هشدار به تخریب رود ارس با ساخت سدهای متفاوت

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در خانه ملت گفت: ساخت سدهای مختلف بر روی رود ارس نگرانی‌ها و ناراحتی‌ها را افزون کرده و این منابع آبی را با چالش جدی روبه‌رو ساخته است.

حجت‌الاسلام حبیب برومند در جریان بازدید از طرح‌های توسعه حاشیه ارس در پارس‌آباد اظهار داشت:‌ کشورهای همسایه ما نظیر ارمنستان، آذربایجان و ترکیه با ساخت سدهای مختلف در کناره و داخل رود ارس سبب شدند تا این منبع ارزشمند آبی با چالش و خطرات جدی روبه‌رو شود که نباید در این زمینه آسیب‌های احتمالی را نادیده گرفت.

وی تصریح کرد: اگر کوتاهی به احیای رود ارس و تلاش برای پر آب نگه داشتن آن صورت نگیرد، ممکن است ارس به عاقبت دریاچه ارومیه‌ای تبدیل شود که زمانی از زیبایی‌های منطقه آذربایجان بوده است.

برومند خاطر نشان کرد: این قصور و کم کاری‌ها از سوی برخی از استان‌های همجوار نیز تکرار شده به طوریکه استان آذربایجان‌شرقی با برداشت غیر از حق و حقوق خود سبب می‌شوند تا برخی از اراضی ما دچار مشکلات و نارسایی‌هایی شوند.

این مسئول اضافه کرد: بهره‌برداری مسئولان آذربایجان‌شرقی از رود ارس برای برخورداری از ۲۷ هزار هکتار اراضی دیم و آبی این نگرانی را به وجود آورده که حقابه استان اردبیل کم کم شود و ۳۰۰ هکتار از اراضی آبی تبدیل به دیم شود.

وی گفت: ما از حق و حقوق خود در این حوزه کوتاه نمی‌آییم و خواستار پوشش بیش از ۲۰۰ هزار هکتاری از منابع آبی این رودخانه هستیم ولی همچنان امیدواریم برخی نارسایی‌ها و قصور و کوتاهی‌ها زمینه نابرابری‌ها را فراهم نیاورد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، نماینده پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود و در دیدار با مسئولان شهر اصلاندوز بیان کرد: تبدیل این بخش به شهرستان که به عنوان یک مطالبه جدی مطرح است همچنان در اولویت ما است.

برومند ادامه داد: در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته که امیدواریم در نیمه اول امسال بخشداری اصلاندوز به فرمانداری تبدیل شود.

وی همچنین بازگشایی گمرک اصلاندوز را مفید به حال مرزنشینان دو منطقه اعلام کرد.

برومند به صحنه حماسه سیاسی به عنوان صحنه دلدادگی ملت ایران به نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: انتخابات ۲۴ خرداد صحنه‌ای از حماسه عظیم سیاسی و دلدادگی ملت ایران را به دنیا نشان می‌دهد و ما بیش از هر زمان دیگر قادر می‌باشیم عزت و سرفرازی خودمان را به نمایش بگذاریم.

این نماینده مجلس انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراها را عرصه خودنمایی دموکراسی دینی و ارزشی توصیف کرد و افزود: مردم مسلمان و با بصیرت کشورمان با اطاعت از رهنمودهای مقام معظم رهبری قطعاً نقشه دشمن را خنثی و روز به روز بستر عزت‌‌افزایی کشورمان را فراهم می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید