هایدن : بقای اسد بهترین گزینه ممکن برای آمریکاست 


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، “مایکل هایدن” با بیان اینکه سه گزینه تجزیه سوریه، پیروزی بشار اسد، و ادامه درگیری ها برای این کشور عربی قابل پیش بینی است گفت : بهترین گزینه در این میان پیروزی بشار اسد است. 


هایدن که در هفتمین نشست سالانه تروریسم مرکز جیمز تاون با موضوع تروریسم سخن می گفت سه سناریو را برای آینده بحران سوریه پیش بینی کرد و گفت: همه این سه سناریو  ترسناک هستند و یکی از این احتمالات، پیروزی اسد است.


هایدن در ادامه گفت : سناریویی که به احتمال زیاد ما در حال حرکت به سمت آن هستیم تجزیه و تکه تکه شدن کشور سوریه میان گروه های درگیر است. این به معنی پایان توافق سایکس – پیکو است. این موضوع منجر به تجزیه کشورهایی می شود که پس از جنگ جهانی دوم به صورت مصنوعی در منطقه به وجود آمدند.  از تجزیه سوریه به شدت نگرانم. این اتفاق منجر به تولد منطقه جدیدی بدون دولت در تقاطع تمدن ها می شود. همه کشورهای منطقه به ویژه لبنان، اردن و عراق از این وضعیت جدید متاثر خواهند شد.


سایکس – پیکو به توافق فرانسه و انگلیس در سال ۱۹۱۶ گفته می شود که براساس آن مرزهای کشورهای جدید بعد از تجزیه کشور عثمانی ترسیم شد. براساس این توافقنامه، مرز کشورهای شامل عراق، اردن، لبنان و سوریه ترسیم شد.


هایدن افزود: داستان این است آنچه که هم اکنون در سوریه روی می دهد سیطره تندروهای سنی بر بخش بزرگی از جغرافیای خاورمیانه است. این یعنی انفجار حکومت سوریه و خاورمیانه. سناریوی احتمالی دیگر ادامه درگیری ها تا بی نهایت است. تندروهای سنی با شیعیان می جنگند و همین روند ادامه دارد. هزینه اخلاقی و انسانی این فرضیه بسیار گران است، اما با این وجود، پیروزی اسد بهترین گزینه ای است که در حال حاضر برای آمریکا می توان تصور کرد. 


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید