هرآنچه درباره گیاهان خانگی باید بدانید

هرآنچه درباره گیاهان خانگی باید بدانید
[ad_1]

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ گیاهان خانگی رنگ سبز طبیعی را به محیط اضافه می‌کنند، هوا را تازه و مرطوب نگه می‌دارند، آلاینده‌های هوا را جذب و از سرماخوردگی فصلی جلوگیری می‌کنند و استرس افراد را کاهش می‌دهند.

در مقابل نگهداری از بعضی گیاهان نیز ممکن است باعث بروز حساسیت شود. به همین دلیل بهتر است گیاهان خانه را هوشمندانه انتخاب کنید و از وجود بخشی از طبیعت در محل زندگی بخوبی استفاده کنید.

نقش گیاهان در کاهش استرس

همه ما به‌طور غریزی از وجود رنگ سبز طبیعی احساس آرامش می‌کنیم. نگهداری از گیاهان در منزل یا محل کار به شکل محسوس باعث کاهش استرس افراد بخصوص ساکنان شهرهای صنعتی می‌شود.

همچنین مطالعات نشان داده است نگهداری گیاهان سبز رنگ در محیط کار، باعث فعالیت بیشتر کارکنان و بروز اشتباهات کمتر می‌شود.

گیاهانی با رنگ سبز به افراد بیمار احساس بهتری منتقل می‌کنند و محیط شادابتری به ارمغان می‌آورند.

از همه مهم‌تر، گیاهان با مرطوب نگه داشتن محیط می‌توانند از سرما خوردگی فصلی و بخصوص شیوع آن جلوگیری کنند البته هنگام انتخاب باید به گیاهان حساسیت‌زا توجه شود.

آلرژی گیاهان خانگی
در کنار ویژگی‌های مثبتی گیاهان خانگی در حفظ سلامت و افزایش کیفیت هوا دارد، افرادی که بیشتر دچار حساسیت می‌شوند یا به گیاهان و بوی عطر آلرژی دارند، باید بیشتر در انتخاب گیاهان خانگی دقت کنند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که پیش از نگهداری گیاهان در خانه ویژگی‌های آنها را کامل بدانید.

برای مثال نگهداری از گل‌هایی که بیشتر گل می‌دهند و گل‌های آنها هاگپراکنی دارند، می‌تواند انواعی از آلرژی را تشدید کند.

در این شرایط بهترین انتخاب برگ‌هایی هستند که در عین داشتن زیبایی، گل نمی‌دهند و مشکلی برای حساسیت افراد به وجود نمی‌آورند.
گل گیاه تاج خروس یکی از گیاهانی است که می‌تواند حساسیت افراد را تشدید کند. گل درخت سرو و درختانی مثل افرا، نارون و واش بیابانی نیز می‌توانند حساسیت‌زا باشد که البته این گیاهان معمولا در اطراف محل زندگی ما وجود ندارد.


بیشتر بخوانید:  گیاهان زیبا اما خطرناک که شاید جان انسان را بگیرند+تصاویر


آفت‌های مزاحم در کنار گیاهان مراحم
یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است گیاهان برای محیط به‌وجود آورند، آفت‌زدن آنهاست. بسیاری از برگ‌ها بعد از مدتی دارای آفت یا کرم‌های ریز می‌شوند که باعث تجمع حشرات در اطراف آنها می‌شود.

در این شرایط باید هوشیار باشید و به محض مشاهده کوچک‌ترین شواهدی از بروز آفت، گیاه آفتزده را از دیگر گیاهان برای چند هفته جدا کنید. در صورت امکان آفت را از بین ببرید تا از به وجود آمدن قارچ و جمع شدن حشرات جلوگیری شود.

تصفیه‌کننده‌های طبیعی هوا در محیط بسته
انسان‌ها و حیوانات در هر بازدم دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند و گیاهان این گاز را با اکسیژن تمیز جایگزین می‌کنند.

همچنین گیاهان خانگی توانایی از بین بردن سمومی مثل بنزن و فرمالدئید در هوا را که خطر بزرگی برای سلامت انسان در محیط کار یا زندگی محسوب می‌شوند دارند.

یکی از مزایای نگهداری از گیاهان در خانه، تصفیه هوای خانه و توانایی از بین بردن دی‌اکسید کربن بیش از حد موجود در فضاهای بسته است. بعضی از گیاهان خانگی تا ۸۷ درصد هوای بسته داخلی را تصفیه می‌کنند.

از زمانی که سیستم‌های تهویه خانه و محل کار به شکل امروزی درآمد، به منظور حفظ بیشتر انرژی درها و پنجره‌ها بیشتر عایقبندی شده و معمولا هم در گرما و هم در سرما بسته می‌ماند.

این موضوع باعث می‌شود گازهایی مثل دی‌اکسید کربن بیشتر در هوا بماند و هوای محیط را برای تنفس سنگین و نامناسب کند.

به این ترتیب چنین فضایی هوایی گرفته پیدا می‌کند که می‌تواند عامل انتقال بیماری‌ها، ویروس‌ها و رشد قارچ‌ها باشد.

گرچه گیاهان نمی‌توانند این آلودگی‌ها را از بین ببرند، اما دی‌اکسید کربن موجود در هوا را به سرعت جذب می‌کنند که خود از بروز رخدادهای بعدی پیشگیری می‌کند.

همچنین گیاهان با افزایش رطوبت محیط، طراوت و دمای هوا را حفظ می‌کنند. این در حالی است که دستگاه‌های تهویه هوا با وجود تصفیه و پاکسازی هوا، نمی‌توانند مثل گیاهان به صورت طبیعی اکسیژن تولید کنند.

بهترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا

پیچک
پیچک گیاهی است که نگهداری از آن در خانه‌ها و باغچه‌ها معمول است. این گیاه ساقه رونده و خزنده دارد و براحتی تکثیر می‌شود.

پیچک مثل یک فیلتر برای هوای خانه و فضاهای بسته عمل می‌کند و برای افرادی که به بوی سیگار حساسیت دارند، بسیار مناسب است.

سرخس‌ها گروهی از گیاهان آوندی هستند که رشد کامل و مداوم دارند. نگهداری گلدان این گیاه در خانه به حفظ رطوبت هوا و بخصوص جلوگیری از خشک شدن پوست کمک می‌کند البته این در صورتی است که خاک گیاه همیشه مرطوب نگه داشته شود تا خود گیاه خشک نشود و بتواند رطوبت را حفظ کند.

گیاه برگ ماری
گیاه معروف به گیاه برگ ماری، گیاهی گلدار با برگ‌های همیشه سبز و لاغر و بلند است. این گیاه در سرزمین‌های استوایی آفریقا و جنوب‌شرقی آسیا رشد می‌کند، اما نمونه‌های تزئینی آن در ایران نیز وجود دارد که می‌توان در گلدان از آن نگهداری کرد.

ارتفاع این گیاه گاهی تا ۱۴۰ سانتی متر هم می‌رسد و اواخر بهار می‌توان آن را قلمه زد. این گیاه برخلاف بسیاری از گیاهانی که در طول شب دی‌اکسید کربن آزاد می‌کنند، در شب هم دی‌اکسید کربن جذب می‌کند و اکسیژن به محیط می‌دهد و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای اتاق خواب است.

پوتوس
گیاه پوتوس از خانواده گل شیپوریان، گیاهی تزئینی است که به آب فراوان نیاز ندارد و فقط لازم است نور غیرمستقیم دریافت کند.

این گیاه عناصر شیمیایی مثل بنزن را در هوا جذب می‌کند و براحتی می‌توان آن را قلمه زد. برگ قاشقی نیز گیاه دیگری از همان خانواده است که نیاز به آب زیاد ندارد و در طول تابستان گل‌های زیبایی دارد. این گیاه نیز نقش بسیار مفیدی در پاکسازی هوا ایفا می‌کند.

اگر به‌دنبال گیاه مقاومی برای نگهداری در محیط شهری آلوده هستید، فیلودندرون از خانواده گل شیپوریان بهترین انتخاب است.

این گیاه عناصری مثل زایلن و بنزن موجود در هوا را جذب می‌کند و فقط به میزان متوسط آب و نور نیاز دارد.

گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی یکی از بهترین انتخاب‌های تصفیه کننده هوا به شمار می‌رود. این گیاه مدام در حال جذب آلودگی‌هایی مثل بنزن، مونوکسید کربن و زایلین (در مواد لاستیکی و چاپی وجود دارد) است. همچنین برای جذب سموم موجود در سیگار گیاه بسیار مناسبی است.

این گیاه نیاز به نور غیرمستقیم و آبیاری یک روز در هفته دارد و خیلی سریع برگ تازه می‌دهد. بنابراین همواره می‌تواند به تصفیه هوا کمک کند.

منبع: جام جم

انتهای پیام/

سلامت در کنار عضو سبز خانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید