خانه اخبار روز اخبار شهرستان ها هر ۲۷دقیقه یک مسافر نوروزی به خانه نرسید/اردبیل ۱۳ کشته

هر ۲۷دقیقه یک مسافر نوروزی به خانه نرسید/اردبیل ۱۳ کشته

۰
هر ۲۷دقیقه یک مسافر نوروزی به خانه نرسید/اردبیل ۱۳ کشته

براساس آمارهای اولیه سازمان پزشکی قانونی، در بازه زمانی ۲۵اسفند ۱۳۹۱تا ۱۵فروردین امسال، هزار و ۱۳۶نفر به‌علت حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. این تعداد نسبت به‌مدت زمان مشابه سال گذشته ۵.۲درصد کاهش داشته است. کهگیلویه و بویراحمد با هشت‌، اردبیل با ۱۳و ایلام با ۱۵کشته، استان‌های دارای کمترین تعداد مرگ‌های ناشی از تصادفات نوروزی بودند.

اردبیل نیوز: براساس آمارهای اولیه سازمان پزشکی قانونی، در بازه زمانی ۲۵اسفند ۱۳۹۱تا ۱۵فروردین امسال، هزار و ۱۳۶نفر به‌علت حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. این تعداد نسبت به‌مدت زمان مشابه سال گذشته ۵.۲درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر فرمانده نیروی انتظامی هم از کاهش آمار تصادف‌های نوروزی خبر داد اما به خبرنگارانی که گفتند آمار پزشکی قانونی بیش از آماری است که پلیس اعلام می‌کند، پاسخ داد: آمار نهایی را پزشکی قانونی اعلام می‌کند، هر مرجعی هم آمار از عملکرد خودش می‌دهد. نه ما اشتباه می‌کنیم نه آنها.

اسماعیل احمدی‌مقدم ادامه داد: پلیس آمار پس از انتقال کشته‌ها را ندارد، البته تصادفات شش درصد بیش از سال گذشته بوده است. تعداد مجروحان هم ۱۷.۵درصد افزایش داشته. افزایش تصادف و مجروحان در کنار کاهش تلفات نشان می‌دهد شدت تصادفات کم شده و امداد و نجات خیلی بهتر عمل کرده است.سازمان پزشکی قانونی هم اعلام کرده است که آمارهای ارائه شده تعطیلات نوروزی۹۲، اولیه است و آمار قطعی مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی نوروز امسال، اواسط اردیبهشت اعلام می‌شود.

درحالی‌که اسفند‌ماه سال گذشته ۳۰روز بود و باید یک روز تعطیلات اضافه بازه زمانی ۲۵اسفند تا ۱۵فروردین را درنظر گرفت، آمار مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی نوروزی امسال (یکهزار و ۱۳۶نفر) با یک روز بیشتر، نسبت به سال گذشته (یکهزار و ۱۴۱نفر)، پنج نفر کاهش پیدا کرد. به بیانی دیگر، چنانچه مرگ‌های ناشی از تصادفات براساس متوسط روزانه محاسبه شود، براساس آمارهای اولیه مرگ‌های ناشی از تصادفات نوروزی سال گذشته هر روز، ۵۷.۱نفر و در تعطیلات نوروزی امسال روزانه ۵۴.۱نفر به‌علت تصادفات جان باخته‌اند.

بیشترین مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی نوروز امسال با ۸۰۴مورد در جاده‌های برون شهری اتفاق افتاده است. این عدد ۷۰.۸درصد همه مرگ‌های ناشی از تصادفات نوروزی امسال است. همچنین ۲۲۳نفر(۱۹.۶) درصد مرگ‌ها در جاده‌های درون شهری و ۱۰۴نفر
(۹.۲)درصد در جاده‌های روستایی اتفاق افتاده است. محل وقوع پنج مورد از مرگ‌های ناشی از تصادفات نوروزی نامعلوم گزارش شده است.

بیشترین تعداد مرگ‌های تصادفات نوروزی با ۱۲۹مورد در استان فارس روی داده است، این در حالی است که بیشترین تعداد مرگ ناشی از تصادفات حوادث نوروزی سال گذشته با ۹۷مورد در خراسان رضوی اتفاق افتاده بود و مرگ‌های تصادفات نوروزی استان فارس نیز در سال گذشته ۹۱نفر بود.

پس از استان فارس، استان‌های اصفهان با ۷۹و خراسان رضوی با ۷۴کشته، دارای بیشترین تلفات ناشی از تصادفات نوروزی بود‌ند.
از سوی دیگر، کهگیلویه و بویراحمد با هشت‌، اردبیل با ۱۳و ایلام با ۱۵کشته، استان‌های دارای کمترین تعداد مرگ‌های ناشی از تصادفات نوروزی بودند.

براساس این آمار، ۱۳فروردین با ۸۴کشته روزی بود که بیشترین تعداد مرگ‌های حوادث رانندگی نوروزی در آن اتفاق افتاد و پس از آن ۱۰فروردین با ۷۰و شش فروردین با ۶۸نفر، روزهایی بوده‌اند که پس از سیزده به‌در، بیشترین تعداد مرگ در آنها اتفاق افتاده است.
نسبت تلفات تصادفات به وسایل نقلیه براساس آماری که فرمانده ناجا اعلام کرده است، نسبت تلفات تصادفات به وسایل نقلیه، ۷.۳است که در سال ۹۲ زیر ۶.۵می‌رسد: نرخ جانباختگان در سال ۲۰۱۱ در آسیا ۱۰.۹ در جهان ۷.۵ و در اروپا ۲.۷ است. ما اکنون از آسیا و جهان وضع مناسبی داریم. اما اروپا نه. دلیل آن هم نسبت وسیله نقلیه به جمعیت است؛ در ایران این نسبت یک به سه است اما در اروپا دو به سه است‌و همین باعث شده نرخ ما بالا باشد. اگر نسبت دو به سه بود نرخ کشته‌های ما ۳.۵ بود.

به گفته احمدی مقدم نسبت کشته و تصادف، یک به ۱۴ است اما قبلا یک به ۹بوده است. او درباره تعداد بالای تصادفات پراید هم گفت: تولید این خودرو بالاست، تصادفاتش هم بالاست. بخشی از مشکلات از نداری است؛ اگر مردم بتوانند خودروی‌ای با ۱۲ایربگ بخرند، مشخص است که در تصادف کشته نمی‌شوند. البته تلاش شده که ایمنی پراید بالاتر برود اما هنوز مطلوب نیست.احمدی مقدم به همین دلیل چنین توصیه کرد: مردم اگر وسیله ناامن‌تر دارند بیشتر رعایت کنند، کمربند ببندند، هوشیارتر رانندگی کنند و هنگام رانندگی نخوابند.

فرمانده ناجا همچنین درباره سهم جاده‌ها در تصادف هم گفت: جاده به اندازه خودرو و عوامل انسانی مؤثر نیست. البته در برخی جاده‌ها تعداد تلفات بالاست. مثلا در نوروز امسال در اتوبان همدان – ساوه که تلفات بالایی داشتیم، به‌دلیل ایمن نبودن جاده بود. جاده‌ها را با عجله افتتاح می‌کنیم بدون اینکه به ایمنی توجه کنیم. اما شرایط جاده‌ای رو به بهبود است.

منبع: همشهری آنلاین

بازنشر: اردبیل نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید