازار دارد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

یکی از مزایای استفاده از پرینترهای حرارتی عمر طولانی آنها و عدم نیاز به سرویس و شارژشان می باشد زیرا این دستگاه ها نیازی به شارژ شدن ندارند و تنها با استفاده از برق یا باتری می توانند سالها بدون ایراد کار کنند. همچنین سرعت بالای آنها در چاپ باعث جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان می گردد.

پرینترهای حرارتی علاوه بر اینکه شما را از هزینه های خرید جوهر و شارژ کارتریج آسوده می سازند ، هزینه زیادی برای خرید کاغذ های مخصوص از مراکز فروش رول حرارتی به گردن شما نمی اندازند زیرا این کاغذ ها اغلب قیمت های بسیار پایینی نسبت به حجمشان دارند به طوریکه شما با یک بار خرید مقدار زیادی از این کاغذ ها را دریافت می کنید که برای مدت طولانی نیاز شما را رفع خواهد کرد.

از مزایای دیگری که پرینترهای حرارتی نسبت به سایر چاپگرهای جوهر افشان ، سوزنی و حتی لیزری دارند عدم ایجاد سر و صدای اضافی است. پرینترهای قدیمی اغلب سر و صدای زیادی در هنگام چاپ داشتند که این چاپگرهای حرارتی به هیچ عنوان به آن شکل کار نمی کنند و صدایی از آنها در موقع چاپ در نمی آید ! همچنین این پرینترها به نسبت سایر چاپگرهایی که با تکنولوژی حرارتی کار نمی کنند بسیار کوچکتر هستند و فضای بسیار کمتری را به نسبت آنها بر روی میز کار پر می کنند و البته مدل های سیار آنها به دلیل حجم و وزن کم به راحتی قابل حمل هستند .

آیا کاعذ های حرارتی برای سلامتی مضر هستند؟ آیا استفاده از آنها باعث ایجاد بیماری های مختلف در انسان می شود؟ آیا رول حرارتی به محیط زیست آسیب می زند؟ پاسخ این سوالات را به زودی در خواهیم یافت.

کاغذ های حرارتی بخش عمده ای از زندگی ما را اشغال کرده اند و به هیچ عنوان نمی توان از آنها فرار کرد. از فیش های خرید فروشگاهی گرفته تا رسد پرداخت در عابر بانک ها و حتی بلیط های کاغذی مترو و بسیاری موارد دیگر که در تمام آنها از کاغذ های حرارتی استفاده می شود؛ اما آیا این کاغذ ها برای سلامت ما مضر هستند و به محیط زیست آسیب وارد می کنند؟

طبیعتاً با انجام سالانه میلیارد ها تراکنش بانکی از طریق دستگا ههای کارت خوان و عابر بانک ها ، میلیارد ها قطعه از این کاغذ ها در کوچه و خیابان دور ریخته می شوند که این حجم از کاغذ های شیمیایی قطعاً خیلی برای محیط زیست خوشایند نیستند. این در حالی است که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود و هر روز کاغذ های حرارتی بیشتری به دامان طبیعت راه پیدا می کنند.

همانطور که گفتیم کاغذ های حرارتی به آن دسته از کاغذ هایی گفته می شود که با توجه به ساختار شیمیایی آنها در دستگاه های چاپ حرارتی توسط هد داغ آنها سوزانده شده و به این شکل عملیات چاپ بر روی آنها بدون استفاده از تزریق جوهر یا وجود کارتریج در پرینتر انجام می گیرد ؛ اما شاید برای آن دسته از افراد و مجموعه هایی که پیگیر مسئله فروش رول حرارتی هستند این سوال پیش بیاید که این کاغذ ها چه ساختاری دارند و از چه لایه هایی تشکیل شده اند ؟ با توجه به اینکه شکل و جنس آنها از نظر ظاهری کاملاً شبیه به کاغذ های معمولی است چه تفاوتی در ساختار آنها وجود دارد که باعث می شود ساختار شیمیایی آنها با کاغذ های معمولی تفاوت داشته باشد. در ادامه به بررسی عناصر تشکل دهنده این رول های حرارتی می پردازیم.

رول حرارتی یا همان کاغذ های حرارتی از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که وجود برخی از آنها الزامی بوده و برخی دیگر اختیاری هستند که باعث به وجود آمدن قابلیت های مختلف در این کاغذ ها می گردند. اگر بخواهیم لایه های تشکیل دهنده کاغذ های حرارتی را از بالاترین سطح ممکن برشمریم ، لایه پوشش بالایی  ( همان لایه ای که شما می توانید آن را لمس کنید ) به منظور محافظت کردن از تصویر ایجاد شده توسط حرارت در مقابل هر گونه آسیب ناشی از عوامل مختلفی همچون ساییده شدن ، مرطوب شدن و آسیب های شیمیایی در بالاترین سطح از کاغذ قرار می گیرد.

دومین لایه از مجموع لایه های موجود در کاغذ حرارتی که می توان آن را مهمترین آنها برشمرد لایه حرارتی است که شامل اجزای اصلی چاپ حرارتی مانند رنگ و مواد شیمیایی واکنش زا است. هد های داغ چاپگرهای حرارتی با برخورد به این لایه ایجاد واکنش شیمیایی کرده و باعث می شوند متن ها یا تصاویر مورد نظر بر روی کاغذ ثبت شوند.

در ادامه مبحث فروش رول حرارتی و در راستای معرفی لایه های موجود در کاغذ های حرارتی به زیرلایه ای می رسیم که وجود آن در کاغذ الزامی است. این لایه با توجه به خصوصیات شیمیایی که دارد باعث افزایش کیفیت چاپ و بالا رفتن رزولوشن تصاویر چاپی می شود . همچنین از وظایف دیگر این زیرلایه مهم و ضروری این است که مانع انتقال حرارت به دیگر قسمت های کاغذ می شود و باعث می گردد که میزان حساسیت لایه حرارتی  به شکل مطلوبی باقی بماند.

شاید از این مطلب کمی متعجب شوید که چنین کاغذ نازکی چگونه از این همه لایه تشکیل شده است ؟ اما اجازه دهید تا شما را بیشتر شگفت زده کنیم. لایه بعدی که می خواهیم در ادامه معرفی لایه های کاغذ های حرارتی و در راستای موضوع فروش رول حرارتی به شما معرفی کنیم زیرلایه ای است که به آن کاغذ بیس یا کاغذ پایه می گویند.

کاغذ پایه از لایه های زیرین کاغذ های حرارتی می باشد که دارای ضخامت های مختلفی است . این کاغذ به فراخور انواع متنوع خود ویژگی های مختلفی را به کاغذ می دهد. به عنوان مثال از این لایه برای یکسان کردن ضخامت کاغذ و همچنین کم و زیاد کردن وزن کلی کاغذ استفاده می شود ؛ همچنین از دیگر دلایل استفاده از این لایه در کاغذهای حرارتی می توان به بالابردن مقاومت کاغذ در مقابل آسیب های فیزیکی مانند کشش و پارگی اشاره کرد. یکنواختی تصاویر چاپ شده حرارتی که خود از سرفصل های کیفیت چاپ حرارتی محسوب می شود نیز از دلایل استفاده از این لایه کاغذ پایه در تولید کاغذ های حرارتی می باشد.

آخرین و پایین ترین لایه به کار رفته در زمینه تولید و فروش رول حرارتی لایه ای است که به دلیل محافظت از کاغذ حرارتی در آن به کار می رود. این لایه می تواند در برابر موادی همچون روغن ، الکل و دیگر مواد شیمیایی نرم کننده مانند انواع پلاستی سایزرها از کاغذ حرارتی محافظت کند. از دیگر کارهای این لایه که باعث استفاده آن در رول های حرارتی می گردد جلوگیری از پیچ خوردگی کاغذ است؛ همچنین لایه پوشش پایینی باعث می شود که قابلیت استفاده از جوهر و چسب در کاغذ به وجود بیاید.

همانطور که مشاهده کردید کاغذ های حرارتی با تمام نازکی از پنج لایه تشکیل شده اند که هر کدام از این لایه ها خصوصیت و ویژگی خاصی بر آن می افزایند. قرار دادن این لایه ها کنار هم و تولید یه کاغذ واحد که با بهترین کیفیت ممکن بتواند در تکنولوژی چاپ حرارتی مورد استفاده قرار بگیرد امری است که هنوز هم بسیاری از کشورهای جهان به آن دست نیافته اند و ایران ما از معدود کشورهایی است که در این زمینه حضور گسترده و فعالی دارد به طوریکه امروزه درصد بزرگی از بازار مصرف داخلی این رول های حرارتی توسط کاغذ های حرارتی تولید شده در داخل کشور تامین می شود.

امروزه با گسترش استفاده اصناف و مشاغل از رول های کاغذ حرارتی ، مدل های مختلفی از آن ها با کاربری های گوناگون تولید شده و در بازار موجود می باشد. به عنوان مثال یکی از انواع کاغذ های حرارتی که در تمام آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد کاغذ رول حرارتی آزمایشگاهی می باشد. این محصول که در تمام مراکز فروش رول حرارتی مانند مجموعه مارون رول به فروش می رسد دارای حرارتی بسیار زیاد می باشد. از رول حرارتی آزمایشگاهی که در انواع متراژ ها تولید می شود عموماً جهت چاپ و ارائه اطلاعات پزشکی استفاده می گردد.

از دیگر انواع رول های کاغذ حرارتی می توانیم به فیش پرینتر ها اشاره کنیم که عموماً به نام کاغذ حرارتی ۸ سانتی شناخته می شوند. این کاغذ ها در رول های ۴۵ ، ۵۰ و ۵۵ متری تولید می شوند. از رول های حرارتی ۸ سانتی استفاده های زیادی به عمل می آید که شاید بتوان گفت مهم ترین آنها دستگاه های کارت خوان و فیش پرینتر ها هستند. کاغذ های حرارتی همچنان نوع دیگری نیز دارند که به کاغذ های حرارتی صندوق فروشگاهی معروف هستند. این رول های حرارتی همانطور که از نام آنها نیز مشخص است بیشتر در فروشگاه ها ، رستوران ها ، هایپر مارکت ها و از این دست موارد به کار گرفته می شوند.

جدا از نوع رول کاغذ حرارتی که باید در زمان خرید به آن توجه کنید ابعاد و اندازه های رول نیز نکته مهمی است که باید با توجه به ابعاد پرینتر حرارتی شما خریداری شوند . ابعادی که در مورد رول های حرارتی اهمیت دارند عرض رول ، قطر بیرونی و قطر درونی آنها هستند. عرض یک رول کاغذ حرارتی به حد فاصل سر تا ته هسته یا مغزی رول گفته می شود که معمولاً از جنس پلاستیک ، مقوا و یا چوب می باشد و کاغذ حرارتی به دور آن پیچیده شده است. اگر یک رول از هر نوع کاغذ حرارتی را که در تمام مراکز فروش رول حرارتی موجود است در دست بگیرید به سرعت متوجه خواهید شد که به شکل یک استوانه است و سطح بالایی و پایینی آن دایره شکل می باشد. به قطر کلی آن دایره که شامل هسته و ضخامت کاغذ های پیچیده شده می باشد قطر بیرونی گفته می شود ؛ همچنین قطر درونی در واقع همان قطر هسته ای است که خود نیز به شکل استوانه بوده و اغلب تو خالی است.

چاپ حرارتی دارای مزایای زیادی نسبت به انواع دیگر چاپ می باشد . به عنوان مثال سرعت یکی از تفاوت های چاپ حرارتی می باشد. در این نوع از چاپ سرعت بسیار بالا بوده و احتمالاً خودتان به چشم دیده اید که برگه های نوبت دهی بانک ها ، یا انواع مختلف فیش های پرینت شده توسط سیستم چاپ حرارتی با چه سرعتی آماده می شوند. حال آنکه اگر همان برگه را در چاپگر جوهر افشان ، سوزنی و یا هر نوع چاپگر غیر حرارتی دیگری پرینت کنیم متوجه خواهید شد که چه تفاوت سرعت زیادی بین سیستم چاپ حرارتی و دیگر انواع چاپ وجود دارد.

در کنار سرعت بالا ، می توان به مزایای دیگری از جمله هزینه های پایین چاپ و مواد مصرفی در پرینترهای حرارتی اشاره کرد. همانطور که می دانید این پرینترها نیاز به جوهر ندارند و تنها ماده مصرفی آنها رول های حرارتی است که می توان آنها را با مناسب ترین قیمت ها در مراکز فروش رول حرارتی مانند مجموعه مارون رول به سادگی پیدا کرد. پرینترهای غیر حرارتی اما هزینه های مختلفی بر دوش کاربر می گذارند که جوهر و کارتریج تنها یکی از این هزینه ها می باشد؛ موارد دیگر مانند کاغذ نیز در میان هزینه های مختلف این پرینترها جای می گیرد.

کیفیت چاپ از دیگر المان های متفاوت در بین پرینترهای حرارتی و دیگر سیستم ها است. پرینترهای حرارتی با استفاده از رول های کاغذ حرارتی می توانند متون و تصاویر مختلف را به شکلی کاملاً تمیز و با کیفیت ارائه دهند به طوری که چاپگرهای دیگر مانند جوهر افشان ها و پرینترهای لیزری نیز گاهی نمی توانند چنین وضوح و کیفیتی را ارائه کنند.

از دیگر مزایای پرینترهای حرارتی نسبت به سایر پرینتر ها که باعث رشد روز افزون استفاده از آنها و بالا رفتن آمار فروش رول حرارتی شده است بی سر و صدا چاپ کردن پرینترهای حرارتی است. برعکس سایر پرینترها ، چاپگرهای حرارتی خیلی آرام و بی سر و صدا کار چاپ را انجام می دهند و هیچ گونه آلودگی صوتی برای محیط اطراف خود ندارند و صداهایی مانند کشیده شدن کاغذ ، چپ و راست رفتن هد دستگاه برای جوهر افشانی و دیگر صداهایی که در سایر پرینترها به گوش می رسد از چاپگرهای حرارتی شنیده نمی شود ؛ همچنین موضوع با دوام تر بودن برگه های چاپی که توسط سیستم چاپ حرارتی ایجاد شده اند به نسبت برگه های چاپ شده در دیگر سیستم های چاپ نیز خود موضوعی جالب است که نیاز به تامل دارد.

ویژگی ابعاد دستگاه های چاپ حرارتی

ویژگی ابعاد دستگاه های چاپ حرارتی

از محاسن دیگر دستگاه های چاپ حرارتی ابعاد و اندازه آنهاست. پرینترهای حرارتی عموماً دارای اندازه های کوچکی هستند که این موضوع خود به دو مزیت برای آنها تبدیل می شود. اولین مزیت ابعاد این دستگاه ها این است که به واسطه کوچک بودن این پرینترها فضای کمی نیز اشغال می شود و آنها را به راحتی می توان در هر قسمتی که دلخواهمان بود قرار دهیم و نیاز ما به داشتن فضای بیشتر به این شکل مرتفع می گردد ؛ همچنین می توان این پرینتر ها را بدون نگرانی از اینکه سرنوشت بقیه وسایل چه می شود بر روی میز اصلی کار قرار داد. دومین موضوع در مبحث ابعاد پرینتر های حرارتی این است که قابلیت حمل و نقل این دستگاه ها به دلیل اندازه کوچک و وزن پایین آنها بسیار ساده خواهد بود.

از بین رفتن مشکلات شارژ کارتریج و جوهر

همانطور که می دانید یکی از مشکلات بزرگی که انواع چاپگرها با آن روبرو هستند موضوع شارژ کارتریج و جوهر آن است . از مزایای استفاده از پرینترهای حرارتی عدم نیاز به شارژ می باشد. این دستگاه ها همانطور که می دانید با استفاده از کاغذ های حرارتی که از مراکز فروش رول حرارتی تهیه می شوند مطالب را چاپ می کنند و به این ترتیب نیازی به جوهر ندارند زیرا همانطور که می دانید مطالب چاپ شده در این کاغذ ها به دلیل واکنش شیمیایی کاغذ به گرمای هد دستگاه تولید می شود ؛ بنابراین پرینتر نیازی به جوهر ندارد و به همین دلیل فاقد هر گونه کارتریج یا پودر جوهر است. همچنین این دستگاه ها به دلیل استهلاک کم و مکانیزم ساده داخلی طول عمر بالایی دارند و نکته مهم تر این که نیازی به سرویس های دوره ای در آنها وجود ندارد.

رول های حرارتی اغلب تا مقدار زیادی به عوامل محیطی حساس هستند و موارد بسیاری می توانند در ترکیب این کاغذ ها تغییر به وجود آورده و باعث از کار افتادن خاصیت آنها شوند و سبب شوند اتفاقاتی مانند کمرنگ شدن جوهر آنها و آسیب دیدن بافت این کاغذها رخ دهد. در ادامه به این نکته می پردازیم که بهتر است رول های حرارتی را در چه مکان هایی نگهداری نکنیم !

به عنوان اولین مکان توجه داشته باشید که رول های حرارتی خود را که احتمالاً در تعداد بالا از مراکز فروش رول حرارتی خریداری کرده اید در مکان های خیلی روشن ، مانند نزدیک پنجره ها و یا در فضای باز قرار ندهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید