هیات رئیسه قبول نکرد؛ قرائت گزارش برجام به بعد ازتعطیلات موکول شد


رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: قرائت دومین گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از روند شش ماهه اجرای برجام به بعد از تعطیلات مجلس موکول شد.

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ارائه گزارش شش ماهه دوم اجرای برجام از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به هیأت رئیسه مجلس جهت قرائت در صحن، اظهار داشت: از زمان تحویل این گزارش به هیأت رئیسه در هفته گذشته تاکنون، پیگیر بوده‌ایم که این گزارش با توجه به فضای موجود در آمریکا، در اولویت قرائت قرار گیرد.

وی افزود: با وجود اینکه تلاش کردیم تا گزارش قرائت شود، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و به ما گفتند که گزارش‌های دیگر در نوبت قرار دارد! بنابراین قرائت این گزارش به بعد از تعطیلات دو هفته‌ای مجلس موکول شد.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی، همچنین با اشاره به دریافت ششمین گزارش وزارت امور خارجه از روند سه ماهه اجرای برجام توسط کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بر اساس گزارش‌های پنجم و ششم وزارت امور خارجه از روند سه ماهه اجرای برجام، تدوین سومین گزارش شش ماهه اجرای برجام را آغاز کرده‌ایم.

ذوالنور ادامه داد: در جریان بررسی این دو گزارش وزارت امور خارجه و تدوین سومین گزارش شش ماهه مجلس، از تأسیسات هسته‌ای کرج و UCF اصفهان بازدید خواهیم داشت و در صورت لزوم، از دیگر تأسیسات هسته‌ای در اراک، نطنز و فردو نیز بازدید خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: پس از بررسی دقیق‌تر گزارش اخیر وزارت امور خارجه، در نشست‌های کارشناسی با دستگاه‌های دخیل در اجرای برجام، آخرین وضعیت رفع تحریم‌ها و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های مختلف را دریافت و بررسی خواهیم کرد.

به نقل از مهر، بر اساس تبصره یک قانون «اقدام متقابل و متناسب دولت ایران در اجرای برجام»، وزارت امور خارجه موظف است، از زمان آغاز اجرای برجام (۲۶ دی ماه ۱۳۹۴) هر سه ماه یکبار گزارشی از روند اجرای توافق هسته‌ای به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه دهد و این کمیسیون نیز موظف است، هر شش ماه یکبار روند اجرای برجام را به صحن مجلس گزارش کند؛ بر این اساس، ششمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۲۶ تیرماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه شد، اما گزارش دوم کمیسیون امنیت ملی از روند شش ماهه اجرای بر جام، هنوزدر صحن مجلس قرائت نشده است. 

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید