هدف اعتباربخشی بیمارستانها عبور از نگاه سنتی است


به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اهمیت اعتبار بخی در فرایند بهره وری و اقتصاد سلامت بیمارستانها، سیاستهای نظام سلامت در قانون برنامه پنجم توسعه و رویکرد پزشکی ایران در عرصه خدمات بین المللی سلامت در منطقه و جهان، اهتمام به استاندارهای بین المللی بیش از پیش مورد ضرورت قرار می گیرد. بر این اساس سازمان نظام پزشکی با برگزاری نشست هم اندیشی در راستای استفاده بهینه از رویکرد فرایندی در توسعه و بهبود و ارتقای سطح درمان ضمن تشریح اهداف بلندی که مد نظر این سازمان و وزارت بهداشت است در جریان نظرات اعضای حاضر در این جلسه قرار گرفت.


دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در این مراسم با بیان اینکه “اعتبار بخشی” بحث مهم و اساسی برای موسسات ارایه خدمات سلامت است گفت: نگاه واقعی اعتبار بخشی، ارزیابی همه واحدهای حوزه سلامت است. این موضوع، صرف‌نظر از قطعات کوچک و خرد، یک وجه ضروری و اجتناب‌ناپذیر برای استمرار کار موسسات و بیمارستانها به شمار می رود. در حقیقت بیمارستانها یک مدیریت چند وجهی مستقل اجتماعی دارند که همه ابعاد سلامت، بازتوانی، توانبخشی، آموزش و پیشگیری را در برمی‌گیرند و روزبه‌روز به وظایف ملی بیمارستانها به عنوان یک نهاد علمی و خدمتی افزوده می‌شود.


وی با اشاره به تغییر نگاه ارزیابی سنتی گذشته به بیمارستان‌ها اظهار کرد: هم اکنون به بیمارستانها به عنوان یک نهاد زنده، چابک، منعطف، دینامیک، با مانیتور هوشمندانه در جهت اهداف استراتژیک نگریسته می‌شود و در واقع هدف ما از اعتباربخشی بیمارستانها نیز عبور از یک نگاه سنتی و ساده و رسیدن به فضای سیستماتیک است.


زالی تصریح کرد: در این راستا طی سالهای اخیر بر اساس کیفیت خدماتی که معطوف به حوزه بیمارستانی است، برنامه‌ای طراحی شده که خدمات‌دهندگان و خدمات‌گیرندگان را در برمی‌گیرد که بی‌تردید برای رسیدن به کیفیت بالای خدمات در حوزه بیمارستانی گام اول استانداردسازی است. به عبارت دیگر مهمترین و راهبردی‌ترین راه برای تبیین اعتباربخشی، تبیین استانداردهاست که در حوزه استانداردهای بیمارستانی باید به زبان مشترک برسیم.


رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران خاطرنشان کرد: استاندارد ابزاری است که هر لحظه بتوانید سازمان خود را ارزیابی کنید. امروزه هر چه استانداردها سیستماتیک‌تر، واضح‌تر و مبتنی‌ بر شواهد باشند، آن استانداردها مقبولیت بیش‌تری دارند. بنابراین مهمترین گام، تبیین استراتژیهایی است که هم نگاه ملی و هم نگاه بین‌المللی در آن استوار باشد. این اولین موضوعی است که در کارگروههای مختلف باید شکل بگیرد.


وی “ممیزی” را دومین موضوع پس از تبیین استانداردها ذکر کرد و گفت: با تعیین ممیزی‌ها باید پروسه‌ای چابک را تعریف کنیم که تمام توان ما معطوف به آن باشد. وجه غالب توانایی یک بیمارستان این است که نتیجه و پیامد را با نگاه رو به جلو ترسیم کند. چرا که همه فرآیندهای استانداردسازی و همه تلاشهای زیرساختاری ما را همین نگاه رو به جلو شکل می‌دهد که بتواند همه فرآیندهای استانداردسازی را در نظر بگیرید. برای ارزیابی یک محوطه بیمارستانی باید از قبل استراتژی‌ها معین باشد.


زالی به اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت برای طراحی استانداردهای ملی اشاره کرد و خطاب به روسای بیمارستانها گفت: با بخشی از این استانداردها آشنا هستید که تغییراتی متناسب با نیاز نظام سلامت در آن ایجاد شد و منشور حقوق بیماران از آن جمله بود. در حقیقت سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت متناسب با برنامه‌های ملی و بین‌المللی نقش هدایتگری را بر عهده خواهند داشت.


وی ادامه داد: ما و وزارت بهداشت باید به سمتی حرکت کنیم که دیدگاهی مبتنی بر پیامد و نتیجه فرآیندها داشته باشیم. هم اکنون شرایط متنوع مدیریتی بر بیمارستان‌های دولتی و خصوصی حاکم است و مهم‌ترین گام به عنوان فرهنگ‌سازی پذیرفتن مفهوم درون بیمارستانها و ارتقای آن است.


زالی با بیان اینکه در حوزه اعتبار بخشی فعالیتهای ارزنده‌ای در کشور ما انجام شده است، گفت: در سال ۱۳۴۱ در برنامه عمرانی و توسعه‌ای بحث اعتباربخشی و استانداردسازی بیمارستانی دیده شده است. هم اکنون شکل‌گیری برنامه‌های نوین بین‌المللی با نگاه عمیق یک فرصت استثنایی برای ما ایجاد می‌کند که باید بین برنامه‌های بین‌المللی و نگاه ملی حداکثر هماهنگی را با استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم. به عبارت دیگر اگر امروز می‌خواهید در بخش خصوصی به بحثهای جدی تبادل بیمار بپردازید و استاندارد خدمات خود را بالا ببرید، نیازمند اعتباربخشی بین‌المللی هستید. این یک نگاه فانتزی نیست و ضرورت بقای شما در آینده خواهد بود.


وی در پایان گفت: ما تلاش زیادی انجام می‌دهیم که حداکثر هماهنگی بین استانداردهای بین‌المللی و ملی وجود داشته باشد. تجربه‌ای که در کشور هلند، قطر و کویت وجود دارد نشان می‌دهد، اساس نظام اعتبار بخشی آنها با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ بوده است. گامی که هم اکنون در راستای استفاده از ظرفیت موسسه بین‌المللی برداشته‌ایم، فرصت بسیار خوبی است که در دراز مدت با کمترین بار مالی، بالاترین میزان اثربخشی را خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید